1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDEYİM ANCAK VİCDANIM RAHAT'
HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDEYİM ANCAK VİCDANIM RAHAT

'HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDEYİM ANCAK VİCDANIM RAHAT'

Hristofyas: Kıbrıs sorununun çözümünde ilerleme kaydedilememesinden dolayı mutsuzum, hayal kırıklığı yaşıyorum ancak vicdanım rahat

A+A-Fileleftheros “Başkan: Kıbrıs Sorununda Hayal Kırıklığı İçinde Ancak Vicdanı Rahat” başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Olimpiyat oyunlarının açılışı için gittiği Londra’da yayın yapan LGR isimli Kıbrıs Rum radyosuna yaptığı açıklamaya yer verdi.
Habere göre Kıbrıs sorununda bir durgunluk döneminde bulunulduğuna işaret eden Hristofyas “Kıbrıs sorununun çözümünde ilerleme kaydedilememesinden dolayı mutsuzum, hayal kırıklığı yaşıyorum ancak vicdanım rahat çünkü biz gemimizi, Kıbrıs’ı, sakin bir limana götürebilmek için mümkün olan her şeyi yaptık” ifadelerini kullandı.

“BELİRLEYİCİ TÜRKİYE”

Hristofyas Kıbrıs sorununun çözümünde belirleyici unsurun Türkiye olduğu tezini de yineledi ve şunları söyledi:
“Kıbrıslı Türklerin lideri Mehmet Ali Talat iken Türkiye nispeten müsamaha gösterdi ve bazı görüş birlikleri yakalayarak memnuniyet verici bir noktaya ulaştık, bu durum, her iki toplumdan yüzde 70 gibi bir çoğunluğun Kıbrıs sorununun çözüleceğine inanmasını sağladı. Ancak Kıbrıslı Türklerin liderliğine Derviş Eroğlu’nun gelmesi, Türkiye’nin desteğiyle ilgili durumu tersine çevirdi.
Gerek BM’nin gerek AB’nin Türkiye’ye karşı çok daha katı olması ve Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili son Güvenlik Konseyi toplantısında gösterdiği gibi bir hoşgörü gösterin demesi gerekirdi.”
Gazete Hristofyas’ın; Rum tarafında dillendirilmekte olan, federal çözüm reddedilerek Kıbrıs sorununun yeni bir zemine oturtulması görüşüne karşı çıktı ve “Bu, nihai taksime götürür. Bütün Kıbrıs hükümetlerinin müzakere ettiği iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünü reddedemeyiz. BM karlarının tamamında bu çözüm öngörülüyor” dediğini yazdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler