1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HAKKI ALPAGUT ANILDI
HAKKI ALPAGUT ANILDI

HAKKI ALPAGUT ANILDI

Güzelyurt’un eski ve yeni sakinleri merhum Hakkı Alpagut’u anmak için bir araya geldi

A+A-

 

 

 

 

Merhumun eşi Tulip Alpakut, “Yaşamın boyunca sevgi, dostluk ve barış tohumlarını ekmek seni mutlu ediyordu. Benim sadece eşim değil, yol arkadaşımdın. Hiç kimseyi yarı yolda bırakmayan sen, beni yarı yolda bıraktın”

 

Niyazi Ergülen

 

Merhum Av. Hakkı Alpagut, ölümünün birinci yıl dönümünde Güzelyurt’un eski ve yeni sakinleri tarafından anıldı.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk sevenlerinin Yuvacık Kabristanlığı’nda dakikalık saygı duruşu ile başlayan anı töreninde, arkadaşları kabrine çiçek bıraktı.

Yunanistan’nın başkenti Atina’nın köyü Gastro’da yaşayan akrabaları tarafından gönderilen toprağın kabrine bırakılması ve barışı simgeleyen zeytin fidanı dikilmesiyle devam eden anma töreninde, Niyazi Düzgün kısa bir konuşma yaptı.

Türkçe ve Rumca olarak yaptığı konuşmasında, Merhun Av. Alpagut’un eşi Tülin Alpagut’un atalarının Gastroda’dan Türkiye’ye göç ettiğini ve zeytin fidanının bu akrabaları tarafından gönderildiğini söyledi.

Merhumun eşi Tulip Alpakut, “Yaşamın boyunca sevgi, dostluk ve barış tohumlarını ekmek seni mutlu ediyordu. Benim sadece eşim değil, yol arkadaşımdın. Hiç kimseyi yarı yolda bırakmayan sen, beni yarı yolda bıraktın. Ama üzülme, dostların ve mücadele arkadaşların beni yalnız bırakmadılar” şeklinde konuştu.

Anma töreni daha sonra Güzelyurt’taki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) devam etti. CTP eski Başkanı ve Ferdi Sabit Soyer ve TKP eski Genel Başkanı Mustafa Akıncı’nın da katıldıkları törene katılan konuklara, Alpagut’un yaşamında sevdiği içki olan zivania  ikram edildi.

 

AV. HAKKI ALPAGUT KİMDİ?

Alpagut 1950 yılında Omorfo (Güzelyurt) da doğdu. 1958 yılında çıkan olaylar nedeniyle ailesiyle Lefkoşa’ya göç etti. 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Omorfo’ya dönmek isterken; bu kez 1963 olayları yaşandı. 1974 Harekatı’ndan sonra ise, Omorfo’ya dönen Alpagut, avukatlı mesleğini sürdürdü. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda da görev yaptı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1105 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler