1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HASTANELERE 'KATKI'
HASTANELERE KATKI

HASTANELERE 'KATKI'

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba, Sağlık Fonu Yasası’ndaki revizyonun sağlığı ayağa kaldırmak için gereken mali kaynağı sağlamaya yönelik olduğunu söyledi. Akçaba, BRT’de katıldığı bir programda sağlıkta yaşanan son gelişmeleri değer

A+A-

 

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba, Sağlık Fonu Yasası’ndaki revizyonun sağlığı ayağa kaldırmak için gereken mali kaynağı sağlamaya yönelik olduğunu söyledi.

Akçaba, BRT’de katıldığı bir programda sağlıkta yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi, ayrıca sağlıktaki katkı payı ve diğer konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Akçaba, uygulamanın tüm kamu sağlık kuruluşlarında homojen olarak uygulanması için başhekimlere gereken talimatın verildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, Sağlık Fonu’nun yeni bir yasa olmadığına dikkati çekerek, 1970 yılında Kıbrıs Türk hastanelerinin kalkındırılması için çıkarılan Fon Yasası’nın 1977’de revize edilerek tüm iktidarlar döneminde “bağış” adı altında kullanıldığını söyledi.

Akçaba, Fon Yasası’na bağlı olarak alınan katkı payının sağlığın ayağa kaldırılması için zorunlu bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 “ONKOLOJİ HASTANESİ İÇİN 12 MİLYON TL’YE İHTİYAÇ VAR”

Onkoloji Hastanesi için 12 milyon TL’ye ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Akçaba, bunun elbirliğiyle yapılması gerektiğini ve katkı payı uygulamasının bunun için gereken kaynağı oluşturabileceğini yineledi.

Akçaba, “Bir günde 50 bin TL toplandı. Bir yılda 12 milyon TL toplanır. Onkoloji hastanesi için gereken miktar da bu kadar... Bu fon gerek bugün için gerekse bundan sonra sağlığı yönetecek olanlar için önemli bir kaynak oluşturacak” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler