1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÜVENSİZLİK' GEÇMEDİ
GÜVENSİZLİK GEÇMEDİ

'GÜVENSİZLİK' GEÇMEDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak CTP, TDP, DP ve DGP milletvekillerinin Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı “güvensizlik” önergesinin görüşülüp, görüşülmeyeceğine ilişkin ön görüşmeyi yaptı. YORGANCIOĞLU İlk sözü alan

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak CTP, TDP, DP ve DGP milletvekillerinin Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı “güvensizlik” önergesinin görüşülüp, görüşülmeyeceğine ilişkin ön görüşmeyi yaptı.

 

YORGANCIOĞLU

İlk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin uygulamalarında bir yanlışlık olduğunu hükümetin anlaması gerektiğini belirtti.

Hükümete geldikten sonra partilerin kendilerine seçimde verilen güveni devam ettirmek zorunda olduğuna değinen Yorgancıoğlu, bugün gelinen noktada UBP’nin güven yitirdiğini söyledi.

BES’in dışarıda devam eden eylemine değinerek bunun önemli bir olay olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, UBP’nin oy almak adına bazı taahhütlerde bulunduğunu ancak bunlardan hiçbirini yerine getirmediğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, hükümete güvenin kalmadığını ve halkın bunu çeşitli defalar dile getirdiğini söyleyerek, mecliste de dengelerin hükümetin aleyhinde değişmesi üzerine milletvekili avına çıkıldığını ifade etti.

Elektrik Kurumu’nda yaşananlar ve KTHY konusunu gündeme getiren Yorgancıoğlu, Başbakanlık bünyesinde kurulan Dış Türkler Birimi’yle ilgili “şaibe ve iddiaları” yineleyerek, yaratılan bu güvensizliği yok saymalarının mümkün olmadığını söyledi.

Gelirler arttı diyen hükümetin bu gelirlerin nasıl arttığından bahsedemediğini çünkü halkın cebine giren bir şey olmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, bu önergenin UBP’nin kendi kendini sınaması açısından da şans olduğuna işaret etti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, hükümetin, “tarihin en başarısız hükümeti; başbakanın da en başarısız başbakan” olduğunu söyledi.

Verilen bütün yasa önerilerinin Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiğini, BES’in eylem yaptığı Lefkoşa Türk Belediyesi’nin durumunu görüşmek istediklerini ancak hükümetin buna da karşı olduğunu söyleyen Çakıcı, belediyelerin de bu hükümet döneminde battığını kaydetti.

Çıkarılan faiz yasasının sadece birkaç bankacıyı korumaktan öteye gitmediğini belirten Çakıcı, hükümeti, kendi öz varlığını peşkeş çekmekle suçladı.

Mehmet Çakıcı, “Ulusalcıyız dediniz, radikal İslam’a yöneldiniz. Anayasa’yı değiştireceğinizi söylediniz, ortada hiç bir şey yok… Ayrımcılık, partizanlık gırla… Halkın istek ve talepleriyle ilgilenen yok… Ancak o kadar çok paramız var ki Mercedes alacaksınız…” dedi.

Kıbrıslı Türklerin ne kimlik, ne de din problemi olmadığını, bu nedenle yeni tartışmalar yaratmaya gerek olmadığını söyleyen Çakıcı, “Mecliste çoğunluğunuz olabilir ancak halk arasında güvenoyunuz yoktur. Yapmanız gereken, devam edebilmek için halka gitmektir. Türkiye’ye giderek birkaç bakana dayanarak bu işi götüremezsiniz” dedi.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da konuşmasında, güvensizlik önergesinin hem meclis, hem de UBP milletvekilleri için bir sınav olacağını söyledi. Arabacıoğlu, özellikle hükümetin icraatlarını eleştiren UBP içindeki muhalefetin tavrını netleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Arabacıoğlu, ortada bir “şike hükümeti” bulunduğunu söyleyerek, “Verdiği vaatlerle yapılanlar karşılaştırıldığında ortada bir şike var. Türkiye’de insanlar şike yüzünden yargılanıyor… Buradaki irade gerçek irade değildir. Gerçek irade, sandıktaki iradedir” dedi.

DP’den UBP’ye transfer olan milletvekilleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “kimin kimi kullandığı belli değil” yorumu yapan Arabacıoğlu, “Ortada bir irade hırsızlığı var… DP’den transfer ettiğiniz ‘nurtopu’ arkadaşımızı memnun etmek için rüşvet olarak gayri yasal bir şekilde Dış Türkler Birimi’ni kurdunuz… Siyaset bu kadar ucuzsa, ben bu koltukta oturmayı zül görürüm” ifadesini kullandı

Arabacıoğlu, UBP milletvekillerine sağduyulu davranıp, siyasi rüşvete imkan vermeme çağrısında bulundu.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da konuşmasında, güvensizlik konusunu parti içinde değerlendirdiklerini söyledi. Benzeri bir önergenin bir yıl önce gündeme geldiğine işaret ederek, burada esas sorgulanması gerekenin Ejder Aslanbaba’dan çok, Bakanlar Kurulu olduğunu belirtti.

Yapıyı değiştirmek için hiçbir adım atılmadığına işaret ederek, güvensizlik gerektiren birçok konu bulunduğunu söyleyen Avcı, UBP’ye doğru icraatlar için her zaman destek verdiklerini ancak söz verilen “nereden buldun” yasa tasarısının geçirilmediğine işaret etti.

Avcı, El-Sen’in greviyle ilgili anlaşma sağlanmasına rağmen bir sonuç alınamadığını kaydederek, hükümetin, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da verdiği sözleri tutmadığını savundu.

Gençliğin uyuşturucu ve alkolle elden gittiği uyarısında bulunan Avcı, hükümeti önlem almamakla suçladı.

Avcı, bugüne kadar verdiğimiz desteğe rağmen güvensizliğin tartışılmasına olumlu oy vereceklerini söyledi.

ERTUĞRULOĞLU

DGP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da konuşmasında, kişi olarak bu önergeyi imzalarken, hükümeti düşüreceği beklentisiyle imzalamadığını sadece UBP’nin kendi içinde bir vicdani hesaplaşma yapmasını sağlamayı amaçladığını belirtti.

Ertuğruloğlu, halk arasında da hükümete yönelik büyük bir güvensizlik bulunduğunu savunarak, siyasetin kişi için değil halk ve ülke için olması gerekirken KKTC’de sadece bireylerin çıkarlarının konuşulduğu, gemisini kurtaran zihniyetiyle siyaset yapıldığını ifade etti.

Hangi parti iktidarda olursa olsun esasında sistemin kendisine güven kalmadığını savunan Ertuğruloğlu, popülizmin egemen olduğu bir sistemde halkın her geçen gün bir şeyini kaybettiğini kaydetti.

Tahsin Ertuğruloğlu, palyatif tedbirlerle düzelme şansı kalmadığını ve önergeye imza atarken da bunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Çözümün başkanlık sistemine geçmek olduğunu savunan Ertuğruloğlu, “Bu zihniyetle devam edilmesi halinde başkanlık sistemini de bozabiliriz” dedi.

 

KÜÇÜK

 

Başbakan Küçük, oylama öncesinde eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, güvensizliğin konuşulduğu bir oturumda methiye beklemediklerini ancak gerçeklerin böylesine ters yüz edilmesini ummadıklarını söyledi.

 

Küçük, halktan aldıkları destekle görevlerini sürdürdüklerini belirterek, kişilerle uğraşmadıklarını ve ülkeyi yönetirken halkın isteklerini göz önünde bulundurduklarını belirtti.

 

Kurulan Dış Türkler Birimi’nin bir rüşvet olarak nitelenmesini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Küçük, Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Dış Türkler biriminin konsolosluk hizmetinden öteye geçmediğini kaydetti.

 

 

Başbakanın konuşması sırasında sert tartışmalar yaşandı. Milletvekilleri oturdukları yerlerden bağırarak, zaman zaman başbakan, zaman zaman da birbirlerine müdahale etti.

 

DENKTAŞ

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, usule ilişkin konuşmasında, hükümetin kendilerine yönelik bütün eleştirilerini, “siz de bunu yaptınız” sözleriyle yanıtlamayı “usul” haline dönüştürdüğünü savundu.

 

 

 

OYÇOKLUĞU İLE REDDEDİLDİ

Mecliste “Güvensizlik Önergesi”nin oylaması sırasında ciddi tartışmalar yaşandı.  Konuşmaların ardından güvensizlik önergesi oylandı, hükümet 26 oyu bulamadı ancak UBP’nin oyları ile önerge reddedildi. “Güvensizlik Önergesi” mecliste 22 kabul, 25 ret oyu aldı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler