1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HAYAL GÖRÜYORUZ
HAYAL GÖRÜYORUZ

HAYAL GÖRÜYORUZ

FIFA üyeliği Kaf Dağı’nın ardında Son günlerde yine FIFA-UEFA konjonktüründen habersiz, KKTC’nin dünyada tanınmayan bir ülke olduğunu kabul etmeyen siyasi ve sportif kesimlerin yeniden gündeme getirdiği Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’

A+A-

 

 

FIFA üyeliği Kaf Dağı’nın ardında

 

 

 

Son günlerde yine FIFA-UEFA konjonktüründen habersiz, KKTC’nin dünyada tanınmayan bir ülke olduğunu kabul etmeyen siyasi ve sportif kesimlerin yeniden gündeme getirdiği Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun uluslararası temsiliyetini zorlama düşüncesinin sadece bir hayal olduğu yaptığımız araştırmada ortaya çıktı.

Geçmişte, bu konunda yaptığımız araştırmada Kıbrıs sorunu çözülmeden ve Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs’ın tek yasal temsilcisi olarak kabul ettiği, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Futbol Federasyonu olan Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP)’nun izni olmadan böyle bir temsiliyetin olamayacağı gerçeğinden hareketle yaptığımız araştırmayı spor kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak istedik.

 

FIFA’NIN TARİHÇESİ

Bugün, başkanlığını İsviçreli Sepp Blatter’in yaptığı 208 üyesi olan Uluslararası Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) 21 Mayıs 1904’de Paris’te Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda, Belçika,Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç ve İsviçre ve Almanya’nın kurucu üyeleri olarak kurulmuştur.

Gelişen süreç içerisinde 1908’de Güney Afrika, 1912’de Arjantin, Şili, 1913’de Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri’nin üyeliği ile Avrupa kıtası dışında Afrika ile Amerika kıtasına sıçramıştır.

Daha sonra, Birinci, İkinci dünya savaşları ve günümüze kadar olan siyasi değişikliklere koşut olarak FIFA’nı üye sayısı artmaya, bir anlamda değişmeye devam etmektedir.

Bu süreç içerisinde bağımsızlıklarını ilan eden ve Birleşmiş Milletler veya FIFA İcra Kurulu tarafından kabul gören devletler FIFA çatısı altında yer almaktadır.

 

FIFA’NIN ÜYE SAYISI 208, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN 193

 

Merkezi İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan FIFA İsviçre kanunlarına göre kurulmuştur.

FIFA'nın en yüksek organı FIFA Kongresi, üye federasyonların temsilcilerinden oluşan bir kuruldur. Kongre, olağanüstü durumlar dışında 1998 yılından bu yana yılda bir kez toplanmaktadır. Kongre, FIFA'nın tüzüğünde değişiklik yapabilecek tek kuruldur. Kongrede FIFA Başkanı, FIFA Genel Sekreteri ve FIFA Yönetim Kurulu'nun üyeleri seçilir.

FIFA Yönetim Kurulu, FIFA Kongresi'nin toplanma aralıkları sırasında ana karar organıdır. Yönetim kuruluna bağlı Finans Komitesi, Disiplin Kurulu, Hakemler Komitesi gibi birçok alt FIFA kurulu vardır.

Dünya çapında FIFA'ya bağlı birçok uluslararası futbol konfederasyonu bulunmaktadır. Ulusal futbol federasyonlarının oluşturduğu bu konfederasyonlar kıtalarına göre ayrılmaktadır. Konfederasyonlar da tıpkı FIFA gibi kendi tüzüklerine ve yönetim organlarına sahiptir, ayrıca uluslararası futbol turnuvaları düzenlemektedirler. Fakat yönetim yetkileri FIFA tüzüğünde belirtilen yetkilerle kısıtlanmıştır. Dünyada FIFA'ya bağlı altı kıta konfederasyonu bulunmaktadır.

Filistin gibi siyasi varlığı tartışmalı olan ülkelerin de üyeliğinin bulunduğu FIFA, Birleşmiş Milletler'den daha fazla üye sayısına sahiptir.

 

 TEK KOŞUL KIBRIS CUMHURİYETİ’Nİ TEMSİL EDEN KOP’TAN İZİN ALMAK VEYA ÇÖZÜM

 

FIFA İcra Kurulunun belirlediği üyelik koşullarının birincisi ve en önemlisi söz konusu ülkenin Birleşmiş Milletlere üye olmasıdır.

Ancak, FIFA üyelerine bakıldığında bu koşulun olmazsa olmaz bir koşul olmadığı ortaya çıkıyor. Bugün Birleşmiş Milletlerin Haziran 2011 tarihine göre üye sayısı 193 iken, FIFA’nın üye sayısı 208’dir.

Birleşmiş Milletlere üye olmayan ama ana kara devletinin izini ile FIFA üyesi olan ülke sayısı ise, 15’dir.  Birleşmiş Milletler kararıyla gözlemci üye olan ve FIFA tarafından kabul gören Filistin hariç, Danimarka Krallığı’na bağlı Faroe Adaları, Kıta Çin’in BM üyesi olmasıyla BM üyeliği sona eren Tayvan ve Macao, Tahiti, Anquella ve Yeni Kalodenya.

Bu durumda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek yasal Futbol Federasyonu olan Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP)’nun izni olmadıkça, uluslar arası temsiliyet hayal olarak ortada durmaktadır. Bugün, Kıbrıs görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından başta futbol olmak üzere Kıbrıslıtürklerini sporda temsiliyeti görüşmelerin gündemine eklenmiştir.

 

CAS ÇÖZÜMÜ MÜ?

 

Bu arada, Avrupa Spor Mahkemesi (CAS), KKTC’nin sporda temsiliyeti için son bir kapı olarak ortada duruyor. Çok pahalı bir başvuru maliyeti olan CAS’a başvurunun vereceği sonuç meçhul olmasına rağmen denenebilir.

Ne var ki, bu konuda Avrupa’da sporda ırkçılığa karşı oluşturulan komitenin, CAS’ın Kıbrıslıtürkler’in uluslararası futbol oynamasına bir sakıncası olmadığı görüşünün ardından, yine de FIFA bilir demesi topun FIFA’da olduğunu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler