1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HAYVANCILAR' EYLEMDE KARARLI
HAYVANCILAR EYLEMDE KARARLI

'HAYVANCILAR' EYLEMDE KARARLI

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu bu sabah Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yetkilileriyle bir araya geldi. Hayvancıların sorunlarının ele alındığı toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Hayvan Üreticileri Birliği, pazartesi günkü ey

A+A-

 

 

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin Pazartesi günü gerçekleştireceğini duyurduğu eylem öncesi Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, “olağanüstü” kararlarını açıkladı.

Amcaoğlu, 1 litre süt fiyatının 1.16 kuruş yapılması için önerge hazırladıklarını, et ithalatının kesilecek hayvan sayısı ile ilişkilendirildiğini, Süt Endüstrisi Kurumu’nun ise gecikmeli son liste sütün karşılığını 14-15 Ağustos’ta ödeyeceğini açıkladı.

Sıkıntıların giderilmemesi halinde pazartesi günü eyleme gideceklerini açıklayan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile sabah saatlerinde görüşen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, hayvan yetiştiricilerinin sıkıntılarının aşılması için bakanlık bünyesindeki daire müdürleri ile yaptığı çalışmaların sonucunu akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Amcaoğlu, bugüne kadar yapılan eylem ve grevlerin pek çok sektöre zarar verdiğini, hatta bazı kurumların kapanmasına vesile olduğunu, bu nedenle iyi değerlendirme yapılması gerektiğini ifade etti.

 

ET İTHALATI İLE İLGİLİ TALEPLER KARŞILANDI

 

Tarım Bakanı Amcaoğlu, et ithalatının durdurulması veya ülkede kesilecek hayvan sayısı ile ilişkilendirilmesi talebi ile ilgili olarak, 2 Ağustos’taki Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanan önergenin birliğin talepleri ile hemen hemen aynı olduğunu söyledi.

Amcaoğlu, tarım sektörünün desteklenmesi için ayrılan 100 milyon TL tutarındaki doğrudan gelir desteği kaleminin 34 milyonunun çiğ süt desteklerine ayrılmasının hayvancılık sektörünün kalkınması için verilen desteğin göstergesi olduğunu söyledi.

Hayvancılık sektörünün yok olmak üzere olduğu yorumlarının da gerçekleri yansıtmadığını, Haziran 2011’de 220 ton olan günlük süt üretiminin Haziran 2012’de 280-290 tona çıktığını belirten Amcaoğlu, “Bu, hayvancılık sektöründe gerçekten bir gelişimin yaşandığını gösteriyor” dedi.

 

ALTI KURUŞLUK BİR DESTEK

 

Birliğin bir litre çiğ süte 10 kuruş artışla 1.20 kuruş olması yönündeki talebi hakkında ise Amcaoğlu, bakanlığın litre başına 6 kuruşluk destek yapılması için önerge hazırladığını açıkladı.

Birliğin talebi olan 10 kuruşluk artışın bütçe olanakları göz önünde tutulduğunda mümkün olmadığını belirten Amcaoğlu, “Yapmış olduğumuz bu olumlu çalışma, umut ederim ki Hayvancılar Birliği tarafından da uzlaşmacı bir tavırla değerlendirilir” dedi.

Hayvan kesimlerinin beklenen düzeyde olmadığını da teyit eden Amcaoğlu, kesilecek hayvanların kayıtlı olup olmadığını ve sağlık durumunu kontrol etmek için ülke genelindeki salhanelerde veteriner görevlendirildiğini kaydetti.

Amcaoğlu, “Kaçakçılığı çağrıştıran yaklaşımı da ortadan kaldırmaya yönelik ciddi bir çalışma içerisinde olduğumuzu kamuoyunun bilmesi lazım” dedi.

 

HAYVAN KESİMİNDEKİ AÇIK İÇİN GÜVENLİK KUVVETLERİNİN İHALESİNE KATILINACAK

 

Hayvan kesimindeki açığın giderilmesi için Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihalesine katılacaklarını da açıklayan Amcaoğlu, bunun haftada 250 büyük baş hayvan kesilmesi ve hayvan kesimlerindeki açığın giderilmesi demek olduğunu vurguladı.

Hayvan yetiştiricilerinin kasaplarla sıkıntılarının bireysel olduğuna inandığını belirten Amcaoğlu, serbest piyasa kurallarının geçerli olduğu bir ortamda bakanlığın çok fazla müdahil olamayacağını kaydetti.

Hayvan yetiştiricilerinin Süt Endüstrisi Kurumu’ndan süt alacakları ile ilgili olarak da Amcaoğlu, 14 Ağustos’tan itibaren gecikmiş listenin ödeneceğini, 28 Ağustos’ta da 20 Ağustos’ta ödenmesi gereken listenin ödeneceğini açıkladı ve 5-6 listenin halen üreticilere ödenmediği iddialarının gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Süt alacaklarının ödenmesindeki gecikmenin nedeni ile ilgili olarak Amcaoğlu, hayvancılardan çiğ sütün Süt Endüstrisi Kurumu tarafından alındığını ve süt ürünü imalatçılarına verildiğini, imalatçılardan süt parasının 45 gün sonra alınarak hayvancının ödendiğini, ancak son dönemde süt imalatçılarının yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 90 günlük vade talep edildiğini, bu önerinin Birlik tarafından kabul görmediğini, dolayısı ile gecikmiş süt ödemeleri için bir formül bulunmasına rağmen soruna çözüm bulunamadığını kaydetti.

Narenciye üreticilerinin de alacaklarının tümünün bayramdan önce ödenmesi için kredi alma girişimleri bulunduğunu kaydeden Amcaoğlu, narenciye üreticilerinin alacaklarının en azından yarısının ödenmesi yönündeki çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu kaydetti.

 

ARPA FİYATLARINDA ARTIŞ SÖZ KONUSU DEĞİL

 

Arpa fiyatlarının sabit tutulması yönündeki birlik talebi hakkında ise Amcaoğlu, arpa fiyatının 55 kuruş olarak belirlendiğini, ellerinde 50 bin ton arpanın bulunduğunu belirterek, ellerindeki arpa tükenene kadar fiyat değişikliğinin söz konu olmadığını, ancak arpa ithal edilmesi durumunda yeni bir değerlendirme yapılması gerekeceğini söyledi.

 

BAYRAM ÖNCESİ 30 MİLYON ÖDEME YAPILACAK

 

Amcaoğlu, 19 Ağustos’ta başlayacak Bayram öncesi Bakanlık tarafından üreticiye 30 milyon ödeme yapılacağını ekledi.

 

EYLEM KARARI DEĞİŞMEDİ

 

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları ise, bakanlıkta bu sabah gerçekleştirilen toplantıdan hiçbir sonuç alınamadığını, pazartesi günkü eylemi açıkladıkları şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.

Toplantıda, bakanlığın önerilerine karşılık kendi fikirlerini de ortaya koyduklarını anlatan Naimoğluları, “Ancak bizim isteğimizden çok uzaktılar” diyerek bunun üzerine toplantıdan ayrıldıklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler