1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HAYVANCILARDAN HÜKÜMETE 3 GÜN SÜRE
HAYVANCILARDAN HÜKÜMETE 3 GÜN SÜRE

HAYVANCILARDAN HÜKÜMETE 3 GÜN SÜRE

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Veteriner Dairesi’nde çalışan bir programın silinip bilgisayarlara çalışmayan başka bir program yüklendiğini ve bu sebeple, 2 yıldır hayvan kayıtlarının düzgün tutulmadığını ve son 4 aydır bu programın

A+A-

 

 

 

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Veteriner Dairesi’nde çalışan bir programın silinip bilgisayarlara çalışmayan başka bir program yüklendiğini ve bu sebeple, 2 yıldır hayvan kayıtlarının düzgün tutulmadığını ve son 4 aydır bu programın çalışmadığını savundu.

Hayvancılar Birliği, bugün karşılaştıkları sorunları içeren bir basın toplantısı düzenleyerek, Veteriner Dairesi Müdürü’nün görevden alınmasını istedi.

Başkan Mustafa Naimoğulları basın toplantısında yaptığı konuşmada, çalışmayan programdan dolayı hayvancıların bildirim yapamadığını, hayvan tazminatlarının Tarım Sigorta Fonu’ndan ödenemediğini, 6 aydır Brucellalı hayvanların, kimin olduğunun kanıtlanamamasından dolayı alınıp imha edilemediğini söyledi.

Kayıtların bu duruma gelmesinde “birinci derece sorumlu olarak” Veteriner Dairesi Müdürü’nü gösteren ve “kendi çıkar kavgalarından dolayı üreticiye acı çektiriyorlar” diye suçlamada bulunan Naimoğulları, ülkedeki bulaşıcı hastalıkların yayılmasına yol açtığını öne sürdüğü müdürün, derhal görevden alınması gerektiğini kaydetti.

Tarım Bakanlığı’nın olanlara seyirci kaldığını ve üreticinin mağduriyetinin devam ettiğini söyleyen Naimoğulları, Veteriner Dairesi içindeki inatlaşmadan dolayı birlik ve beraberliğin ortadan kalktığını ifade etti.

SÜT PARALARI

Süt bedellerinin de ne zaman ödeneceğinin belli olmadığını, ödeme sisteminin bozulduğunu, aksadığını ve üreticinin çek yasağına girerek yem alamaz duruma geldiğini kaydeden Naimoğulları, Tarım Bakanlığını eleştirdi ve Koop ile Tarım Bakanlığı’nın aldığı sütün bedelini yatıramaz duruma geldiğini savundu.

“KOOP-SÜT’ÜN PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ”

Naimoğulları, köylünün ve hayvancının büyük çabalarıyla destek verdiği ve bugüne kadar hayvancının yanında olan Kop Süt’ün “peşkeş çekilmesine seyirci kalmayacaklarını” ve her süt ödemesinde problem yaşamaktan usandıklarını söyledi.

Naimoğulları, politikasızlığın kendilerini yok ettiğini ifade ederek, “Çıksınlar ‘biz bu üreticiyi ödeyemiyoruz, salgın hastalıklarla mücadele edemiyoruz, ne haliniz varsa görün’ desinler biz de bu ızdıraptan kurtulalım. Çünkü soruyoruz, cevap vermiyorlar. Konuşuyoruz ne konuştuklarını bilmiyorlar, ‘ne olacak’ diyoruz, ‘bekleyin durum kötü para yok’ diyorlar” dedi.

“MAZOT ZAMMI VE GİRDİ MALİYETLERİ ÜRETİCİNİN BELİNİ BÜKTÜ”

Mazota yapılan zamlarla girdi maliyetlerindeki yüksekliğin üreticinin belini büktüğünü kaydeden Naimoğulları, üreticinin ürettiğinin karşılığını alamadığını ve hayvanlara yem alamaz duruma geldiğini söyledi.

“TARIM BAKANI’NA 3 GÜN SÜRE...”

Naimoğulları, “Şu anda var mıdır yok mudur belli olmayan Tarım Bakanı’na Cuma gününe kadar sadece ne olacağını görmek için süre veriyoruz. Cumaya kadar bu sorunlara bir çözüm bulunmazsa ve üreticiye alacakları ödenmezse, tarım politikasına yön çizilmezse hayvancının neler yapacağını hep birlikte görüp yaşayacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 709 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler