1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HAKAN ÇOLAKOĞLU
HAKAN ÇOLAKOĞLU

HAKAN ÇOLAKOĞLU

Downhill sporunu gerek Türkiye’de, gerekse Güney Kıbrıs’ta başarı ile sürdüren tek sporcumuz

A+A-

 

 

 

 Xtreme Sporları içerisinde yer alan Downhill bisiklet sporuna 5 yıl önce merak salan Hakan Çolakoğlu, bu kısa süre içerisinde kendini geliştirerek Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta katıldığı yarışlarda kürsüye çıkma başarısı gösterdi. Çolakoğlu’nun hedefi ise Avrupa’da yarışmak

 

Burhan Gürkan

 

Dünyada var olan ancak ülkemizde adını henüz duyuramamış bir bisiklet yarışı türü, Downhill. Bir diğer adıyla “Tepe İnişi” de denilebilen bu spor dalıyla ülkemizde ilgilenen tek isim Hakan Çolakoğlu. Dünyada büyük bir kitleye hitap eden Xtreme Sporları içerisine yer alan Downhill bisiklet yarışlarında gerek Türkiye’de gerekse Güney Kıbrıs’ta dereceler elde eden Hakan Çolakoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, Spor Yöneticiliği bölümü mezunu. Henüz 23 yaşında olan Çolakoğlu, “Kendimi bildim bileli bisiklet sürüyorum” diyerek sözlerine başlıyor. 2002 yılında bir dağ bisikleti alarak lisanslı olarak bisiklet sürmeye başlayan Çolakoğlu, 2007 yılında Downhill’e merak salıyor. Bisiklet ile yaşadığı birçok sakatlanma olayına ve ailesinin bu sakatlıklardan sonra kendisine tepki göstermesine rağmen, ilk yarı profesyonel Downhill bisikletini 2007 yılında alıyor ve ülkemizde kendi imkanları çerçevesinde kendini geliştirmeye çalışıyor. “O zamanlar amacımız yoktu ve yaşadığım sakatlıklardan sonra ailem tepki gösteriyordu. Ancak Downhill’e merak saldıktan sonra ve bir amaç uğruna yarışmaya başlayınca ailem sıcak bakmaya ve tepki göstermemeye başladı” diyor. Bu tür yarışların teknik ve taktik bilgilerini araştırmaya başlayan Çolakoğlu, 2008 ve 2009 yılları çerçevesinde kendisini bayağı geliştiriyor.

 

BAŞARILARI

İlk yurt dışı yarış deneyimini İzmit Kartepe’de 2009 yılı sonunda düzenlenen bir yarışa katılarak gerçekleştirdiğini söyleyen sporcu, eğlence maksatlı yapılacak olan yarışın ilanını internette gördüğünü ve bu yarışta 1 saniye farkla ikinci olduğunu belirtiyor.

Güney Kıbrıs’ta yarı profesyonel bisikletini aldığı yer olan Micromania mağazasının bu derecesini gördükten sonra kendisini takıma alıp profesyonel bir bisiklet alma imkânı sunduğunu ve Güney Kıbrıs’ta gerçekleşen yarışlarda yarışmasına olanak sağladığını anlatıyor.

Çolakoğlu, 2010 yılında Türkiye’de daha önce katıldığı ve ikinci olduğu yarışa bir kez daha katılarak bu kez 4 saniye farkla birinci oluyor. 2011 yılının Nisan ayında Güney Kıbrıs’ın Oroklini köyünde düzenlenen yarışta takımı Team Micromania adına yarışan Çolakoğlu, burada ikincilik yaşarken, iki ay sonra Trodos Spor Festivali etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Downhill yarışında yer alıyor. Her sporcunun iki tur üzerinden yarıştığı ve en iyi derecesinin sıralamayı etkilediği yarışın ilk turunda 7’nci olan Çolakoğlu, ikinci turda performansını yükselterek rakipleri ile arasındaki farkı kapatıyor ve 2’nci olmayı başarıyor. Bu yıl yine düzenlenen yarışa katılan Çolakoğlu, ilk turunu 5’inci olarak tamamlarken, ikinci turda iyi bir performans sergileyerek 3’üncü olmayı başardı.

 

 

UNUTAMADIĞI ANI

 

Hakan Çolakoğlu, birçok yarışa katılmasına rağmen yaşadıkları sakatlıklar olduğunu ve bunlardan bir tanesinin unutamadığı anı olduğunu söylüyor. Türkiye’deki ilk yarışında antrenman esnasında bisikletinin ön tekerleğinin takılması sonrası boynunun üzerine düştüğünü belirten Çolakoğlu, üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala daha bazı sıkıntılar çektiğini dile getiriyor. Ülkemizde bu sporun çok yaygın olmamasının sebebine de değinen sporcu, ilk başta Downhill’in insanların hoşuna giden bir spor olduğunu ancak detaylara inince bunun insanları çekimserliğe ittiğini söylüyor. Dünyada bu sporu yapan ve beğenerek takip ettiği ismin Dünya şampiyonlukları bulunan Aaron Gwin olduğunu belirtiyor.

 

HEDEFİ

 

Sponsorları Raşit Şirketler Grubu, Arden Gıda ve Güney Kıbrıs’taki sponsoru Micromania’ya kendisine verdikleri maddi ve manevi destekten ötürü teşekkür eden Çolakoğlu, kısa bir süre sonra askere gideceğini, askerliğini tamamladıktan sonra kendisini biraz daha geliştirip Avrupa’da yarışmak istediğini söylüyor. Bu bağlamda Yunanistan’da yıl içerisine birçok yarışın düzenlendiğini belirten Çolakoğlu, ilk hedefinin bu ülkedeki yarışlara katılmak olduğunu dile getiriyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 635 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler