1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HAYVAN HAKLARI İÇİN YÜRÜDÜLER
HAYVAN HAKLARI İÇİN YÜRÜDÜLER

HAYVAN HAKLARI İÇİN YÜRÜDÜLER

DAÜ İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 7. İletişim Festivali, “Bir Amaç İçin Yürüyüş” etkinliğiyle sona erdi.

A+A-

 

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 7. İletişim Festivali, “Bir Amaç İçin Yürüyüş” etkinliğiyle sona erdi. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen yürüyüşte hayvan haklarına dikkat çekmek amaçlandı. DAÜ Kampüs girişinden başlayan yürüyüşe, çok sayıda hayvan sever öğretim üyesi ve öğrenci katıldı. Ayrıca, Mağusalı hayvan severler de yürüyüşe katılarak destek verdi.

Yürüyüş, DAÜ Deniz Kulübü tesislerinde sona erdi. Yürüyüşün bitiminde açıklama yapan katılımcılar, içerisinde yaşadığımız habitatı tanımanın ve onunla uyum içinde yaşamanın gereğine dikkat çektiler.

DAÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Türkan Uraz, “Büyük üniversiteler, sahip oldukları alanlardaki her türlü canlının sorumluluğunu bir bilim kurumuna yakışır biçimde taşırlar. Doğu Akdeniz Üniversitesi de büyük bir bilim kurumu olarak, kampüs içerisinde yaşayan canlı cansız tüm varlıkları içeren bütüncül bir çevre kalitesini oluşturarak tüm kente örnek olmanın adımını atmıştır” dedi. Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, Mağusa ve kampüsteki kedi ve köpek popülasyonundan, bu hayvanları terk eden öğrencilerin de sorumlu olduğunu, bu nedenle de bu yürüyüşe katılarak duyarlılıklarını gösterdiklerini ifade etti. Hayvan sahibi olmanın, ömür boyu verilmiş bir söz olduğunu hatırlatan Aliefendioğlu, sahip oldukları hayvanlara bakamayacak durumda olan kişilerin öncelikle bu hayvanları sahiplendirme sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, ev ortamında yaşayan hayvanların sokağa terk edildiklerinde yaşama şanslarının çok az olduğunu belirtti. Doç. Dr. Mashoed Bailie, Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin bu yürüyüşte ilerici ruhlarını gösterdiklerini ve hayvan haklarına dikkat çektiklerini ifade etti. “Umarım bu yürüyüş amacına ulaşır ve içinde yaşadığımız toplumu, hayvan hakları konusunda daha duyarlı olmaya teşvik eder” dedi.  Yürüyüşe katılan öğrencilerden Barış Özer, bu yürüyüşün çevreye duyarlılığımızı artıran bir yürüyüş olduğunu, yaz aylarında bir kap su koyarak birçok hayvanın hayatını kurtarabileceklerini öğrendiklerini söyledi. DAÜ Hayvanlara Yardım Kulübü başkanı Şeyda Nur Turunç da, öğrencilerin, bakabileceklerse hayvanları sahiplenmelerini, dönemlik hayvan edinip de bu hayvanları sokağa bırakıp gitmemelerini ifade etti. Kampüs içerisindeki hayvanlara karşı daha duyarlı olunması gerektiğini dile getiren Turunç, “hayvanların yaşam haklarına saygılı olmalıyız” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler