1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİ KURULACAK'
HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİ KURULACAK

'HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİ KURULACAK'

Dürüst, “Bakanlık olarak verdiğimiz sözün arkasında durarak, İlahiyat Lisesi’ni ayrı bir merkezde kurma kararlılığındayız

A+A-Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Haspolat İlahiyat Lisesi ile ilgili olarak, ilk etapta Haspolat Meslek Lisesi çatısı altında sınırlı sayıdaki öğrenci ile eğitim vermeye başlayan İlahiyat Lisesi’nin Haspolat Meslek Lisesi çatısından ayrılarak ayrı bir merkezde konuşlandırılması konusunda karar aldıklarını açıkladı.
Dürüst, “Bakanlık olarak verdiğimiz sözün arkasında durarak, İlahiyat Lisesi’ni ayrı bir merkezde kurma kararlılığındayız. Bakanlık olarak her yaz döneminde çocuklarımızın uçaklara doldurularak bilmediğimiz yerlerde bilmediğimiz kişiler tarafından din eğitimi almasını asla kabul etmeyiz. Bizler halkımızdan gelen isteklerine karşılık vermek adına, zorlama olmadan, çağdaş normlarla, tamamen bir kolej anlayışı içerisinde, yine bir mesleki açıdan bakılarak, Mesleki Teknik Dairesi Müdürlüğümüze bağlı olarak Hala Sultan İlahiyat Koleji adı altında kurulmasına karar verdik” dedi.
Dürüst, söz konusu okulun hükümet kararı ile Atatürk ilkelerinden taviz vermeyen çağdaş bir uygulama ile kurulduğunu da sözlerine ekledi.

“ZORLA KAYIT ÜCRETİ ALINAMAZ”

Bakan Dürüst, devlet okullarına kayıt ücreti alınması konusunda çıkan haberlere yönelik olarak da “Hiçbir veliden zorla para alınamaz ve aynı zamanda hiçbir veliye kayıt ücreti ödemediğinden dolayı ‘çocuğunuzu okula kayıt yapmıyoruz’ denilemez. Bu tür uygulamayla karşılaşan velilerimize çağrıda bulunuyorum, Bakanlığımıza ihbarda bulunsunlar. Böyle bir yasadışı uygulamaya asla göz yummayız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 999 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler