1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HASTANEDE NELER OLUYOR?
HASTANEDE NELER OLUYOR?

HASTANEDE NELER OLUYOR?

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin temizlik işlerinden sorumlu firma çalışanları, “kamu görevi” yapıyor Kamu işini “temizlik şirketi” yapıyor! Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’

A+A-

 

 

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin temizlik işlerinden sorumlu firma çalışanları, “kamu görevi” yapıyor

 

Kamu işini “temizlik şirketi” yapıyor!

 

 

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin temizlik işlerinden sorumlu firma çalışanları, ‘kamu görevi’ yapıyor. Hastane’de hizmet tedariki amacıyla ihale sözleşmesi yapılan firmadan, istihdam edilen personelin büyük bir kısmı ‘idari hizmetler’de çalıştırılıyor. Sağlık Bakanlığı ile Çalıkuşu Limited arasında yapılan sözleşmede, firma sadece hastanenin ‘Temizlik, Bakım ve İlaçlama İşleri’nden sorumlu görülüyor. Ancak sözleşmeli temizlik işçileri ve güvenlik görevlileri; kitabet, hasta kayıt, hasta nakli, kan transfer, ameliyathane, inşaat, şoförlük ve muhasebe elemanı olarak görev yapıyor. İki yıldır devam eden bu uygulamada, bu kişilerin herhangi bir hatasında çıkacak sorunun hesabını kimin vereceği ise bilinmiyor.

 

 

Bakan: “Mümkün değil…”

 

Konuyla ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, böyle bir uygulamanın yapılmadığını belirterek, hastane yönetimi ile temizlik firması arasında yapılan bir anlaşma olabileceğini aktardı. Sağlık Bakanlığı ile firma arasında yapılan sözleşmede gerekçe ve taahhütlerin belli olduğunu aktaran Sağlık Bakanı Kaşif, söz konusu elemanlarının kamu görevlisi gibi çalıştırıldığının mümkün olmadığını dile getirdi.

 

 

Dr. Siber: “Getir götür işlerini yapıyorlar”

 

Lefkoşa Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber ise bu uygulamanın uzun zamandır sürdüğünü ancak bu kişilerin getir, götür işlerini yaptığını dile getirdi. Temizlik şirketinden gelen personelin kamu görevlisiyle aynı nitelikte olduğunu belirten Siber, sözleşme şartları gereği bu kişilerin çalıştırıldığını belirtti.

 

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1187 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler