1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HANİ YENİ PROKOL KIBRIS'TA HAZIRLANACAKTI?!
HANİ YENİ PROKOL KIBRISTA HAZIRLANACAKTI?!

'HANİ YENİ PROKOL KIBRIS'TA HAZIRLANACAKTI?!

TDP Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, geçen hafta Başbakan Küçük ile TC Başbakanı Erdoğan arasında yapılan mali protokol görüşmelerini eleştirdi.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, Kıbrıs Türk halkının geleceğini ilgilendiren her türlü kararın, ülkede alınması gerektiğini söyledi ve geçen hafta Başbakan Küçük ile TC Başbakanı Erdoğan arasında yapılan mali protokol görüşmelerini eleştirdi.

Kutalmış yazılı açıklamasında, “Kıbrıs’ın yerel özelliklerine göre ve buradaki gerçekler dikkate alınmadan dayatma bir şekilde hazırlanan paketler, Kıbrıs Türk halkı tarafından onay bulmayacağı gibi, toplumsal varoluşa da darbe vuracak” dedi.

Kutalmış, “Dayatma paketler çerçevesinde UBP milletvekillerinin oyları ile Meclis’ten geçirilen yasalarla birlikte, Kıbrıs Türk halkının yok oluşa sürüklendiği” görüşünü savundu.

Kıbrıs Türk halkının geleceğine yön verecek olan ekonomik ve mali işbirliği paketlerinin de ülkenin yerel şartlarına göre hazırlanması gerektiğini kaydeden Kutalmış, Başbakan Küçük’ün geçen hafta Ankara’da TC Başbakanı Erdoğan’la 2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik mali protokolü görüşmesini eleştirerek “Hani yeni ekonomik protokol Kıbrıs’ta hazırlanacaktı” diye sordu.

“Ankara’da hazırlanan ve UBP Hükümeti tarafından harfiyen uygulanan 2009-2012 mali protokolü ile Kıbrıs Türk halkı hızla yok oluşa götürüldü” diyen Kutalmış, “benzer protokolün yine Ankara’da hazırlanıp Kıbrıs Türklerine dayatılması kabul edilemez” diye devam etti.

“Kıbrıs Türk halkını toplumsal yok oluşa sürükleyen dayatma paketlerin gelecek nesillerin yaşamına ipotek koyma anlamına geldiğini” ileri süren Kutalmış, “Kimsenin gelecek nesillerin yaşamlarına ipotek koyma hakkı yoktur” dedi.

Meclisten geçirilen Özelleştirme Yasası’nı da “Kıbrıs Türk halkını yok oluşa götürecek bir başka darbe” olarak değerlendiren Kutalmış, “bu ülke daha ne kadar zaman talimatlarla yönetilecek” siye sordu.

Özelleştirme Yasası ile birlikte, Okullar, Hastaneler, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi dahil devlete ait tüm kurumların, Vakıflar Bankası ve Kıbrıs Sigorta dahil tüm İnkişaf Sandığı hisselerinin, Orman Arazileri’nin, kısacası devlete ait ne varsa tümünün satışı konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verildiğini belirten Kutalmış, “Bunu kabullenmemiz mümkün değildir” dedi.

TDP olarak Ocak 2011 tarihinde ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel önerileri içeren “Umut Projesi” hazırlayarak kitapçık haline getirdiklerini anımsatan Kutalmış, söz konusu projenin “Kıbrıs Türk halkının kendi kaynaklarına uygun yerel tek projesi” olduğu kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 436 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler