1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HAREKÂTIN 38. YILI
HAREKÂTIN 38. YILI

HAREKÂTIN 38. YILI

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Harekatı’nın yıldönümü nedeniyle, dünden itibaren çeşitli etkinlik ve törenler düzenlenmeye başladı.

A+A- 

Türkiye’nin Kıbrıs’a gerçekleştirdiği askeri harekâtın bugün 38. yılı
20 Temmuz 1974 Kıbrıs Harekatı’nın yıldönümü nedeniyle, dünden itibaren çeşitli etkinlik ve törenler düzenlenmeye başladı.
Harekat nedeni bugün ise ilk tören Lefkoşa’da Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören gerçekleştirilecek

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 08.30’da başlayacak törende, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, anıt özel defterin imzalanmasıyla tamamlanacak.
Lefkoşa Şehitler Anıtı önündeki tören de saat 08.50’de çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak.
Tören, saygı duruşu ve saygı atışının ardından şehitlik özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.
Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki tören saat 09.30’da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.
Daha sonra Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı’na sunulacak.
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmasının ardından tören halk dansları, kılıç kalkan gösterisi ve resmigeçitle sona erecek.
Gazimağusa’da Polatpaşa Bulvarı’nda saat 18.00’de, Akdoğan Atatürk Anıtı ve Geçitkale Atatürk Büstü önünde sabah saat 09.00’da, Girne’de Atatürk Anıtı önünde saat 16.05’te, İskele’de saat 17.30’da Ecevit Meydanı’nda, Güzelyurt’ta saat 18.30’da Atatürk Anıtı önünde, Lefke’de saat 10.00’da Atatürk Anıtı’nda tören düzenlenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler