1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HASTALIĞA DAVETİYE
HASTALIĞA DAVETİYE

HASTALIĞA DAVETİYE

Toplum sağlığı TEHLİKEDE Dikmen arıtma tesislerinin kapatılması ile ülke genelindeki bütün fosseptik atıklar Haspolat arıtma tesislerine boşaltılmaya başlandı. Günlük 20 bin metre küp sıvı atık arıtma kapasitesi olan Haspolat tesislerindeki arıtma ka

A+A-

Toplum sağlığı

TEHLİKEDE

 

Dikmen arıtma tesislerinin kapatılması ile ülke genelindeki bütün fosseptik atıklar Haspolat arıtma tesislerine boşaltılmaya başlandı. Günlük 20 bin metre küp sıvı atık arıtma kapasitesi olan Haspolat tesislerindeki arıtma kapasitesi, 50 bin metre küpe çıkarılınca, tesis verimini kaybetti. Hal böyle olunca, Lefkoşa’dan Mağusa’ya kadar bütün yerleşim birimleri, tehdit altında kaldı.

Seviyesinin çok üstünde yükleme başlatılan Haspolat arıtma tesislerinde, sözde arıtılan sular Kanlı Dere vasıtasıyla Mağusa’ya kadar ulaşırken, dere boyunca bulunan bütün yerleşim alanları tehdit altına girdi. Gerekli arıtmanın gerçekleştirilememesi ve önlem alınmaması nedeniyle, ilgili bölgelerde; tifo, koli basili ve çeşitli enfeksiyon belirtilerinin arttığı, uzmanlarca belirtildi.

 

ZEHİRLİ SULAR DA…

Haspolat arıtma tesislerinde, yalnızca fosseptik atıkların arıtılması gerekirken, bunun yanında özel işletmelerin atıkları da arıtılıyor. Özellikle zehirli kabul edilen ve hellim üretiminden artan sıvı ile hayvan kesimlerinden artan kan ve iç organların da Haspolat tesislerinde arıtılması, mevcut tehdidi daha da arttırıyor.

 

BAŞKANLAR ENDİŞELİ

 

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp: “Lağım Mağusa’ya kadar ulaştı, Mağusa halkının sağlığını tehdit ediyorlar”

 

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip: En fazla risk içeren bölgeyiz. Özellikle tarım alanları dolayısı ile de insan sağlığının tehdit altında”

 

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan: Bölgemizde koku ve sinek arttı. Sağlığımızdan şüphe ediyoruz. Hükümet soruna çözüm bulmalı

 

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü: “Konu görüşülüyor, ancak hiçbir çözüm üretilmiyor. Bizim bölgemizde de hastalık riski var, sorun çözülmeli”

 

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler