1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK'
HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK

'HALKIN İRADESİNE SAYGISIZLIK'

UBP Hükümeti’nin yasa gücünde kararname ile LTB Belediye Başkanı ile Belediye Meclis Üyelerini izne çıkarmasının görüşüleceği bugünkü olağanüstü Meclis Toplantısına UBP’li vekillerin katılmamasına CTP tepki gösterdi

A+A-

UBP Hükümeti’nin yasa gücünde kararname ile Lefkoşa Türk Belediyesi Belediye Başkanı ile Belediye Meclis Üyelerini izne çıkarmasının görüşüleceği bugünkü olağanüstü Meclis Toplantısına UBP’li vekillerin katılmamasına CTP tepki gösterdi : “Halkın iradesine karşı yapılmış bir saygısızlık”. Konuyla ilgili CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun açıklaması şöyle:

 

 

 

UBP Hükümetinin, yasalara aykırı ve Anayasa’yı hiçe sayarak sözde yasa gücünde kararname ile Lefkoşa Türk Belediyesi Belediye Başkanı ile Belediye Meclis Üyelerini izne çıkarmasının görüşüleceği olağanüstü Meclis Toplantısı yapılamamıştır. Bunun nedeni toplantı yeter sayısına ulaşılmamasıdır. UBP’ye mensup milletvekilleri, tatilde oldukları gerekçesiyle, bu önemli ve ertelenemez konuyu görüşmek için Cumhuriyet Meclisi’ne gelmediler.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Partili milletvekillerinin imzası ile çağrılan olağanüstü toplantıya UBP milletvekillerinin katılmaması,  Yasaların ve Anayasanın çiğnenmesi yanında, halk iradesin temsil edildiği Meclis iradesinin de ayaklar altına alınması anlamına gelmektedir. Bu davranış, aslında yalnızca muhalefet milletvekillerine karşı değil, aynı zamanda halk iradesine karşı yapılmış bir saygısızlıktır.

Bizler CTP-BG olarak, böylesi davranışları asla kabullenmeyeceğiz. Ülke sorunlarını çözmenin yöntemi yasaları ve anayasayı hiçe saymak olamaz. Meclis ve halk iradesini hiçe sayarak iş yapmak demokratik hukuk düzeninde mümkün değildir.

Bu yaklaşımları sergileyen ve aldığı bütün kararlarla halkımızı her anlamda uçuruma sürükleyen UBP’nin, artık ülkemizi yönetme yetkisi olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. Ülkemizin bu kötü gidişten kurtulması için en kestirme ve demokratik yol derhal seçime gidilmesidir. Halkımızın ve ülkemizin önünü açmanın başka yolu kalmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler