1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALKA KAN KUSTURUYORLAR'
HALKA KAN KUSTURUYORLAR

'HALKA KAN KUSTURUYORLAR'

TDP Genel Sekreteri Özyiğit, İlahiyat Koleji’ne onay verilmesini eleştirdi “nerede olduğu belli olmayan bir derneğe dönümlerce arazi peşkeş çekildi"

A+A-


 

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, İlahiyat Koleji’ne onay verilmesini eleştirerek “nerede olduğu belli olmayan bir derneğe dönümlerce arazinin peş keş çekildiğini; Külliye yapımına onay verildiğini; tüm bunların Anayasa ile Milli Eğitim Yasasına aykırı olduğunun bile bile yapıldığını” vurguladı
Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, 2009 seçimleri öncesinde sendikalara “kazanılmış haklar korunup-geliştirilecek”, “Eşel-mobil devam edecek” şeklinde yazılı taahhütte bulunan UBP’nin, 3 yıllık iktidar dönemdeki karar ve uygulamaları ile halkına adeta “kan kusturduğunu” savundu.
KTHY olayı ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşananları örnek olarak gösteren Özyiğit, halkın öz malı olan ve stratejik öneme haiz kurumların satılması için pazarlıklar yapıldığını iddia ederek “kurumlara özerkleştirme sözü verilmesi ve bu konuda Bakanlar Kurulu kararı olmasına rağmen, UBP kendi sözlerini inkar etti” dedi.
Hükümeti “yasadışı ve keyfi” vatandaşlık vermekle suçlayan Özyiğit, “her hafta Kıbrıs’ta yaşamayanlar da dahil 20-25 kişiye vatandaşlık verildiğini” iddia etti.

“DİRENİŞ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Keyfi uygulamalar, usulsüzlükler, denetimsizlik ve yasa dışılıklar nedeniyle KKTC’nin her türlü kaçakçılığın merkezi haline geldiğini; kriminal olayların her gün arttığını; taciz, tecavüz, yolsuzluk gibi olaylara, silahlı saldırı ve silahlı soygun olaylarının da eklendiğini ileri süren Özyiğit, “Ülkenin hali içler acısı” dedi.
Özyiğit ezilen, canı yanan, emeği, alın teri sömürülen, gelecekten endişe duyan herkesin UBP hükümetinden bir an önce kurtularak, kendi kendini yönetme mücadelesi vermesi gerektiğini kaydederek, “TDP olarak bu uğurda verilecek her türlü mücadelede, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da öncü saflarda yer alamaya devam edeceğiz. Direnişimiz artarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.


LTB’DEKİ EYLEME DESTEK

Diğer yandan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kadın Örgütü, Kadın Hareketi tarafından 25 Haziran Pazartesi sabahı Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) önünde boş tencerelerle düzenlenecek eyleme destek vereceğini açıkladı.
TDP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, TDP Kadın Örgütü Başkanı Seval Oyaltan, “emeğinin karşılığını alamayan, yatırımları yapılmayan çalışanlara destek belirtmek ve LTB’yi batağa sürükleyenlerden hesap sormak” adına TDP’li kadınları temsilen pazartesi günü saat 10.00’da belediye binası önünde olacaklarını belirtti.
LTB’yi batıranların ortada olduğunu, yapılan usulsüzlüklerin Sayıştay raporlarına da yansıdığını kaydeden Oyaltan, sorumluların bir an önce hesap vermesi gerektiğini ifade etti.
Oyaltan, çalışanlara ve sendikalarına destek vermeyi sürdüreceklerini vurgulayarak, pazartesi günkü eyleme tüm partililerini ve sempatizanları katılarak mücadeleye destek olmaları çağrısı da yaptı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler