1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALK DAHA ÇOK FAKİRLEŞECEK'
HALK DAHA ÇOK FAKİRLEŞECEK

'HALK DAHA ÇOK FAKİRLEŞECEK'

TDP, 2012 bütçesine bakıldığında, halkın daha da fakirleşeceğinin ve yaşam kalitesinin daha da geriye gideceğinin çok net görüldüğünü savundu.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, 2012 bütçesine bakıldığında, halkın daha da fakirleşeceğinin ve yaşam kalitesinin daha da geriye gideceğinin çok net görüldüğünü savundu.

 

Kutalmış, yazılı açıklamasında, 2011 sonunda yüzde 15 olması beklenen enflasyona rağmen, 2012 bütçesinin yüzde 2.85 artırıldığını kaydetti.

 

2012 bütçesinin 304 milyon 80 bin liralık bir açıkla denkleştirildiğini belirten Kutalmış, “Hani hükümet aldığı önlemlerle bütçe açığını 100 milyona düşürmüştü? İç kaynaklar denen aldatmaca da zam ve yeni vergiler demektir. Bu ise ekonominin daha da küçülmesi ve halkın daha da fakirleşmesi demektir” dedi.

 

2012 bütçesinde sermaye giderlerinin (yatırımların) yüzde 90’ının TC yardımlarından karşılanmasının öngörüldüğünü de kaydeden Kutalmış, bunun da ihalelerin bundan önce olduğu gibi yine Ankara’da açılacağı anlamına geldiğini ifade etti.

 

Mahalli gelirlerde yüzde 5.9 bir artış öngörüldüğünü, böylece bu artışla birlikte ekonomik daralma ve küçülmenin devam edeceği dile getiren Kutalmış, “Ayrıca ekonomik daralmanın devam ettiği sırada böyle bir artış sağlamak da olası değildir. Bunu başarabilmek daha çok vergi ve zam demektir” dedi.

 

Kutalmış, toplam bütçenin yüzde 25’i, yani dörtte birinin TC kredi ve yardımlarından oluşmasının da, TC’ye olan ekonomik bağımlılığın devam etmesi anlamına geldiğini belirtti.

 

“EK MESAİ ÖDENEĞİ İNANDIRICI DEĞİL”

 

Ek mesai gerektiren yerlerde vardiyalı çalışma düzenine yine geçilemediğini de belirten Kutalmış, “Maliye Bakanı’nın, ‘tedbir alınmasaydı 100 milyon olacaktı’ dediği ek mesailer 2011 yılında 80 milyon olacakmış. Bundan dolayı 2012 için öngörülen yaklaşık 54 milyonluk ek mesai ödeneği de inandırıcı değildir” dedi.

 

Kutalmış, kontrolsüz nüfus artışı devam etmesine ve binlerce kaçağın affedilecek olmasına rağmen Eğitim ve Sağlık bakanlıklarının bütçelerinin aynı kaldığını, benzer şekilde tıkanan Mahkemeler ve Hukuk Dairesi bütçesinin de artırılmadığını ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler