Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Guterres

A+A-

                                                        

Cumhurbaşkanı Akıncı, Guterres çağrısı yaptı, kıyamet koptu. Belli ki,  saldırmak için fırsat bekleyenlerin sayısı hayli kabarıktı.  Hemen yaygaraya başladılar.

Aynı sıralarda Türkiye medyasında da garip garip haberler çıktı bu konuda. “Satıyor” diyenler oldu “Sattı” diyenler oldu, “Türkiyeden habersiz...” dendi v.s. v.s. v.s.

***

Gelelim şu ünlü mü ünlü (!) belgeye....

Zamanında da izlemeye çalışmıştım yakından. Yeniden gündeme gelince kendimden ve hafızamdan da şüphelendim. Yeniden aldım elime. Okudum birkaç kere daha. Ve karar verdim sonunda... Galiba ben,  bambaşka birşeyler okuyor ve  okuduklarımı da anlamıyordum !!!.

 Benim okuduğum belgede,  yıllardır tartışılan bazı ana konularda bazı görüşler, arayışlar var, doğrudur. Ama hiçbiri için,  ‘Kabul edildi’ veya ‘Kararı alındı’ veya benzeri bir ifade yok...  ‘Şunlar, şunlar ve şunlar, görüşülüp konuşulabilir gibi ifadeler var.

Sözün özü şu:

Ne ‘satan’ var, ne de ‘satmak’ isteyen... Sadece ve sadece “Şu görüşmelerde, bu noktalarda bir zemin vardı. Evet deyin, gelin, konuşalım” diyen var..

***

Kıyameti koparanlara gelince.....

Guteres Belgesi’ni okuduklarını bile sanmıyorum. Kulaktan dolma, şişirme yorumlarla ve peşin yargılı olarak, insanların kafasını karıştırma görevini üstlenmişler basbayağı. Bu çok net... Böyle yapacaklarına, dürüstçe “Biz çözüm-mözüm istemiyoruz. Buna yönelik görüşmeler yapılmasını da istemiyoruz. Her türlü ‘çözüm’ girişimine de karşıyız ve karşı olacağız. Biz, hayatımızdan memnunuz” deseler ya....

Türkiye medyası mı ? Onlar  (malesef çoğunluk) Kıbrıs konusunda da, Kıbrıs’ta olup bitenler konusunda da hep bilgisiz ve zavallıydılar her zaman. Hala değişen birşey olmadığını bir kez daha gösterdiler işte...

 


Seçim var Seçim

Biz Kuzey Kıbrıs’ta Belediye Başkanlarımızı seçerken Türkiye de Başkan’ını seçecek yakınlarda.  Bizim buralarda, daha gözle görülür bir hareketlilik yok ama Türkiye’de tansiyon, artarak yükselmeye başladı. ‘Tamam Mı ?  Devam Mı ?”.  Bunu bilemeyiz.

‘Kıbrıs’ kampanyalarda gündeme getirilir mi ? Belki kenardan köşeden gelir ama bundan bile şüpheliyim. Çünkü konuşacak,  eleştirecek o kadar çok konuları var ki....

Ama.... Sonuçta, kim kazanırsa kazansın, bizi de çok yakından ilgilendiren tek şey var :  Kıbrıs Sorunu ile ilgili yaklaşmın nasıl ve ne olacağı.


 

Eroğlu’lar

Bizim seçimlerin en önemli olayı, kuşkusuz,  UBP’nin unutulmaz Başkan’ı Dr.Derviş Eroğlu’nun kızı Gencay Eroğlu’nun, DP tarafından,  Lefkoşa’da Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesi olayı.

Bu ‘sürpriz’, çok konuşulacağa benziyor.  Çünkü, ortadaki durum ilginç mi ilginç. Bir yanda, UBP’nin ünlü lideri ve kararın açıklanmasından hemen sonra “Ben UBP’yi destekleyeceğim” açıklamasını yapan, yani ‘Kızımın kararını desteklemiyorum’ diyen,   ‘Baba’ Derviş Eroğlu, diğer yanda Mağusa’da UBP’den milletvekili kızkardeş... Bu yanda ise DP ve Serdar Denktaş.


Sokak Ağzı

“Yaşasınnnn.... Meral Akşener iktidara gelirse Kıbrısın satılmasına izin vermeyecekmiş. Şimdi rahatladım işte. ” (Meral-Lefkoşa)

***

“Ne memleket oldu be amma... Geçen gün trafik ışıklarında, kırmızıda durdum diye,  az galdı dayag yeyim arkadaki arabadakilerden. (Nusret Kaycan-Lefkoşa)

***

“Adam sanki gelin imzalayalım Guteres anlaşmasını dedi... Yediler ortalığı kahramanlar... Sanki o anlaşmadan Türkler leyhine hiçbirşey yokmuş gibi. Adam, gelin onu esas alalım, oturalım, görüşelim dedi yahu...Ne bu panik ?” (Müesser Soydaş)

***

“1974 Savaşı’ndan beri, ne olduğu ve ne olacağız belirsiz, ölüme terkedilmiş Maraş’ı açsak tapucuklar dağıtsak da birkaç milyarder daha kazandırsak vatana nasıl olur ?”  (Kazım Maraşlı)

***

“Bakanlar Kurulu oturmuş 1200 tane vatandaşlığı görüşmüş ve sonunda 175 kişinin vatandaşlığını iptal etmiş. Demek ki.... 1125’inde gayrı-kanuni bir durum yok... Koparılan bütün gürültü 175 kişi için miydi yani ? (Gülşen-Mağusa)

***

“Büyük şehirlerin Belediye Başkanlarına ve Ulaştırma Bakanımıza bir tavsiye: Bir gün birkaç saatçiğinizi ayırın ve makam arabanızla değil, herhangi bir araçla, trafiğe çıkın. Yoğun saatlerde vatandaş neler çekiyor siz de görün ve yaşayın.” (Kemal M.Dere)

 

Bu yazı toplam 1729 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar