1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hayalet Kitap
Hayalet Kitap

Hayalet Kitap

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Bir de sıcaklar eklenince yorucu geçti... İhsan Oktay Anar... En sevdiğim yazarlardan biridir. Puslu Kıtalar Atlası’nı okuduğumda o kadar beğenmiştim ki çıkan diğer kitaplarını da daha sonraki dönemlerde alıp okudu

A+A-

 Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Bir de sıcaklar eklenince yorucu geçti... İhsan Oktay Anar... En sevdiğim yazarlardan biridir. Puslu Kıtalar Atlası’nı okuduğumda o kadar beğenmiştim ki çıkan diğer kitaplarını da daha sonraki dönemlerde alıp okudum... Hepsi ayrı bir tat, keyif ve tarih... İhsan Oktay Anar’ın yeni kitabı Eylül’de okurla buluşuyor. Yedinci Gün... Uzun bir aradan sonra okumak için sabırsızlıkla bekliyorum.

Mutlu haftalar...

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Bir Akdeniz Üçlemesi Mayi Kıta 1. Kitap: İskenderiye

Nicholas Woodsworth, Everest Yayınları

 

Bir şehre ilk kez gittiğimizde görülecekler az çok bellidir: , Tarihinin simgesi olarak seçilmiş bir yapı; saray, kilise ya da cami, bilet için kuyruğa girilecek bir müze, önünde fotoğraf çektirilecek bir heykel ya da para atmadan geçilmeyecek bir çeşme... Şehrin gerçek kimliğine yaklaşmaktan çok bizi ondan uzaklaştıran, onu sadece bir faaliyet parkından ibaret kılan bir dizi yapmanız gerekenler listesi...

 

 

Turquetto

Metin Arditi, Can Yayınları

 

1519'da Osmanlı topraklarında, Konstantiniyye'de dünyaya gelen Eli, resim yapma tutkusuyla yanmaktadır. Ancak o bir Yahudi'dir ve dini, resim yapmasını yasaklamıştır. Tutkusunun peşinden gitmeyi seçen delikanlı, özgürce resim yapabilme hayaliyle bir gemiye atlayıp Rönesans'ı yaşayan İtalya'ya, Venedik'e kaçar. Sanatı için her şeyden, hatta kimliğinden bile vazgeçen, Venedik'in en büyük ressamlarından Eli ya da üstadı Tiziano'nun verdiği adıyla Turquetto, İtalyan Rönesansı'nın en parlak döneminde yarattığı eserlerini, Katolik Kilisesi'nin katı kurallarının kurbanı olmaktan kurtarabilecek midir?

 

 

Türkiye’nin Peynirleri

Sharon Croxford, İnkılap Kitapevi

 

Dünyanın en büyük süt üreticilerinden biri olan Türkiye'nin, peynir dünyasına sunacak çok şeyi var. Oysa yüzlerce çeşit Türk peynirinin birçoğu Anadolu'nun kırsal mutfaklarında gizli kaldı... Türkiye'nin Peynirleri bilinen ve bilinmeyen Türk peynirlerini geleneksel üretim yöntemleriyle birlikte bölge bölge anlatarak, peynirin Türk ve dünya yemek kültürü içindeki yeri ve tarihi hakkında ilgi çekici bilgiler sunuyor. Peynir yapımına dair otantik hikâyeler...

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Hayalet Kitap

Doğu Yücel, Doğan Kitap

 

“İzmir’de İktisat Fakültesi öğrencileri arasında geçiyor olaylar.Güldem ile Ersin sevgilidir. Gökalp adlı arkadaşları ise bir süre önce Güldem’e olan karşılıksız aşkı nedeniyle intihar etmiştir. Kampusta olaylar normal seyrinde gitmekteyken, varlığını “soğuk bir nefes gibi” belli eden bir hayalet belirir ve esrarengiz olaylar başlar. Hayalet, kimi zaman tehlikeli boyutlara da bürünen müdahalelerle, eski arkadaşlarının, özellikle de Güldem’in yaşamına dahil olacaktır. Hayalet, sınava hiç çalışmayan bir öğrencinin tüm soruları çözmesine, öğrenciler tarafından sevilmeyen bir hocanın komik durumlara düşmesine, bir otomobilin hava yastığının ölümcül derecede şişmesine, bir vantilatörün amfide uçmasına yol açacak, bir “hayal”in iyi ve kötü yanlarını gözler önüne serecektir.”

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

 

 Dünyaca ünlü yazar Orhan Pamuk,  'New City Reader' gazetesi için yazdığı 'Boğaz’ın Suları Çekildiği Zaman' başlıklı yazısında, İstanbul için bir gelecek senaryosunu paylaşıyor.

Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda 825 karikatür arasından İranlı çizer Hamidreza Mosayebi’nin eseri birinci seçildi.

Forbes dergisinin en çok kazanan yazarlar listesinin zirvesinde 94 milyon dolarla James Patterson yer alıyor. En çok kazanan yazarlar listesinin ikinci sırasında ise "Kara Kule" serisinin yeni bölümünden elde ettiği 39 milyon dolar gelirle Stephen King yer alıyor.

Amerikalı ünlü yazar Larry McMurtry, kullanılmış ya da ender bulunan kitapları topladığı "Booked Up" adlı şirketinde yıllarca yüzbinlerce kitap biriktirdi. Bin 800 kişilik küçük kasabada  kitapları  dört tane binaya sığdırabilen yazar, mirasçılarına büyük bir yük olacağı gerekçesiyle bunların 300 binini satma kararı aldı.

 Türk edebiyatında 30 yılı aşkın bir süredir zevkle okunan Pınar KÜR, yazarlığa başlayanları Ayvalık’ta bekliyor. Art 10 Fikir Atölyeleri bu kez, yazarlık serüvenine başlayarak yazar olmak isteyenler veya profesyonelliğe adım atmak isteyen yeni yazarlar ve yazar adayları için Pınar Kür’le çok özel bir buluşma imkanı sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 639 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler