1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALKA GERÇEKLERİ ANLATTIN'
HALKA GERÇEKLERİ ANLATTIN

'HALKA GERÇEKLERİ ANLATTIN'

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, ülkede ciddi bir moral bozukluğu yaşandığını kaydetti.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan, CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, ülkede ciddi bir moral bozukluğu yaşandığını kaydederek, şartlar ne kadar kötü olursa olsun, gerçeğin anlatılarak, sorunların konuşulması gerektiğini söyledi.

2011 Mali Bütçesi’ne dikkat çeken Soyer, uluslararası ithalattan doğan vergiler ve fon gelirlerinden elde ettiği gelirin, devletin gelirinin yüzde 40’ını oluşturduğunu, yani KKTC’nin gelirinin yüzde 80’inin dolaylı vergiden alındığını söyledi. Soyer, ülkede bütçeyi denkleştirmek için dolaylı vergilerde artış yapılması nedeniyle vatandaşın ülkedeki ekonomik büyümeyi hissedemediğine işaret etti.

Soyer, dolayı vergilerin artırılmasını eleştirerek, bunun uygulanan ekonomik paketin başarılı olduğunu göstermek için yapıldığını ifade etti.

Akaryakıt ana bayilerinin kar oranlarının artırılmasını “büyük hata” olarak değerlendiren Soyer, bunun siyasi bir tercih olduğunu, bunun faturasını kimin ödeyeceğini sordu.

Soyer, gelir vergileri, sigorta prim oranları artışına karşın, kurumlar vergisinde artış olmamasını, Türkiye’den KKTC’ye yatırım yapan yabancı sermayenin kar oranları ve vergilendirmelerinin ne olduğunu, yurt dışına karlarından dolayı ne kadar para transfer ettiklerini sordu.

“KKTC’de son üç ayın toplam hayat pahalılığı oranı nasıl olur da Türkiye’nin altında çıkar” diye soran Soyer, uygulanan hayat pahalılığı hesaplama metodunu eleştirdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 590 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler