1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HASTANE PERSONELİ KORKU İÇİNDE
HASTANE PERSONELİ KORKU İÇİNDE

HASTANE PERSONELİ KORKU İÇİNDE

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar ile bu saldırılara karşı gerekli tedbirleri almamakla suçladığı Sağlık Bakanlığı’nı protesto için bugün Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 3 saatlik uy

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar ile bu saldırılara karşı gerekli tedbirleri almamakla suçladığı Sağlık Bakanlığı’nı protesto için bugün Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 3 saatlik uyarı grevi yaptı.

Sendika, gereken tedbirlerin alınmaması halinde, eylemlerinin dozunu giderek artıracaklarını ve süresiz genel grev de dahil, her türlü sivil itaatsizliğe varan eylemler ortaya koyacağını açıkladı.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın eylemine, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen) ve Kıbrıs Türk Tabipler Odası (KTTO) da destek verdi.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, grev esnasında basına yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına düzenlenen saldırılar konusunda Sağlık Bakanlığı yetkililerini bilgilendirdiklerini kaydetti ve saldırıların tekrarlanması durumunda süresiz greve dahi gidecekleri uyarısında bulundu.

Köse, “Bu saate kadar ne Lefkoşa Hastanesi Baş Hekimi, ne Sağlık Bakanlığı yöneticileri, ne de herhangi bir hükümet yetkilisi, çalışanın darp edilmesinden dolayı hiç bir şekilde bir kınama, bir çaba bir geçmiş olsun dileği sunmamıştır” dedi.

“SALDIRILAR KORKUNÇ BOYUTA ULAŞTI”

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların korkunç boyutlara ulaştığını belirten Köse, “Artık hükümet edenler, kendi iç kavgalarını bırakıp, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları engellemek için gerekli tedbirleri almalı” dedi.

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin acil servis kapılarının dün gece kırıldığını, güvenlik görevlilerinin dövüldüğünü ve sağlık çalışanlarına saldırılarda bulunulduğunu işaret eden Köse, “Üç tane sarhoş, 38 kamera ve 50 güvenlik görevlisi tarafından korunan hastaneye nasıl elini kolunu sallayarak giriyor?” sorusunu sordu.

“ELİMİZDEN GELEN HER TÜRLÜ SİVİL İTAATSİZLİK”

Oğuz Köse, şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanlarına karşı en küçük bir fiske dahi vurulduğu takdirde, Kıbrıs genelinde genel grev süresiz grev ve elimizden gelen her türlü sivil itaatsizliğe varan eylemleri ortaya koyacağız. ...(Sağlık Bakanlığı) Hastanenin korumasını sağlayamadığı takdirde yarından itibaren bir takım sivil itaatsizlikte bulunacağız”

Köse, önceki gün bir hekimin, önceki hafta ise Girne’de yine bir hemşirenin dayak yediğini, iki gün önce ve dün akşam da benzer olayların yaşanmasına karşın idare ve Sağlık bakanlığının sessiz kalmaya devam ettiğini savundu.

DESTEK AÇIKLAMALARI

Oğuz Köse’nin ardından söz alan KTTO Genel Sekreteri Dr. Mustafa Taşçıoğlu, Sağlık çalışanlarına destek belirterek, Sağlık Bakanlığı’nı sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamaya çağırdı.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan da, sağlık çalışanlarına yönelik fiziki saldırıları kınayarak, “Yetkililer susup koltuk derdinde sadece seyirci olarak izlemektedir” dedi.

GÜÇ-Sen Başkanı Erol Emin de saldırıları şiddetle kınadı ve hükümeti sağlık çalışanlarının güvenlik sorunu ile ilgilenmeye çağırdı.

 


BAKAN HASİPOĞLU: BİZ DE ŞİKAYETÇİYİZ

 

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık çalışanlarına karşı sözlü ve fiili saldırılardan şikayetçi olduklarını ve olmaya devam edeceklerini; saldırıların önlenmesi için daha caydırıcı cezalar gerektiğini söyledi.

Hasipoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gerçekleştirdiği bayram ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik taciz olaylarına karşı yargının caydırıcı ceza vermesini; polisin de daha etkin önlem almasını istediklerini kaydetti.

Bu tür davranışlara hapisliğe varan cezalar verilmesinin önemli olduğunu söyleyen Hasipoğlu, aksi halde bu davranışların önüne geçilemeyeceğini ifade etti.

Hasipoğlu, “Ancak bu şekilde bunun önüne geçilir... Biz personelimizi devamlı telkin ediyoruz, hastalara iyi muamele etmelerini istiyoruz. Onlar herhangi bir saygısızlık yaparsa, onların cezasını vermek de bizim görevimiz, ama hiç suçu, günahı yokken çalışan insanı dövmenin mantığı da yoktur... Eğer siz hastanıza şifa istiyorsanız, şifayı verecek olana saygı göstereceksiniz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler