1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALKIMIZ BU KÖTÜLÜKLERİ UNUTMAYACAKTIR'
HALKIMIZ BU KÖTÜLÜKLERİ UNUTMAYACAKTIR

'HALKIMIZ BU KÖTÜLÜKLERİ UNUTMAYACAKTIR'

EL-SEN, UBP Hükümeti’nin tek başında oy birliği ile onayladığı “Özelleştirme Yasa Tasarısı” ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

 

EL-SEN, UBP Hükümeti’nin tek başında oy birliği ile onayladığı “Özelleştirme Yasa Tasarısı” ile ilgili açıklama yaptı. EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu imzasıyla gönderilen açıklamanın ta metni şöyle;

 

 

HALKIMIZ BU KÖTÜLÜKLERİ UNUTMAYACAKTIR

 

Ulusal Birlik Partisi Hükümeti Anayasa’ya aykırı olduğunu bile bile, sırf AKP Hükümeti istedi diye ve en önemlisi kendi ülkesinin ve halkının stratejik çıkarlarına aykırı olan Özelleştirme Yasası’nı KKTC Meclisi’nde onayladı. Bu sürece gelirken EL-SEN dahil pek çok sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütü, ülkemizin yetiştirdiği ciddi sayıda akademisyen bu yasanın sakıncalarını ortaya koydu.

 

Bu yasayı sabahlara kadar uğraşıp geçirenleri halkımız unutmayacaktır. Bu yasaya içtenlikle karşı çıkan siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve kişilerin işleri bitmemiştir. Yasa tasarısının Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanmaması ve Meclise iade edilmesi sınavı Cumhurbaşkanı’nın önündeki en önemli sorudur.  Cumhurbaşkanı’nın yasayı onaylama, iade etme veya Anayasa Mahkemesi’nden görüş isteme seçeneklerinden hangisini izleyeceğini görecek ve bu makama karşı tavrımız izleyeceği yola göre yeniden değerlendirilecektir.

 

Bu Yasaya karşı olduklarını belirten siyasi partiler, konuyu iyice araştırıp Anayasa’ya aykırılığının tespiti için mahkemeye başvurmalıdırlar. Sendikamız, bu konuyu takip edecek, benzeri bir yasanın Türkiye’de Anayasa’ya aykırı bulunduğu örneğinden de yararlanarak, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaktır.

 

Şimdi siyasi parti, sendika, dernek, birlik ve bu ülkeye sahip çıkmak iddiası olan her bireye daha fazla iş düşmektedir. Hükümet’in “ben yaparım birkaç gün bağırırlar ve susarlar” anlayışına karşı, kararlı bir direniş gösterilmesinde EL-SEN her zamanki gibi ilkeli bir mücadelenin içinde yer alacaktır.

 

Hükümetin aldığı Bakanlar Kurulu kararına göre KIB-TEK’in özerkleşmesine ilişkin aradan iki ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen ciddi tek bir adım atılmamıştır. Biz, Hükümetin ortak bir komisyon oluşturmak üzere gereğini yapması için her düzeyde uyarılarımızı yaptık.

 

Kıbrıs Türk Halkı, var olma veya yok olma sürecinde hızla saldırıları kabullenme seçenekleri ile yüz yüzedir. Biz, var olmak için mücadeleye, dün de bugün de, yarın da hazır olacağız.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler