1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hamitköy’de dokuz 'kayıp'tan geride kalanlara ulaşıldı
Hamitköy’de dokuz kayıptan geride kalanlara ulaşıldı

Hamitköy’de dokuz 'kayıp'tan geride kalanlara ulaşıldı

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin adamızın iki tarafında yürüttüğü kazılara devam edilirken, Hamitköy’de (Hamit Mandrez) bir tarlada dokuz “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi. Hamitköy’de bu tarlanın, 1974̵

A+A-

 

 

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin adamızın iki tarafında yürüttüğü kazılara devam edilirken, Hamitköy’de (Hamit Mandrez) bir tarlada dokuz “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.

Hamitköy’de bu tarlanın, 1974’te “karargah” olarak kullanılan bir merkezin hemen yanında bulunduğu, Kıbrıslırum olduğu sanılan bu “kayıp” şahısların da sözkonusu tarla içerisine çeşitli gruplar halinde gömülmüş olduğu anlatılıyor. Köydeki söylentilere bakılacak olursa, bu tarlaya 70 kadar “kayıp” Kıbrıslırum gömülmüş ancak bu rakam “abartılı” olabilir... Tarlaya kaç kişinin gömülmüş olduğu ancak Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü kazı tamamlandığı zaman anlaşılacak.

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri ayrıca Sazlıköy’de (Livadya), Yiğitler’de (Arçoz), Geçitkale’de (Lefkonuk), Mora’da (Meriç) ve Bozdağ’da (Aspro Mutti) kazılara devam ediyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Maşera’da ve Strovulos’ta, “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı kazılar sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi’nin geçtiğimiz günlerde başlatmış olduğu bir diğer kazı da Gönyeli’de bir dere yatağında... Bu dere yatağına 1974’te bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olabileceği yönünde bilgiler bulunuyor. Bu alanı Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte ziyaret ettik. Gönyeli dışındaki bu bölgede efgaliptoların bulunduğu alanı, bir süre önce biz de bir şahidin bize aktardıkları üzerine Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik. Ancak kazı yapılan alan bu gösterdiğimiz noktanın yaklaşık bir kilometre kadar uzağında... Anlatılanlara göre, efgaliptoların bulunduğu bölgede bir grup Kıbrıslırum asker, 1974’te savaş sırasında Türk savaş uçaklarının saldırısına uğramışlar – daha sonra burada ölenler efgaliptoların altından alınarak dere yatağına gömülmüş diye söylentiler bulunuyor. “Büyük Ova” da denen bu yerde 15 Kıbrıslırum askerin öldürülmüş olduğu anlatılıyor.

Gene aynı dere yatağına ilişkin bir diğer söylenti de, dere yatağına yakın bir tarlada yedi Kıbrıslırum’un cesedinin bir şirocu tarafından alınarak, dere içerisindeki bir bağlamanın yanına gömüldüğü... Hatta bu şahısların iki tanesinin kimlik kartları da üstlerinden alınarak, Gönyeli’nin bir eski muhtarına da verilmiş.

Şimdi yağmurlar başlamadan önce bu dere içerisinde Kayıplar Komitesi kazı ekibi, kazı yürütüyor ve deredeki bağlamanın hangi noktada olduğunu da bulmaya çalışıyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı 0542 853 8436 numaralı telefondan beni isimli veya isimsiz olarak aramaya davet ediyorum. Kayıplar Komitesi’yle temasa geçmek isteyenler 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı arayabilirler.

 


 

 

Gönyeli’de bir başka olası gömü yeri...

 

Kayıplar Komitesi’ne daha önce üç kez göstermiş olduğumuz bu olası gömü yeriyle ilgili olarak Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk yetkililerinin isteği üzerine şahidimizle birlikte tekrar giderek bölgede keşif yaptık. Bu noktada şahidimiz 1974 sonrası henüz bir çocukken bazı insan kemikleri bulmuş, bunları hatıra olarak saklamış, yıllar sonra bize bu kemikleri vermiş, biz de aynı gün bu kemikleri Kayıplar Komitesi yetkililerine teslim etmiştik. Üç farklı “kayıp” şahsa ait bu kemiklerden bazılarına gömülmüş vaziyette kurşunlar da bulunmaktaydı. Daha sonra Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerini bu kemiklerin bulunduğu alana götürmüştük ve şahidimiz de onlara bu alanda görmüş olduklarını aktarmıştı. Bu esnada şahidimizin gösterdiği bu alanda insan kemikleri bulmuştuk ve bu kemiklerin insan kemiği olduğu bizimle birlikte bu alana gelen Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay tarafından doğrulanmıştı.

Geçtiğimiz Salı günü bu alana yeniden gittiğimizde, Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üye yardımcısı Murat Soysal ve Kazılar Koordinatörü Okan Oktay bölgeyi yeniden incelediler ve şahidimiz de kendilerine bu alanda görmüş oldukları insan kalıntılarının hangi noktalarda bulunduğu hakkında bilgi verdi.

Umarız bu bölge de kazılır ve burada bulunan “kayıplar”dan geride kalanlar bulunarak onları bekleyen sevdiklerine iade edilir...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler