1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALLUMİ VE HELLİM PAKET HALİNDE GİDİYOR...'
HALLUMİ VE HELLİM PAKET HALİNDE GİDİYOR...

'HALLUMİ VE HELLİM PAKET HALİNDE GİDİYOR...'

Rum peynir üreticileri ve hayvan besicilerinin, Rum Tarım Bakanlığı’na, hellim patentinin alınmasıyla ilgili dosyaya, “hallumi” isminin yanı sıra “hellim” isminin de eklenmesini talep ettikleri bir mektup gönderdikleri bildir

A+A-

 

 

Rum peynir üreticileri ve hayvan besicilerinin, Rum Tarım Bakanlığı’na, hellim patentinin alınmasıyla ilgili dosyaya, “hallumi” isminin yanı sıra “hellim” isminin de eklenmesini talep ettikleri bir mektup gönderdikleri bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Hallumi ve Hellim Paket Halinde Gidiyor... Üreticilerden Bugüne Kadarki Verileri Altüst Edecek Hareket” başlığıyla aktardığı haberinde, peynir üreticileri ve hayvan besicilerinin bu talebinin, Rum Yönetimi tarafından hellimin patentinin alınması için Brüksel’de yürüttüğü prosedürü daha da geciktireceğini iddia etti.

Gazete, hellimin patentinin hem “hallumi” hem de “hellim” olarak alınması durumunda, kimsenin bundan böyle hellim ürününü “hellim” ismiyle kaydettiremeyeceğini yazdı.

Gazete, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin geçmişte, mahkeme salonlarında, hellim dosyasına “hellim” isminin eklenmesini milli düzeyde önlemeyi başarmış olmasından dolayı, bu gelişmenin “oldukça önemli bir gelişme” olduğunu ve bir Alman şirket tarafından, “trade mark” olarak kaydedilen “hellim” ismini de, patenti alması durumunda iptal ettirebileceğini iddia etti.

Öte yandan, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis’in, hellimde kullanılacak süt oranlarının belirlenmesi için ilk talimatı verme hazırlığı içinde olduğunu yazan gazete, talimat hazır olmasına rağmen, 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe konmasının beklendiğini kaydetti.

“KIBRISLI TÜRKLERE HELLİM İÇİN AVRUPA PENCERESİ”

Gazete, “Kıbrıslı Türklere Hellim İçin Avrupa Penceresi... Komisyon, Kıbrıs’ın Hellimle İlgili Yeni Başvurusuna Kıbrıslı Türklerin de Katılımını Dayatıyor” başlık ve spotuyla aktardığı bir diğer haberinde ise, edindiği bilgilere dayanarak, Avrupa Komisyonu’nun, hellim üretiminde Kıbrıslı Türklerin haklarının resmen garanti altına alınması kapısını açtığını bildirdi.

Habere göre Avrupa Komisyonu, “Kıbrıs Cumhuriyeti” tarafından patent için yeni bir başvuru yapılması durumunda, Kıbrıslı Türk unsurların da prosedüre dahil edilmesini istiyor.

Gazete, Komisyon’un bu görüşünden, hellim patentinin alınması prosedürüne Kıbrıslı Türklerin de müdahil olması, ancak prosedürün, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin himayesinde yürütülmesinin anlaşıldığını iddia etti.

Haberde, Komisyon’un bu görüşünün, Tarım ve Doğal Kalkınma Komiseri Dacian Ciolos’un, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Milletvekili Libor Roucek’in yönelttiği yazılı soruya yanıt olarak verildiği kaydedildi.

Gazete, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü de savunan Roucek’in, hellim dosyasıyla ilgili “hassasiyet duyduğunu” iddia etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler