1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. HASTA HAYATINI KAYBETTİ
HASTA HAYATINI KAYBETTİ

HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde Deli Dana ön tanısı konulan hasta hayatını kaybetti

A+A-

 

Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde  Creutzfeldt-Jacob (Deli Dana) ön tanısı konulan hastanın hayatını  kaybettiği duyuruldu.  Hastaneden yapılan açıklamaya göre ölüm nedeni biyopsiden sonra belli olacak. 

Hayatını kaybeden hastanın Alayköy sakini, 59 yaşındaki Fatiş Ulaş olduğu öğrenilirken, hastane yetkileri bu bilgi 'hasta hakları' nedeniyle doğrulamadı.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Creutzfeldt-Jacob (Deli Dana) hastalığı bulguları saptanan iki kişiden birinin tüm çabalara rağmen kurtarılamadığını açıkladı.

Hastalıkla ilgili kesin tanının doku analiziyle mümkün olduğuna işaret edilerek, hastalardan alınan beyin omurilik sıvılarının (BOS) tektik edildiği ve sonuçların en geç iki hafta içinde alınacağı kaydedildi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ramadan Kamiloğlu ile Nöroloji Klinik Şefi Sıla Usar bugün yaptıkları ortak açıklamada, devlet hastanesinde deli dana hastalığıyla ilgili saptanan bulguları ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamada, “Harcanan tüm çabaya karşın hastalarımızdan birini dün kaybetmiş bulunmaktayız. Adli Tıp ve Beyin cerrahisi meslektaşlarımızın beyinden aldığı doku örnekleri Sağlık bakanlığınca ilgili merkezlere ulaştırılıp analizleri sağlanacaktır. Böylece kesin tanıya ulaşma şansımız olacaktır” denildi.

“CREUTZFELDT-JACOB HASTALIĞI BULGULARI SAPTANDI”

Açıklamada, son iki hafta içinde hastanenin nöroloji kliniğine başvuran hastalardan iki tanesinde “Creutzfeldt-Jacob hastalığı” bulgularının saptandığı belirtildi. Her iki hastanın EEG ve MRG tetkiklerinin Creutzfeldt-Jacob hastalığı ön tanısını desteklediği belirtilen açıklamada, hastalardan alınan beyin omurilik sıvıları (BOS) tektik edilmiş olup, sonuçların en geç iki hafta içinde tarafımıza ulaşması beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, “Tüm tetkiklerin tanıya yardımcı olmakla birlikte kesin tanı, doku analizleri (biopsi-patolojik tektik) ile yapılmaktadır” denildi.

 

GIDA, TARIM VE ENERJİ BAKANI ÖNDER SENNAROĞLU, DELİ DANA KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ki iki hastaya Creutzfeldt-Jacob (Deli Dana) ön tanısı konulması ve sonrasında hastalardan birinin vefat etmesi üzerine bir açıklama yayınladı. Bakan Sennaroğlu yaptığı açıklamada, hastanede Deli Dana ön teşhisi konan ve vefaat eden hastadan kesin tanı için beyin dokusunun ilgili merkeze gönderilmek üzere alındığını vurgulayarak, sonucun kesinleşmemiş olmasına karşın halkımızın endişelerini gidermek için açıklama ihtiyacı duyduğunu belirtti. Sennaroğlu, Deli Dana hastalığının ülkemizdeki sığırlarda bulunmadığını vurguladığı açıklamasında, hastalığın klinik olarak ülkemizdeki sığırlarda tespit edilmediğini ve söz konusu hastalığa neden olan et, kemik ve kan unu gibi mamüllerin ithalatının ülkemizde 2001 yılından beri yasak olduğunu ifade etti. Bakan Sennaroğlu, halkımızın içini rahat tutmasını isteyerek, panik yapacak hiç bir neden olmadığının altını çizdi ve gerekli her türlü araştırmayı yapmakta olduklarını kaydetti.

“HASTALIK ANCAK 10-20 YILDA ORTAYA ÇIKAR”

Bakan Sennaroğlu, yaptığı açıklamada ülkemizde Deli Dana hastalığının sığırlarda klinik olarak görülmediğini belirterek, yıllardır ülkemizde canlı hayvan ithalinin yasak olduğunu da anımsattı. Sennaroğlu, hastalığın prion proteinine bağlı olduğunu belirterek, bu etkenin uzun sürede hastalığa yol açtığını ve ancak 10 – 20 yıl içerisinde ortaya çıkabilecğini belirtti. Sennaroğlu, bu nedenle Deli Dana önteşhisi almış hastaların geçmiş yıllar içerisinde hastalığın görüldüğü ülkelerdeki ürünlerden tüketmiş olma ihtimali üzerinde durdu. Sennaroğlu, Deli Dana hastalığının canlı hayvalardan birbirine bulaşmadığını belirterek, hastalığı taşıyan hayvanlardan elde edilmiş et, kemik ve kan unu gibi hayvan yemlerine katılan ürünlerin hastalığa neden olduğunu ve söz konusu mamüllerin AB ile eş zamanlı olarak 2001 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ülkemize girişinin yasaklandığını vurguladı.

 

Bu haber toplam 2257 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler