1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÜZELYURT VERİLMEZ'
GÜZELYURT VERİLMEZ

'GÜZELYURT VERİLMEZ'

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerde hiçbir ön şartı ve dayatmayı kabul etmediğini ve etmeyeceğini vurguladı

A+A-

 

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerde hiçbir ön şartı ve dayatmayı kabul etmediğini ve etmeyeceğini vurguladı.

 

Özgürgün yazılı açıklamasında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın vermiş olduğu son beyanda “Güzelyurt Rum tarafına verilmeden çözüm olamayacağı” yönünde daha önce yapmış olduğu açıklamayı bir kez daha tekrarladığına atıfta bulunarak şunları kaydetti.

 

“Bu hususta geçmişte de vurgulamış olduğumuz üzere, Kıbrıs Türk tarafı müzakerelerde hiçbir ön şartı ve dayatmayı kabul etmemiştir ve etmeyecektir. Rum liderin ısrarla, Güzelyurt konusunu gündeme getirerek Kıbrıs Türk halkı arasında huzursuzluk yaratma çabaları karşısında Güzelyurt’un bir çözüm çerçevesinde Rum tarafına verilmesinin söz konusu dahi olmadığını bir kez daha önemle vurgulamakta fayda görmekteyiz.”

 

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Hristofyas’a bu tarz açıklamalardan vazgeçmesi; BM’ye de Rum liderliğini uyarması konusunda çağrı yaptığı açıklamasını şöyle tamamladı:

 

“Hristofyas’ı bir kez daha görüşmelerin zeminine dinamit koyan bu tarz açıklamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Ayrıca, Birleşmiş Milletleri’nin de bu tarz çok ciddi provokasyon niteliği taşıyan beyanlardan bir an önce vazgeçmesi hususunda Rum liderliğini kararlı bir şekilde uyarmasının zamanının geldiğini de hatırlatmakta fayda görmekteyiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 847 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler