1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Hakem kararları can yakıyor
Hakem kararları can yakıyor

Hakem kararları can yakıyor

Bu sezon ilk kez Yenicami’yi bu kadar enerjik, arzulu ve ne istediğini bilen bir yapıda gördüm. Sıkıntıları yok mu? Elbette var, örneğin forvette gol noktalarında çok etkisiz. Orta alanda Ünal oyuna girinceye kadar oyunu iyi organize edebilen oyuncu

A+A-

                           

 

 

Bu sezon ilk kez Yenicami’yi bu kadar enerjik, arzulu ve ne istediğini bilen bir yapıda gördüm. Sıkıntıları yok mu? Elbette var, örneğin forvette gol noktalarında çok etkisiz. Orta alanda Ünal oyuna girinceye kadar oyunu iyi organize edebilen oyuncusu yok. Savunmada Joseph belki dün görevini yapmış gibi görünse de çok ağırlaşmış.

Yani kısacası Yenicami’nin önemli noktalarda eksikleri var.

Yine de buna karşın, dün ortaya koymuş olduğu mücadele ruhunu ve sistemi çok beğendim. Hemen hemen tüm oyuncular kendilerine verilen görevi yerine getirmek için, ellerinden geleni yapmışlardır.  Bu bakımdan elindeki kadroya göre iyi bir takım yaratan Osman hocayı kutluyorum.

İki haftada alınan altı puan Yenicami’yi tehlikeli bölgeden uzaklaştırırken, takıma olan güven duygusu ve futbolcuların özgüvenini de yeniden yaratmış oldu. Bu başarıyı devre arasına kadar sürdürür, rakipleri ile puan farkının açmasına imkan vermezse, devre arasında şimdiden anlaştıkları Evren ve Massa’nın da takıma girmesiyle, daha verimli bir kadro oluşturacağına inanıyorum.

Dünkü maçta Tansel’in oyundan alınması yanlıştı. Adil dünkü maçta iyi bir performans sergileyemedi. Tansel yerine Adil oyundan çıksaydı, rakip takım maçın sonlarına doğru geliştirdiği atakları bu kadar rahat yapamayacaktı.

Gelelim maça. Dünkü maç tamamen bir hakem fiyaskosuydu. Hakemin kritik noktalarda çaldığı ve çalmadığı düdükler maçın kontrolünü elinden kaybetmesine neden oldu. Halbuki, Osman Özpaşa ile her karşılaştığımda, kendisine ilk söylediğim söz “iyi hakem olmak istiyorsan, cesur kararlar vermekten çekinme ve kimsenin etkisinde kalma”dır. Çünkü Osman benim örgencim ve başarılı olmasını gönülden istiyorum. Fakat ne yazık ki, söylediklerim onun için çok da önemli değilmiş.

Maç içerisinde öyle bariz ve herkesin görebileceği hatalar yaptı ki, onları tek tek açıklamak durumundayım.

Önce Emrah’ın, oyunun durduğu bir esnada, rakip oyuncuya yaptığı hareketi görmemezlikten gelip es geçmesi ve Hüseyin Sadıklar’a kart göstermesi büyük hataydı. Hüseyin’e kart gösterebilirsin ama, Emrah’ın hareketi de sarı kartı gerektiriyordu. Sarı kartı göstermemesinin nedeni, Emrah’ın çift sarı karttan oyundan atılacak olmasıydı. Maçın henüz  22’nci dakikasıydı.

Bunu gösteremeyen hakem, ceza alanı içerisinde top Süleyman’ın elline vurdu mu vurmadı mı tartışılacak bir pozisyonda, elle oynadı diye penaltı vermesi tartışmalara neden oldu. Bulunduğum yerden hareketi net olarak görmem imkansızdı. Ancak penaltı vermeseydi de, kimse itiraz etmezdi diye düşünüyorum. Bence hakemin aklı, bir önceki Emrah pozisyonda kalmıştı.

Arkasından Tansel’in attığı buz gibi golü iptal etti. Tabi bu kararlar oyunun sertleşmesine neden oldu ve sonuçta Süleyman ikinci sarı karan oyundan atıldı.

Daha sonra Nurcan’ın gözünün önünde Çağdaş’a yaptığı hareketi görmemezlikten geldi ve faulden dolayı oyun dışında kalan Çağdaş için, oyunu durdurdu. Bunun nedeni de, oyunu soğutmak ve Nurcan’a ikinci sarı kart göstermemekti.

Tabi maç içerisinde her iki takıma için verile yanlış ofsayt kararları da işin başka bir yanı.

Kısacası bütün bunları yazmamdaki gaye, dünkü maçta futbol adına yapılan bu kadar yanlışlık varken, sahadaki oyuncuların efendiliğin ve futbol oynamak istemeleriydi.

Dünkü maçta Türk Ocağı kötü bir futbol oynadı. Özellikle savunma çok ağır. Forvete, Murat Gertik girdikten sonra oyuna hareketlilik getirdi ancak sonuç alamadı.

Belki tartışmalı bir penaltı ile mağlup olmuşlardır ama kaleci Ali Aydemir’in hakkını vermek lazım. Ocak takımının en iyisiydi. Yaptığı kritik kurtarışlarla takımın kötü gününde olmasına rağmen, dirençlerinin devam etmesine neden olmuştur.

Ne yazı ki dördüncü hafta dolarken de hakemlerin yönetimlerini tartışmaya devam ediyoruz. Hakemlerin tartışılması futbolumuz adına iyi sinyaller vermiyor. Hakem hataları böyle devam ederse, ileriki haftalarda çok vahim olaylar yaşanabilir. O nedenle bir kez daha hakemleri düzgün maç yönetmeye davet ediyorum.

Benden uyarması…  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 749 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler