1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. HADE BİRAZ HAREKET.. HADE KANGOO JUMPS…
HADE BİRAZ HAREKET.. HADE KANGOO JUMPS…

HADE BİRAZ HAREKET.. HADE KANGOO JUMPS…

Filiz Uzun: Ben, yakın zaman önce yeni bir spor keşfettim ve hemen sizlerle de tanıştırmak istedim. KANGOO JUMPS

A+A-

 

KANGOO JUMPS VE TATİANA PATRİCA DEMİRALP

 


 

Filiz Uzun


Çağımızın önemli sıkıntılarından biri de hareketsizlik. Ve dolayısıyla  hareketsizliğin sebep olduğu rahatsızlıklar. Obesite bu sorunların başında gelse de diğerleri de azımsanmayacak kadar önemli. Eklem, kas, kemik ağrıları; kabızlık, mutsuzluk, halsizlik…
Çevremdeki bir çok kişiden duyduğum şudur: ‘’Genellikle Kıbrıs dışında nereye gitsek saatlerce yürürüz ama Kıbrıs’ta bakkala bile arabayla gidiyoruz’’. 

Bunun birçok nedenini  sayabiliriz.  Ama en önemlisi yürünecek çok zevkli yolların (yürüyüş parkurlarının) olmaması,  yürüme alışkanlığımızı yitirmiş olmamız, rahatlık tercihimizin bir alışkanlığa dönüşmüş olması gibi…

Hareketsizliğin  tedavisi  hareket etmek!
Yapabileceğimiz ölçüde başlayıp, giderek artırarak. Yazılarımı takip edenler bilirler, genellikle Kıbrıs’ta yapılan sporlardan bahsederim. Ve Kıbrısta yapılabilecek ne kadar çok spor aktivitesinin ve imkanının olduğundan da. Özellikle baharın geldiği şu günlerde ne güzeldir kır yürüyüşleri.

Ben, yakın zaman önce yeni bir spor keşfettim ve hemen sizlerle de tanıştırmak istedim. KANGOO JUMPS. Enteresan ve eğlenceli bir spor.
Kangoo Jumps’ı ilk kez Kıbrıs'ın kuzeyiyle tanıştıran kişi de Tatiana Petrica Demiralp. Bu sporun yanı sıra asıl ilgimi çeken, spor yaparken kullanılan kangoo jumps ayakkabıları. Ben çok sevdim onları hatta ropörtaj sırasında ayağıma giydim. Ve onlarla bu şekilde sohbet ettim. İnanın dengede durmak, dik durmak ve düzgün postür burada çok önemli. Hiçbir şey yapmasanız dahi bu ayakkabıların üzerinde durmak için harcayacağınız enerji bile hiç spor yapmamaktan iyidir. Ben Kangoo Jumps ile ilgili ropörtajımı Mağusa bölge sorumlusu Kangoo Jumps İnternational İnstructor’ü ve TRNC Presenter’i Tatianna Petricia Demiralp ve Lefkoşa bölge sorumlusu Halil Denktaş Günce  ile yaptım. Ve Kangoo Jumps’la ilgili çok güzel şeyler öğrendim.

Tatiana Petrica Demiralp - Halil Denktaş Günce


"Eklem ağrılarına bire bir"

·        Kendinizi bize tanıtır mısınız?

·        T.P.D: Ben Tatiana, Romanya doğumluyum (Kendimi Kıbrıslı hissediyorum ama). Romanya’da eğitim aldım. Sonra İspanya, Yunanistan’da çalıştım ve sonra Tayland’ta Alternatif  Tıp okudum. Alt yapım aerobik, jimnastik ve artistik Jimnastik. Daha sonra dans ve koreografi okudum. Devlet okulunda. Sonra bir kaza geçirdim ve yaklaşık 21 sene spordan uzaklaştım. Tayland’ta  Alternatif Tıp okuduğum 2003-2008 yılları arasında araştırdım ve Kıbrıs’ta spa merkezi açmaya karar verdim.  Spa merkezi çalıştırırken bana gelen müşterilerim arasında bel fıtığı, sırt ağrıları, eklem-kas ağrıları, boyun ağrılarının ne kadar çok olduğunu gördüm ve bir alet arıyordum bu hastalar için. 2010 yılında Kanoo Jumps sporu ve ayakkabılarıyla tanıştım ve yaklaşık olarak 1 yıl bu sporu inceledim. Kendim denedim, eşim akrabalarıma denettim. Aldığım sonuç şu, eklem ağrılarım vardı geçti. Kilo problemim vardı, 68 kilodan 3 ayda 50 kiloya düştüm. Duruş problemlerim vardı düzeldi.

Daha sonra Romanya'da ve Kıbrıs'ın güneyinde bu sporla ilgili kursla aldım. Romanya’da eğitimci eğitimi kurslarına devam ettim. 2011 yılında Kangoo Jumps eğitmeni oldum. Daha sonra Romanya’da Uluslararası eğitmenlik kurslarına katıldım. Ve mart 2011 yılında Uluslararası eğitmen oldum. Sonbaharda da KKTC Kangoo Jumps Presenter (tanıtıcısı) olarak kabul edildim. Kıbrıs’ta 10 tane eğitmen yetiştirdik.

·        H.D.G: Ben de uzun yıllar spor yaptım. Birkaç ay önce bir devlet dairesinden emekli oldum. Bir yıl önce Tatiana’nın eşinin teşvikiyle Tatiana’nın verdiği Kangoo Jumps derslerine katıldım. Tüm sporların insana neler kattığı tartışılmaz  fakat Kangoo Jumps tüm hayatım boyunca yaptığım tüm sporlardan tamamen farklıydı. Bir yıl öğrenci olarak bu sporu yaptıktan sonra birkaç ay önce Romanya’dan gelen Kangoo Jumps  eğitmeni tarafında kursa tabi tutulup sınava girdik ve eğitmenlik belgesi aldım. 3 aydır da Lefkoşa’da Folk-Der binasında haftanın 3 günü Kangoo Jumps eğitmenliği yapmaktayım. Mağusa’ya da haftada bir gidip Tatiana’nın derslerine katılıyorum.

 
Kangoo Jumps nasıl bir spordur? Nasıl yapılıyor?

 

·        T.P.D: Kangoo Jumps çok geniş bir fitness programı. Sadece bir ayakkabı değil aynı zamanda da bir hayat tarzı. Bu ayakkabılar 14 senelik bir bilimsel araştırma sonucu. Bu ayakkabılar Nasa tarafından insan için en faydalı icat olarak kabul edilir. Rebound sistemi var. Bu da %80 omurga ve dizleri koruyan bir ayakkabıdır. Kangoo Jumps’ın programları vardır. 1- Kangoo Power (Gelişmiş aerobik ve Fitness)   1000-1500 kalori saatte harcayabiliyoruz. Advance gruplar 1500’e kadar ulaşabilir. 2-Kangoo TTR (Dans) Bir koreografik dans yapıyoruz. 3-Kangoo Discovery (6-16 yaş çocuk) Çocuk grupları çok farklı bir çalışma grubudur. Mesela bosketbol ve voleybol gibi sporları Kangoo Jumpsla yapıyoruz ve hem çok keyifli hem de eklemleini koruyarak. 4-Kangoo Kick (Kick boks hareketleri ile power) 5- Kangoo Boot Camp (Askeri eğitim) 6- Kangoo Clinique Runnine ( Sağlık için koşu) Programları vardır.

 

·        Kimler bu sporu yapabilir? Yaş sınırı var mı?

·        T.P.D: 6-90 yaş arası  herkes yapabilir. Kesinlikle kalp problemleri bile olan kişiler bu sporu yapabilirler. Biz onlara uygun programı buluyoruz.
 Bu ayakkabılar esas rehabilitasyon merkezleri için üretilmiştir. O yüzden herkes yapabilir. Kangoo Jumps bir kardiyo çalışmasıdır. Diğer sporlardan en büyük farkı 3.5 dk sonra yağ yakımı başlıyor.

·        Bu sporu kimler yapamaz?

·        T.P.D: Hamile olanlar yapamaz. Zıplamaya katılamazlar ama ısınma ve yer hareketlerine katılabilirler. Servikal Spondiloziz olan ve ilerlemiş şekilde ise bu sporu yapamaz. Yeni ameliyatlı olanlar da yapamaz.

 

 


 

'Haftada üç kez, bir seans'

 

·        Kilo kayıplarını nasıl kontrol ediyorsunuz? Çok şişman ya da çok zayıf kişiler arasında nasıl bir ayarlama yapıyorsunuz? Kilo vermek istemeyen, amacı sağlık olan kişiler ne yapacak?

·        T.P.D: Kangoo’nun en güzel yanı da budur. Kilolu olanlar yağ yakar, kilo verir. Zayıf olanlar da kas yapar ve kaslarını geliştirir. Burada enerji harcadığı için yemek yeme ihtiyacı da hissedecektir. Kilo vermekten kasıt burada yağ yakmaktır. Eğer kişinin vücudunda yağ yoksa kas yapacaktır.

·        Peki bölgesel sorunları olanlar var. Örneğin kalçası çok kilolu olan ya da sadece bacaklarında yağ olanlar veya göbeklerinde. Bölgesel bir çalışma yapıyor musunuz?

·        T.P.D: Evet. Bu sorun için Kangoo Boot Camp (askeri eğitim) programını uyguluyoruz. Bu programda  kangoo yaptıktan sonra 15-20 dk yer çalışması yapıyoruz. Ve bölgesel çalışıyoruz. Yağ yakmak istediğimiz bölgeye çalışıyoruz.

 

·        Bu sporu haftada kaç kez ve kaç saat yapılıyor?

·        T.P.D: Haftada 3 kez öneriyoruz. Her seans 1 saattir. Haftada 5 seans yapanlar ileri gruplardır ki genellikle eğitimcilerdir. Burada önemli olan beslenmedir. Doğru beslenirse uzun saatler yapabilirsiniz.

 

"Eğitmenlerimiz yetmiyor artık!"

 

·        Kangoo Jumps eğitmenleriniz kaç kişi ve nerelerde ders veriyorlar?

·        T.P.D: Lefkoşa'da 2 eğitmenimiz var (Halil D. Günce ve Eliz Mağracı), Girne’de 2 eğitmen (Tülen Günaltı ve Rasiha Avcı),  Mağusa’da Magem’de 2 eğitmen (Meryem Karabulut ve Ben Tatiana), Mağusa DAÜ Kangoo Jumps studio’da 3 eğitmen (Ben, Fatoş Seven ve Yaşam Karadoğan). Bade Demiralp, Didem Güçveren ve Damla Güçveren olmak üzere toplam 10 eğitmenimiz var. Fakat Kıbrıs geneline yetmiyor daha eğitmene ihtiyacımız var. Çocuk grupları için ayrı bir eğitim almaları gerekiyor ve bunun için kurs alan eğitmenlerimiz var. Bunlardan biri de Halil beydir. Bunun haricinde yetiştirdiğimiz 5 eğitmen daha var fakat henüz eğitim vermeye başlamadılar.

Özel ayakkabıları 300 Euro

·        Bu spora gelmek isteyenler Kangoo Jumps ayakkabılarını nerden temin edecekler? Ücreti ne kadardır?

·        T.P.D: Kangoo Jumps ayakkabılarının bayiliğini biz yapıyoruz. Eğitmenlerimizin hepsinde ayakkabı var. İsteyen gittiği spor merkezindeki eğitmenden alabilir ya da kiralayabilir.  Ayakkabılar İspanya’dan geliyor. Eğitmenlerine danışmadan ayakkabı almamalarını tavsiye ediyorum. Vücuduna göre, kilosuna göre, yapacağı spora göre alacağı ayakkabı da değişebiliyor. İnternetten bilinmeyen yerlerden alanlar var . Taklit ayakkabılar olabiliyor, bu ayakkabılarla yapılan sporlarda sakatlanmalar olabiliyor. Yetişkinler için ayakkabı ücreti 200-300 euro civarıdır. İstenirse almayabilirler aylık ücretlerine ayakkabı kiralama fiyatı da eklenerek bizdeki ayakkabıları kullanabilirler. 10 sene kullanabilirler. Bozulan bölümleri bizde parçaları değiştirebiliyoruz.

İLETİŞİM İÇİN;

Tatiana Petrica Demiralp tel: 0533- 8408885

Halil D.Günce: Tel: 0533-8604443

e-mail: kangoojumps2010@hotmail.com

www.kangooclubtrnc.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3074 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler