1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ' YARIN BAŞLIYOR
HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ YARIN BAŞLIYOR

'HANEHALKI İŞGÜCÜ ANKETİ' YARIN BAŞLIYOR

DPÖ İstatistik ve Araştırma Dairesi tarafından yapılacak “Hanehalkı İşgücü Anketi” yarın başlıyor. Anket 11 Kasım tarihine kadar sürecek

A+A-

 

 

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) İstatistik ve Araştırma Dairesi tarafından yapılacak “Hanehalkı İşgücü Anketi” yarın başlıyor. Anket 11 Kasım tarihine kadar sürecek.

DPÖ Müsteşarı Ali Korhan tarafından yapılan yazılı açıklamada, işgücü piyasasının temel veri kaynaklarından biri olan Hanehalkı İşgücü Anketi’nin, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) tanım ve kavramları esas alınarak uygulandığına ve EUROSTAT’ın bu konudaki düzenlemeleri ve önerileri de dikkate alınarak zaman içinde yenilendiğine işaret edildi.

Devlet Planlama Örgütü’nün, Hanehalkı İşgücü Anketi ile, gerek ekonomik politika belirleyenlerin, gerekse akademik çalışma yapan araştırmacıların kullanım için, nüfusun işgücü açısından durumunu açıklıkla ortaya koymayı; istihdamda olanlara ve işsizlere ilişkin ayrıntılı bilgi derleyip bunları düzenli ve güncel olarak kamuoyuna sunmayı amaçladığını belirten Korhan, bu anketin alan uygulaması için örnekleme yöntemi ile 3 bin 915 hanenin tesadüfi olarak seçildiğini kaydetti.

Korhan, anketi uygulamak için görevlendirilen yaklaşık 100 kamu görevlisi anketörün hanehalkı ile yüz yüze görüşerek anketin doldurulacağını anlattı.

Bu çalışmanın amacına ulaşabilmesi için görevli olduklarını gösteren görev belgeleri ile birlikte, seçilen haneleri ziyaret edecek anketörlere yardımcı olunmasının büyük önem arzettiğini belirten Korhan, bu nedenle vatandaşlara gösterecekleri duyarlılık ve olumlu katkı nedeniyle teşekkür ederken, şikayet veya önerilerini 228 76 53 numaralı telefona veya dpo @ devplan . org adresine bildirmelerini istedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler