1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HAZIR' DEĞİL 'HASIR' DEĞERLİ…
HAZIR DEĞİL HASIR DEĞERLİ…

'HAZIR' DEĞİL 'HASIR' DEĞERLİ…

Ayakta kalmakta direnen bir meslek, hasır sandalyecilik… Bu mesleği sürdüren bir usta, Kenan Gülbaş…

A+A-

 

 

 

 

 

Didem MENTEŞ

 

Yıllar geçtikçe Kıbrıs kültürüne ait olan zanaatlar da giderek yok oluyor. İnsanların modern çağa ayak uydurması ve hazır eşyalara rağbet göstermesi, el emeği göz nuru eşyaların değer kaybetmesine neden oluyor. Toplum insanı bir yana ülkeyi yönetenler de, Kıbrıs’a öz eserleri koruyup kollamıyor. Birçok değerli sanat ve zanaat günümüzde silinip gitmeye mahkûm kalıyor. Hasır sandalyecilik de bu değerlerimizden biri… Geçmiş yıllarda her kapının önünde yer alan hasır sandalyeler şimdilerde tercih edilmiyor. Eskilerin vazgeçilmezi hasır sandalye son 30 yıldır yerini; plastik, demir ve tahta sandalyelere bırakmış durumda.

Kıbrıs’ın sembollerinden olan hasır sandalyeye hayat vermeye çalışan bir sanatkâr, Kenan Gülbaş…

 

AYAKTA KALMAYA DİRENEN BİR MESLEK

27 yıldır hasır sandalye yaparak yaşamını sürdürüyor. Baba mesleğini ayakta tutmaya çalışan Kenan Gülbaş, insanların hasır sandalyeye ilgi göstermemesinden yakınıyor. Küçük bir atölyede, sağlamlığıyla yıllara meydan okuyan hasır sandalyeleri üreten Gülbaş, “emek isteyen bir iş, ilgi yok diye fiyatı yüksek tutuyoruz” diyor.

İlk zamanlar Lefkoşa Yenicami bölgesinde mesleğini sürdüren Lefkoşalı 45 yaşındaki Kenan Gülbaş, 20 seneyi aşkındır Küçük Kaymaklı’da Kahramanlar Caddesi üzerinde üretime devam ediyor.

 

ESKİDEN İŞ ÇOK, ŞİMDİ YOK

“1985 yılından sonra hasır sandalyeye ilgi azaldı. Hazır eşya gelmeden önce restoranlara, kahvehanelere yapardık. Şimdi her yer plastik sandalyelerle doldu. İşsiz kalmazdık boş günümüz yoktu. İşler bozulunca 1 yıl dükkânı kapattım. Rum tarafında işlemeye başladım. Çünkü evli çiftler de artık yurt dışından gelen eşyaları tercih ediyor. Eskiden bir memurdan daha fazla kazanırız. Şimdi 3’te birini bile almayız”

 

SAZLAR YOK EDİLİYOR

Bir zamanlar ayda 20 sandalye satarken şimdi ayda 6 tane satamadığından yakınan Kenan Gülbaş, sandalyenin ana malzemesi olan sazların da artık satın alındığını belirtti.

“Eskiden sazları derelerden toplar yapardık. Ama sinek ilacı sıkarak dereleri de kuruttular. Halbuki sinek sarmaşıklardan olur, sazlardan olmaz ancak kendimizi dinletemiyoruz. Toplayacak saz bulamıyoruz. Sazlar bile artık Türkiye’den gelir ve bağı 15 TL’ye satılır. Bu iş artık oldukça masraflı oldu. İş olmadığı için meslekten de soğuduk. Şimdi 10- 15 tane yapıp hazırda tutuyorum, isteyen olursa satıyorum. En fazla da maket sandalyelerden satıyorum çünkü çoğu kişinin parası ona yetiyor.”

 

HÜKÜMET DESTEK OLMALI, MESLEĞİ KORUMALI

Kenan Gülbaş, özellikle de Hükümetin bu tür değerlere sahip çıkmamasından yakınıyor. Dünyada bu tür değerlerin, koruma altına alındığı ve desteklendiğini belirten Gülbaş, Güney Kıbrıs’ta derelerdeki sazların korunarak, zanaatkara destek çıkıldığını dile getiriyor. “Ben dükkânı 1 yıl kapattığım süre içerisinde devlet benden vergi istedi. Kapattığımı söylememe rağmen ısrarla benden parasını aldı. Türkiye’de zanaatlar tükenmesin diye bu gibi esnaflardan vergi alınmamaya başlandı. Bizde iş yok ama aylarca vergi geliyor. Sen beni korursan ben sana vergi veririm. Bu şekilde esnafa köstek olunuyor.”

 

BU MESLEK ÖLMEMELİ…

1984 yılında dülgerliğe de başlayan Kenan Gülbaş, bu mesleğin de öldüğünü dile getirdi. Yurt dışından gelen hazır eşyaların buradaki esnafı yavaş yavaş yok ettiğini aktaran Gülbaş, “inşallah iş olarak eskiye döneriz de işleri büyütürüz. Kolay değil ama tek umudumuz bu. Yoksa piyasada kalan 1- 2 kişi de silinip gidecek, bu meslek tamamen kaybolacak. Ben hasır sandalye yapmaya devam ediyorum. İsteyen kişilere yeni modellerden de yapabilirim. Ama bizlere de destek çıkılmalıdır. Birçok festival ve panayırlara katılmama rağmen insanlar pahalı diye almıyor. Ama bir sandalye benim tam 1 günümü alıyor. Bunun için satışı bana 70 TL’ye mal oluyor. Hazır sandalye 1- 2 sene ancak dayanır ama hasır sandalye en sağlıklı ve en uzun ömürlü sandalyedir.”   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 700 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler