1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Ha Patagonya, ha Kürdistan!
Ha Patagonya, ha Kürdistan!

Ha Patagonya, ha Kürdistan!

Evet, şimdi gündem 05-10 Haziran 2012 tarihleri arasında Kürdistan’da (Kuzey Irak) yer alacak olan ViVA DÜNYA KUPASI. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 29 yıllık tanınmamışlığından payını alan sporumuz özellikle futbolumuz kendince çaresiz b

A+A-

 

 

Evet, şimdi gündem 05-10 Haziran 2012 tarihleri arasında Kürdistan’da (Kuzey Irak) yer alacak olan  ViVA DÜNYA KUPASI.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 29 yıllık tanınmamışlığından payını alan sporumuz özellikle futbolumuz kendince çaresiz bir şekilde uluslararası platforma çıkmak için bir arayış içinde adeta çırpınıyor.

Bu bağlamda, eski Futbol Federasyonu başkanı Ömer Adal’dan miras kalan NF-BOARD isimli güya FIFA’ya üye olmamış ülkelerin oluşturduğu ne idüğü belirsiz bir kuruluşun düzenlediği sözde dünya kuplarına katılmak için balıklama KÜRDİSTAN’a daldı.

Bu konunda, büyük bir ciddiyetle açıklanan KKTC Milli Takımı(!) güya gerçek dünya kupasına hazırlanıyor gibi, tam bir ay önceden DÜNYA KUPASI’na hazırlanmaya başladı.

Bakıyorum da ulusal basın aynı ciddiyetle açıklanan kadroyu ve çalışmalarını spor kamuoyuna aktarmakta adeta yarış ediyor.

Şimdi soracaksınız bu Kürdistan nire? Bu Kürdistan, Kuzey Irak sınırları içerisinde yer alan özerk bir bölge. Hatta, sınırlarını Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki Güney Doğu illerine kadar taşıdıklarını iddia ediyorlar.

Bu noktada, Kürdistan’ı (Kuzey Irak’ı) Türkçe’de bir deyim olan “BU SADECE PATAGONYA’DA VAR” özdeyişi ile senkronize ettim. Patagonya bir garip ve çok uzaklarda ciddiye alınmayan bir bölge olarak anılıyor. Bu konunda, internetteki ünlü Wikipedia ansiklopedisine baktığımda dünyanın ucu olarak binen Patagonya’yı şöyle tarif ediyor.“Patagonya Güney Amerika kıtasında Şili ve Arjantin’in güney kısımlarına verilen bir isim olduğu görülüyor. Bir anlamda ‘dünyanın bir ucu’. Penguenleri, mavinin her tonundaki buzulları, nefes kesen şelaleleri, ıssız toprakları ile gören herkesi büyüleyen bu topraklar çok farklı hayatları barındırıyor”

Bu arada, yapılan açıklamalarda Kürdistan’da düzenlenecek ve FIFA’ya üye 208 ülkede en prestijli televizyon kanalları CNN, BBC; SKY TÜRK, NTV Spor naklen yayınlanacak! şaka, şaka.

Böyle şeyler olmayacak. Dünyada, ayrılıkçı ve ne Birleşmiş Milletler, ne de FIFA-UEFA gibi ciddi örgütlerin kabul etmediği bu ayrılıkçı ülke bile diyemeyeceğim örgütlerin kendi kendilerini avutmak için kurdukları NF-BOARD isimli bu futbol örgütüne KKTC’de dahil olmuş.

Geçmişte de, bu NF-BOARD’un düzenlediği dünya kupalarına katıldıktan sonra, Niyazi Okutan’ın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde NF-BOARD ile ters düşmüş ve VİVA Dünya Kupası’na alternatif olarak 2006 yılında ELF Turnuvasını düzenledik.

Hatta, bu turnuvaya gelen bazı takımların masraflarını bile karşılamıştık. O günden, bugüne NF-BOARD’tan çıkan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Kıbrıs Türk Futbolunun gerçek uluslararası platformda yer alması için çalışmalara başladı.

Bu Bağlamda, Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP)’un 50’nci kuruluş yıldönümüne davet edilen KOP’un kurucu üyesi Çetinkaya’nın da hazır bulunduğu törende, yine bu açılış için Kıbrıs’a gelen UEFA Başkanı Michelle Platini ile Çetinkaya Başkanı Zeki Ziya’nın müthiş diyalogundan sonra FIFA-KOP-KTFF arasındaki görüşmeler Cenevre’de yer aldı.

Ne yazık ki, bu görüşmelerde KOP’un katı, KTFF’nin de ayrılıkçı görüşleri hakim olunca, Kıbrıslıtürklerin futboldaki tek yasal zemin olan FIFA şemsiyesi altında yer alması hüsran ile sonlandı.

Okutan’dan sonra, Futbol Federasyonu başkanlığına getirilen Ömer Adal’ın da bu konundaki son çırpınışı da direkten dönünce, KKTC sınırları içerisindeki amaçsız MAHALLE LİGİNE döndük.

Adal’dan sonra, Futbol Federasyonu başkanlığına seçilen Hasan Sertoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı ile Kıbrıslırumların gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti arasındaki ikili görüşmelere spor ambargosu maddesi de eklenmesine rağmen,  bu görüşmelerde hasıraltı edilince, yine NF-BOARD gibi şarlatanlıklara kaldık.

Güya, Kürdistan (Kuzey Irak)da düzenlenen bu VİVA Dünya Kupası ile spor ambargosunu aşacakmışız.

Üstelik,  VİVA PANAYIRI’na katılmak için ekonomik sıkıntı içerisinde adeta boğulan Kuzey Kıbrıs’ta bütçeye ek külfet de getirilmesi cabası.  

Son olarak şunu bir kez daha vurgulayalım. Kıbrıs’ta, Kıbrıslıtürklerin uluslararası platformdaki tek kurtuluşu inadına çözüm konusunda ısrar etmektir. Ne yazık ki, Kuzey Kıbrıs’ın şimdiki görüşmecileri çözüm yerine çözümsüzlüğü tercih eden bir görüşün temsilcileridirler.

 


Belge Nostalji

 

 

Geçtiğimiz günlerde uzun bir aradan sonra ziyaret ettiğim, Kıbrıs futbolunun temel taşlarından 2010-2011 sezonu Süper Lig şampiyonu K.Kaymaklı’da eski dostları gördüm birden. K.Kaymaklı’nın bu çok eski fanatikleri, kulüp lokalinin avlusundaki havuz başında sohbet ediyorlardı. Kimler yoktu ki. K.Kaymaklı’nın 1962-63 sezonundaki ilk şampiyon kadrosunda yer alan Ali Zeybekoğlu, sinemacı Halil Lotti, efsane yönetici Resa usta, Marangoz Hasan, eski belediyecilerden Yusuf Arsu ve Turgut Reis ve ben.

İşte, “KUBBEDE KALAN HOŞ SEDA.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler