1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HASPOLAT’TA 'ÇADIRDA EĞİTİM' BAŞLIYOR
HASPOLAT’TA ÇADIRDA EĞİTİM BAŞLIYOR

HASPOLAT’TA 'ÇADIRDA EĞİTİM' BAŞLIYOR

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, eğitim amacıyla kurulan çadırlarda ısıtma dahil, eğitim/öğretime yönelik her tür olanak hazırlandı.

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’ün Haspolat Meslek Lisesi’nde “ilahiyat alanı” açılmasına tepki olarak 3 aydan beri başlattığı grev devam ederken, “öğrencilerin mağdur olmaması için” grevdeki öğretmenler yarından itibaren çadırlarda ders vermeye başlayacak.

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, eğitim amacıyla kurulan çadırlarda ısıtma dahil, eğitim/öğretime yönelik her tür olanak hazırlandı.

Sendika, Haspolat Meslek Lisesi’nde yarın 08.30-12.30 saatleri arasında grev yapacak. Aynı gün grevdeki öğretmenler sendikanın kurduğu eğitim çadırında “eğitim programına uygun olarak” ders yapacak.

Sendika, konuyla ilgili olarak yarın saat 09.30’da eğitim çadırında basın toplantısı da düzenleyecek.

23 Kasım’dan beri Haspolat Meslek Lisesi’nde grevde olan KTOEÖS, “yetkililerin konuya duyarsız kalması” ve “öğrencilerin eğitimlerinin daha fazla aksamaması için” çadırda ders kararı almış; bunu da “utanç çadırı” olarak nitelemişti.

KTOEÖS, okul bahçesi dışına üzerlerine “Projeleri Yaptık, Çadırlara Geldik”, “Külliyede Eğitim Yapmaktansa Çadırı Tercih Ederiz” sloganlarıyla çadırda eğitime başlayacağını duyurmuştu.

GÖKÇEBEL

Öte yandan, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklamada, Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat alanının yasadışı olarak açıldığı görüşünü yineledi.

“Haspolat Meslek Lisesi’nde yasadışı olarak ilahiyat alanı açılmasına karşı başlatmış olduğumuz mücadelemiz sürmektedir” diyen Gökçebel, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ü “Tarikatların sözcüsü ve kollayıcısı” diye niteledi.

Açıklamada, Dürüst’ün yaşananları sessizce ve sorun yokmuş gibi beklediği ileri sürülerek, “Taşıma, kalma, öğretmen eksikliği, beslenme sorunları çözülen bir ayrıcalıklı zümre yaratılarak okula meslek öğrenmek için kayıt yapan öğrencilerimiz terk edilmiştir. Eğitim Bakanlığının sebep olduğu ve aylardır devam eden kaos sadece bu öğrencilerimizin boynuna yıkılmıştır” denildi.

“Külliye olayıyla yağma, talan ve yeşil sermayenin rolünün ortaya çıktığı” iddia edilen açıklamada, UBP hükümeti ve Eğitim Bakanı Dürüst’ün “talimatların dışına çıkmadığı” öne sürüldü.

“Çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, Atatürkçü okullarımız ve eğitim felsefemiz koltuk uğruna terk edilmiştir” denilen açıklamada, “Milli eğitim bakanı değil, ümmet eğitim bakanı var” ifadesine yer verildi.

“SORUMLULUK DUYAN ÖĞRETMENLER GREVDE OLMALARINA KARŞIN…”

Açıklamada, öğrenci çocuklara karşı sıkıntı ve sorumluluk duyan öğretmenlerin, grevde olmalarına karşın, sendikanın oluşturduğu çağdaş eğitim çadırlarında yarından itibaren eğitim vermeye başlayacağı belirtildi.

“Sendikamıza bağlı öğretmenlerimiz okullarına ve çocuklarına sahip çıkacaktır” denilen yazılı açıklamada, öğretmenlerin “bir zümreye ayrıcalık tanınırken, bir kısım çocuğun yıl kaybetmesine izin vermeyeceği” kaydedildi.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler