1. YAZARLAR

  2. Halil Tunç

  3. Hayat öpücüğü
Halil Tunç

Halil Tunç

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat öpücüğü

A+A-

Ligin kader haftalarına girerken, giderek kızışan şampiyonluk yarışı ve ligde kalma mücadelesi, sporseverlere kıran kırana karşılaşmalar izleme fırsatı verirken, heyecan da gitgide zirveye çıkıyor. Ligden kimin düşeceği konusu tam anlamıyla bir muammaya dönmüşken, sahaya çıkan iki takımından 3 puana daha şiddetli ihtiyacı olan taraf ev sahibi Mormenekşe’ydi.

Can korkusu ve yüksek konsantrasyon ile maça çıkan Mağusa ekibi, uzun süre 1-0 önde götürdüğü maçı, 90. dakikada kaleci Devrim Tuna’nın hayat öpücüğü gibi gelen penaltı kurtarışı sonrası kazanarak ligde kalma adına büyük bir adım attı. Bulduğu gol sonrası maçın genelinde topu kendi sahasında kabul eden ve kontra ataklarla sonuca gitmeye çalışan Mormenekşe, çok da iyi bir futbol sergilemese de gösterdiği yüksek mücadele gücü ve inançla kazanmasını bildi. Bu tip maçlarda, takımın tecrübeli oyuncularının ağırlığını koyması, sorumluluk alması ve liderlik yapması büyük önem taşır. Ev sahibi ekipte dün bu role soyunan kaleci Devrim Tuna ve santrafor Cemil Awwad, liderlik ve ağabeylik görevlerini en iyi şekilde yapmakla kalmadılar, skoru da belirleyen isimler oldular. Özellikle Hüseyin Özbaysal’ın eksikliğinde savunmaya monte edilen Ahmet Arıtaş’ın riskli ve savruk oyunu takımının bütününü etkiledi ve ikinci yarının başında bu oyuncu kulübeye dönerek yerini Afrikalı oyuncu Akomeah Nana’ya bıraktı. Mormenekşe’de savunma bloğunun en başarılı ismi, bir çok pozisyonda Abdullah Atma’nın yardıma gelmemesi nedeniyle yalnız kalmasına rağmen yine de kanadını başarıyla savunan solbek Hasan Mani’ydi. Tam bir görev adamı olan bu oyuncu önce Mete Sağır ardından Ümit Genç gibi iki sprinter ve ayağına hakim oyuncuyu etkisiz hale getirerek rakibin hücum organizasyonlarını önemli ölçüde sekteye uğrattı.

Maçı uzun süre yenik götüren Cihangir, beraberliği sağlamak adına pozisyonlar bulsa da bunların en önemlisi, Mormenekşe savunmasının elle topa müdahalesi sonrası kazandığı penaltı atışıydı. Topun başına takımın en tecrübeli isimlerinden biri olan Ertan Bulut gelmiş olmasına rağmen, bu şans yitirildi ve konuk takım ayağına kadar gelen beraberlik fırsatını elinin tersiyle itti. Orta alana daha hakim bir görüntü çizen, topa daha çok sahip olan ve genellikle ataklarda kendi sağ kanadını kullanmaya çalışan Cihangir’in tüm bunlara karşın net gol pozisyonu sayısı çok fazla değildi. Sadece Mormenekşe kaptanı Cemil Awwad, kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonları gole çevirse Mormenekşe’nin sahadan farklı bir galibiyetle ayrılma işten bile değildi. Orta alan üstünlüğüne karşın, Cihangir forvet oyuncuları ve savunma oyuncuları günlerinde olmayınca bloklar arasında önemli sıkıntılar yaşandı. Takım atağa çıktığı birçok pozisyonda topu kaptırdı ve savunmada az adamla yakalanarak önemli açıklar verdi. Mikail Sivri, Cihangir savunmasında canla başla çalışırken, takım arkadaşlarının bazıları sadece onu seyretmekle yetindi.

Yaşanan bazı kritik pozisyonlarda tereddütler yaşamasına karşın orta hakem Kerem Eran, yardımcılarının verdiği kararlara uyarak sorumluluğu onlarla paylaşmasını bildi. Pozisyonlara yakındı ancak kart gerektiren bazı pozisyonları es geçmesi ciddi bir sıkıntıydı.

Maçı, daha çok isteyen ve daha çok mücadele eden Mormenekşe kazanırken, ligde kalma mücadelesi veren diğer takımların aldıkları sonuçlar sonrası ev sahibi ekip haftayı 9 puanla kapatmış gibi oldu ve ligde kalma yolunda önemli bir virajı başarıyla döndü.

 

Bu yazı toplam 2693 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar