1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hamitköy’de 16ncı “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu
Hamitköy’de 16ncı “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu

Hamitköy’de 16ncı “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu

Kayıplar Komitesi’nin Hamitköy’de (Hamit Mandrez) yürütmekte olduğu kazılarda 16ncı “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu... Gerek 1963, gerekse 1974’te bu alana bazı “kayıp” şahısların gömülmüş olduğu, köylü

A+A-

 

 

Kayıplar Komitesi’nin Hamitköy’de (Hamit Mandrez) yürütmekte olduğu kazılarda 16ncı “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu...

Gerek 1963, gerekse 1974’te bu alana bazı “kayıp” şahısların gömülmüş olduğu, köylüler tarafından anlatılıyor.

Hamitköy’de (Hamit Mandrez) köyün dışında bulunan bu alanda yürütülmekte olan kazılarda, gerek ikili, gerek üçlü, gerek tek, gerekse altılı gruplar halinde gömülmüş vaziyette bazı “kayıp” şahıslardan geride kalanlar bulunmuştu.

Dün, bu alanda yürütülen kazılarda kazıların başlamasından bu yana 16ncı “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi. Bu kazının çeşitli aşamalarına ve bu gömü yerine ilişkin Hamitköylüler’in bize anlattıklarına bu sayfalarda yer vermiştik. Bu alana Alpay Mustafa da gömülmüş ancak arkadaşları naaşını talep ederek direniş göstermişti. Onu buraya gömen bazı “Teşkilat” mensupları, öldürüldükten 8-10 gün sonra gömülmüş olduğu bu alandan çıkararak Alpay Mustafa’nın naaşını ailesine ve arkadaşlarına gömülmek üzere teslim etmek zorunda kalmışlardı. Bu konuda da okurlarımızın ve Alpay Mustafa’nın eşi Huriye Alpay’ın anlattıklarını bu sayfalarda yayımlamıştık.

Kayıplar Komitesi’nin Gönyeli-Kermiya yöresinde bir okurumuzun göstermiş olduğu bir alanda yürütmekte olduğu kazı da devam ediyor. Burada da bazı “kayıp” şahıslara ait kalıntılar bulunmaya devam ediyor. Bir dereciğin içerisinde yürütülen kazılarda dağınık vaziyette insan kalıntıları çıkarılıyor.

Gönyeli’de bir diğer noktada da kazı ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Yine rahmetli okurumuz Şevket Dayı’nın ölmeden önce göstermiş olduğu Akdoğan’da (Lisi) bir dere yatağında da kazılar yürütülüyor ancak şu ana kadar herhangi bir kalıntıya rastlanmış değil.

Kayıplar Komitesi’nin diğer kazı ekipleri de Aygün’de (Ayyorgi), Meriç’te (Mora), Taşkent’te (Vuno) kazılarını sürdürüyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Maşera’da ve Strovulos’ta 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı kazılar devam ediyor.

Son yağışlar, kazı ekiplerinin işlerini yer yer zorlaştırmış bulunuyor çünkü bazı yerler yağışlar nedeniyle çamur deryasına dönüşüyor.

Kazı ekiplerinde çalışan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler