1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜZELYURT ÖFKELİ
GÜZELYURT ÖFKELİ

GÜZELYURT ÖFKELİ

“Çamur”a isyan Güzelyurt öfkeli! Geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun yağışlarla birlikte yolların ve yaşamın felç olduğu Güzelyurt’ta dün esnaf ve vatandaşlar eylem yaptı, iki yıldır süren kanalizasyon çalışmaları nedeniyle belediyeyi pro

A+A-

 

 

 

“Çamur”a isyan Güzelyurt öfkeli!

 

Geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun yağışlarla birlikte yolların ve yaşamın felç olduğu Güzelyurt’ta dün esnaf ve vatandaşlar eylem yaptı, iki yıldır süren kanalizasyon çalışmaları nedeniyle belediyeyi protesto etti. Eylemciler 10 Aralık’a kadar yolların düzeltilmemesi durumunda ise “ilgili şirketi Güzelyurt’a sokmayacaklarını” da açıkladı

 

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği öncülüğünde dün Güzelyurt’ta bir eylem gerçekleşti. Yapımı iki yıldır tamamlanmayan kanalizasyon altyapı çalışmaları nedeniyle kızgın olan halk, yarım kalmış yolların, yağmurların da artmasıyla kullanılmaz hale gelmesine isyan etti. Saat 11.00’de Taksiciler Meydanı’nda gerçekleşen eyleme yaklaşık iki yüz kişi katılırken, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği Başkanı Ulus Ese, Kaymakamlık ve Hükümeti göreve çağırdı.

 

“İNSANLARIMIZIN HAYATIYLA OYNUYORLAR”

Kanalizasyon çalışmalarının başlangıç gününde, AB yetkilisi konuşmasını sürdürürken, tercümanın ayağına tabela düşerek kırılmasına sebep olması olayının kendilerini çok utandıklarını hatırlatan Ese, bugün gelinen durum karşısında kimlerin utandığının cevabını istedi. Kazıların başlamasıyla halkın, ne işyerlerine ne de evlerine girer olduklarının altını çizen Ese, defalarca yolların kazılıp kapatılmasına ve projenin acemi şahıslar tarafından yürütülmesine tepki gösterdi. İhalenin verildiği firmanın, işi, başka bir firmaya satmasıyla kendilerinin aldatıldıklarını ifade eden Ese, bu firmanın da acemice çalışmalarıyla halkın sağlığıyla oynandığını belirtti. Yolların durumundan dolayı insanların araçlarının da büyük hasarlara uğradığını kaydeden Ese, tarafsız bir denetçi kuruluşun nazarında projenin yürütülmesini talep etti. Dünyada bu tür inşaatlar yapılırken, öncelikle halkın nabzının yoklandığını ve bu doğrultuda hareket edildiği açıklayan Ese, konuyla ilgili şirket ve kuruluşlardan gereken tazminatların da alınması gerektiğinin altını çizdi. Bozuk zeminli yolların trafiğe açılmasının da büyük bir ihlal olduğunu ve bu konuda da yetkililerin ilgisizliğinin belirten Ese, insan hayatına gösterilen değerin yetersizliğini de vurguladı.

 

“SİZ AYDA MI YAŞIYORSUNUZ, OLANLARI GÖRMÜYOR MUSUNUZ”?

 

Bütün bu olumsuzlukların içerisinde, esnafın zaten zor durumda olduğunu belirten Ese, hükümetin vergi artışlarıyla bu esnafa ikinci bir darbe vurduğunu açıklarken “Bizleri göçe zorlamaya çalışıyorlar, ama bizi Makarios buradan göç ettiremedi, bunlar mı becerecek” şeklinde konuştu. Hükümetin tutarsız ve yanlış icraatları nedeniyle mağdur olan Güzelyurt halkının, artık teselli edilmesi gerektiğinin altını çizen Ese, hükümet görevlilerine, “Siz ayda mı yaşıyorsunuz, olanları görmüyor musunuz” şeklinde sitemde bulundu. 10 Aralık tarihine kadar Güzelyurt bölgesinin olması gereken hale getirilmemesi halinde, ilgili şirketle alakalı kişileri Güzelyurt’a sokmayacaklarını belirten Ese, “Elimizden gelen her şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler