1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜZELYURT'UN ASIL GÜNDEMİ BU!
GÜZELYURTUN ASIL GÜNDEMİ BU!

GÜZELYURT'UN ASIL GÜNDEMİ BU!

Ülkenin kaderine terk edilen bölgesi olarak görülen Güzelyurt bölgesi sanayicisi, UBP Hükümetinin açıklamalarının aksine, Güzelyurt esnafının bitme noktasına geldiğini belirtti. Son olarak geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen UBP Güzelyurt kongresinde,

A+A-

 

 

 

Güzelyurt sanayicisi, UBP Güzelyurt İlçe Kongresi’nde söylenenlerin aksine zor günler geçirdiğini söyledi ve ekledi:

 

“Beceriksiz hükümet,

BİZİ BİTİRDİ”

 

Ülkenin kaderine terk edilen bölgesi olarak görülen Güzelyurt bölgesi sanayi üreticileri, UBP hükümetinin açıklamalarının aksine, Güzelyurt esnafının bitme noktasına geldiğini belirtti.

 

Son olarak geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen UBP Güzelyurt Kongresi’nde, Başbakan İrsen Küçük’ün üzerine basa basa Güzelyurt’un verilmeyeceği ve yatırımlar ile geliştirileceği sözleri, Güzelyurt esnafınca farklı yorumlandı. Güzelyurt esnafı, Güzelyurt’un verilmeyeceğini bildiklerini belirtirken, Güzelyurt’a hiçbir şey verilmediğinin de altını çizdi.

 

Ülke ekonomisinin iyi olduğu yönünde açıklamalarda bulunan bakanlar için ise Güzelyurt esnafı, “Onların ekonomileri iyidir!” açıklamasında bulundu ve içinde bulunulan durumu hükümetin beceriksizliği olarak yorumladı.

 

Ülkenin kaderine terk edilen bölgesi olarak görülen Güzelyurt bölgesi sanayicisi, UBP Hükümetinin açıklamalarının aksine, Güzelyurt esnafının bitme noktasına geldiğini belirtti. Son olarak geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen UBP Güzelyurt kongresinde, Başbakan İrsen Küçük’ün üzerine basa basa Güzelyurt’un verilmeyeceği ve yatırımlar ile geliştirileceği sözleri, Güzelyurt esnafınca farklı yorumlandı. Güzelyurt esnafı, Güzelyurt’un verilmeyeceğini bildiklerini belirtirken, Güzelyurt’a hiçbir şey verilmediğinin de altını çizdi. Ülke ekonomisinin iyi olduğu yönünde açıklamalarda bulunan bakanlar için ise Güzelyurt esnafı, “onların ekonomileri iyidir!” açıklamasında bulundu ve içinde bulunulan durumu hükümetin beceriksizliği olarak yorumladı.

 

SALAHİ DOĞRAMACI – DOĞRAMACI TORNA ATÖLYESİ

Ekonominin ve piyasanın iyi olduğunu söyleyenler yalan söylemiyor. Ancak ortada bir unsur var. Ekonomi ve piyasa, iyi olduğunu söyleyen kişiler için iyi. Biz sanayi üreticileri için ise kesinlikle böyle bir şey söylemek mümkün değildir. Aksine durum her yıl daha da kötüye gidiyor. Ülke genelinde bir nakit sıkıntısı hâkim. İnsanlar yaptırdıkları işin parasını aylar sonra ödeyebiliyor. Alım gücü olan kişiler ise sahip oldukları nakit parayı, daha da kötüye gideceğini bildikleri ekonomik durum için saklamayı tercih ediyor. Kısacası piyasanın durumu içler acısı.

 

CANER BOLÇOCUK – CANER MÖBLE

Maalesef Güzelyurt piyasası, berbat bir durumdadır. Özellikle Güzelyurt bölgesine hiçbir yatırım yapılmıyor. Siyasilerimiz sürekli olarak bölgeye yatırım yapacakları sözünü veriyor ancak henüz hiçbir yatırım görmüş değiliz. Piyasanın ana merkezi Lefkoşa oldu. İnsanlar bütün ihtiyaçlarını bu merkezden karşılamayı tercih ediyor. Öte yandan Türkiye’den gelen ürünler, biz yerli üreticilerin ürünlerini ekarte ediyor. Bu durum ile ilgili ise önlem alan hiçbir kurum yok. Bu sorunlar yokmuş gibi, her yıl vergilerde, keyfe göre bir artış söz konusu. İşçilerimizin sigortalarını bile yatıramaz hale geldik. Artık Güzelyurt esnafının içinden iş yapmak gelmiyor diyebiliriz.

 

TÜNER ŞEVKİ – TÜNER OTO ELEKTRİK

Güzelyurt esnafının hali perişan bir haldedir. Maalesef her yıl işlerimiz bir o kadar daha kötüye gidiyor. Güzelyurt Sanayi üreticilerinin birçoğu yalnızca ayakta kalmak ve evine ekmek götürebilmenin kavgasını vermektedir. Yani günü geçirmenin derdine düştük. Piyasalardaki düşüş ile ters orantılı olarak; vergiler, elektrik, sigorta ve su gibi giderler ise sürekli zamlanıyor. Bunun yanında banka borçları, araç ruhsatları gibi giderlerde ödenemez hale geldi. Kısacası bitmiş durumdayız ve bunun yegâne sebebi de hükümetin beceriksizliğinden başka bir şey değildir!

 

ALİ BALKAY – ALİ BALKAY OTO ELEKTRİK

Ülke genelinde olduğu gibi, Güzelyurt’ta da günden güne çöken bir piyasa mevcuttur. Alım gücü günden güne düşen insanlar, yasa dışı olmayan yollara başvurmaktalar. Yaptığımız işlerin karşılığını alabilmek için, bin bir dereden su getiriyoruz. İnsanların cebinde harcayabilecek parası kalmadı ki, bu durumda bütün piyasanın etkilenmesine neden oluyor. Bunun sebebi ne diye sorarsanız, yanıtım yöneticilerin bilmesi gerektiği şeklinde olacaktır.

 

SONER GÜREŞÇİOĞLU – GÜREŞÇİOĞLU LTD.

Güzelyurt esnafının durumu berbat bir hal aldı. Neredeyse bütün esnaf iflasın eşiğine gelmiş durumda ve durum her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. İnsanların alım gücü neredeyse sıfıra inmiş durumda. Dolayısı ile piyasa da para dönmüyor. İçine düştüğümüz bu ekonomik buhrandan çıkabileceğimizi düşünmüyorum. Hükümet bizlere kalkınma adına borç bile verse ki, bu durumda imkânsız; işimiz olmadıktan sonra bu parayı da ödeyemeyiz. Kısacası sonumuz geldi.

 

RIZA YARAN – RIZA YARAN EGSOZ TAMİRİ

Güzelyurt bölgesi ve esnafı komple bitmiş durumdadır. Hiçbir siyasi yetkili, bizleri kale almadı. Verilen onlarca sözden, bir tanesi bile tutulmadı. Bu gün dükkânların içi sinek avlar vaziyette. Mevcut hükümet Güzelyurt’u vermeyiz diyor ama Güzelyurt’a da hiçbir şey verdiği yok. Belli ki Güzelyurt gözden çıkarılmış durumda. Görünen durum kötü olduğu gibi, gidişat ise daha da kötü görünüyor.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1101 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler