1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Haspolat'ta iki yeni kazı başlatıldı...
Haspolatta iki yeni kazı başlatıldı...

Haspolat'ta iki yeni kazı başlatıldı...

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların arandığı kazılar kesintisiz devam ederken, Haspolat’ta (Mia Milya) iki ayrı noktada

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların arandığı kazılar kesintisiz devam ederken,  Haspolat’ta (Mia Milya) iki ayrı noktada kazılar başlatıldı.

Bunlardan birisi, Şubat 2010’da yani bundan iki yıl önce, Kaymaklı’dan bazı Kıbrıslıtürk “kayıp” ailelerinin bize ve Kayıplar Komitesi’ne göstermiş olduğu bir nokta... Bu konuda Ali Zeybekoğlu ve bazı “kayıp” yakınlarıyla birlikte Haspolat’a gitmiştik ve Zeybekoğlu ile diğer “kayıp” yakınları Halil Depreli ve Ali Azeri, bir Kıbrıslırum’dan elde ettikleri bilgi doğrultusunda olası bir gömü yerini bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti.

Burası Büyük Kaymaklı’nın doğusu ile Haspolat’ın (Mia Milya) birleştiği “İskenderi bölgesi” diye biliniyor. Eskiden bu alanda mandralar varmış... Yıkık dökük Ay Dimitri Kilisesi’nin yanında, kilisenin birkaçyüz metre ilerisinde dikelli tellerle çevrili bir çukur alanın olası bir gömü yeri olabileceği, “kayıp” yakınları tarafından belirtilmişti. Kıbrıslıtürk “kayıp” yakınları bu çukura Kaymaklı’dan alınıp “kayıp” edilen beş Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olabileceği üstünde durmaktaydı. Haspolat’ta (Mia Milya) başlatılan ikinci kazı ise, Kıbrıslırumlar’a ait bir mevzinin içinde öldürülerek aynı noktaya gömüldüğü söylenen bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın arandığı kazı...

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri ayrıca Sazlıköy’de (Livadya), Sihari’de (Kaynakköy), Cihangir’de (Abohor), Demirhan’da (Trahoni), Bozdağ’da (Aspro Mutti), Atalassa’da ve Strovulos’ta da kazılarını sürdürüyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerine geçtiğimiz günlerde yeni takviyeler de yapıldı ve işe yeni alınan beş Kıbrıslırum arkeolog kazılara katılmaya başladı.  Ayrıca Antropoloji Laboratuvarı’na da üç Kıbrıslırum antropolog alınarak laboratuvara da takviye yapılmış bulunuyor.

Tüm arkeologlarımıza, antropologlarımıza, şirocularımıza ve kazılarda yer alan diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz...

 


 

 

 

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin DNA testleri için çıktığı ihalenin sonuçlandığı açıklandı

 

DNA testleri Bosna’ya verildi...

 

Lefkoşa, 30 Mayıs 2012 (T.A.K.): Kayıp Şahıslar Komitesi (CMP), genetik laboratuar ihalesinin sonuçlandığını ve merkezi Bosna Hersek’te bulunan Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) ile sözleşmeyi sonuçlandırma aşamasında olunduğunu açıkladı.

CMP’den yapılan yazılı açıklamada, ihaleye dünya genelinde tanınmış birden çok genetik laboratuar kuruluşunun katıldığı ve ihalede Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının koşullarının kullanıldığı kaydedildi.

Açıklamada, CMP’nin kayıpların kimlik tespit süreci çalışmalarında, kazı, kimlik tespiti ve kalıntıların kayıp yakınlarına tesliminde dünya tarafından benimsenmiş en iyi bilimsel yöntemler kullanılmasına özellikle dikkat ettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, CMP’nin, kayıpların bulunması ve kimlik tespit çalışmaları projesinin mümkün olan en yüksek standartlarda ve gecikme yaşanmadan devam etmesinin sağlanması için, gereken tüm tedbirleri almaya çalıştığı da belirtildi.

Açıklamada, “Kıbrıslı Rumların Aile Referans Örnek Veritabanı’nın Kıbrıs Rum Liderliğinin, Kıbrıslı Türklerin Aile Referans Örnek Veritabanı’nın ise Kıbrıs Türk Liderliğinin muhafazasında olmasının amaçlandığı” belirtildi.

Kayıp kalıntılarının Lefkoşa’daki CMP Antropoloji Laboratuarında muhafazasına devam edileceği ifade edilen açıklamada, ICMP’ye sadece DNA testi için gerekli olan örneklemelerin verileceği, nihai kimlik tespitinin iki toplumlu genetik uzmanları ekibi tarafından yapılacağı kaydedildi.

CMP açıklamasında, kayıp aile ve yakınlarına gösterilen işbirliği ve destek ile Kıbrıs Nöroloji Enstitüsü’ne katkılarından dolayı teşekkür edildi.

 

KIBRISLIRUM BASININA YANSIMASI

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, genetik laboratuar ihalesinin sonuçlandığı ve Bosna merkezli Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) ile sözleşmeyi tamamlama aşamasında bulunulduğu yönündeki açıklaması Kıbrıslırum basınında da yer aldı.

Haravgi gazetesi “Genetik Laboratuarıyla İlgili İhale Süreci Tamamlandı” başlığıyla verdiği haberinde, Komiteden yapılan açıklamaya göre UNDP’nin, Komite adına çıktığı, genetik laboratuarıyla ilgili ihale sürecinin tamamlandığını, dünyada seçkin genetik laboratuarlarının ihaleye katıldığını belirtti.

Komite, Kıbrıs Türk kayıp yakınlarından alınan örnek veritabanlarının Kıbrıs Türk toplumu liderliği gözetiminde, Kıbrıs Rum kayıp yakınlarından alınan örnek veritabanlarının ise Kıbrıs Rum toplumu liderliği gözetiminde olacağını da duyurdu.

Komitenin açıklamasına göre, kayıpların kemiklerinin Antropoloji Laboratuarında muhafaza edilmesine devam edileceğini; Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu’nun, sadece DNA testi yapılması için gerekli olan örnekleri alacağını aktaran gazete nihai kimlik tespitlerinin ise her iki toplumdaki genetik uzmanları ekibi tarafından Kıbrıs’ta yapılacağını da kaydetti.

Diğer gazeteler haberi şu başlıklarla verdi:

Simerini “Seçkin Genetik Laboratuarlarından İlgi”

Alithia: “UNDP Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonuyla Sözleşmeyi Tamamlıyor”

Politis: “Kayıp Şahıslar Komitesiyle İlgili Son”

(TAK Ajansı Haber Bülteni’nden – 30.5.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler