1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GURTUNYA'YI KİM ASACAK?
GURTUNYAYI KİM ASACAK?

'GURTUNYA'YI KİM ASACAK?

1974 öncesi Limasol’da oynanan Doğan – Ocak derbilerinde galip gelen takım taraftarları mağlup tarafın destekçilerinin evlerine veya iş yerlerine gurtunya adı verilen bir ağacın yapraklarını asarak galibiyetin haklı gururunu esprili bir şekild

A+A-

 

 

Çok eskilerden, Limasol’dan beridir büyük bir rekabet içerisinde olan iki kulüp Doğan Türk Birliği ve Türk Ocağı Cumartesi günü Girne 20 Temmuz Stadı’nda karşı karşıya gelecekler

 

“GURTUNYA”YI KİM ASACAK?

 

·        Hafta sonu oynanacak Doğan – Ocak derbisini Girne’de yaşayan eski Limasollulara sorduk. Eski maçlara tanık olan taraftarlar Limasol’da oynanan Doğan – Ocak derbilerinde galip gelen takım taraftarları mağlup tarafın destekçilerinin evlerine veya iş yerlerine gurtunya adı verilen bir ağacın yapraklarını asarak galibiyetin haklı gururunu esprili bir şekilde yaşadıklarını belirttiler. 1974 sonrası göç etmiş eski Limasollular Doğan Türk Birliği – Türk Ocağı maçlarını anlattılar, eski anılarını paylaştılar, maç ile ilgili düşüncelerini aktardılar

 

1974 öncesi Limasol’da oynanan Doğan – Ocak derbilerinde galip gelen takım taraftarları mağlup tarafın destekçilerinin evlerine veya iş yerlerine gurtunya adı verilen bir ağacın yapraklarını asarak galibiyetin haklı gururunu esprili bir şekilde yaşardı. Hafta sonu oynanacak Doğan – Ocak derbisini Girne’de yaşayan eski Limasollulara sorduk. Kimisi galibiyetten emin konuştu, kimisi eski maçlardaki anılarını anlattı. İşte hafta sonu oynanacak derbiyi yıllar önce yaşamış, önemli maçlara tanıklık etmiş Limasolluların görüşleri…

 

MEHMET KEŞANLI: “YENDİĞİMİZDE ZEVKTEN DÖRT KÖŞE OLURDUK”

 

“Senelerdir Doğan taraftarıyım. Doğanla bağlantım 1960’lardan beridir. Leymosunluyum. Kardeşlerim futbol oynadı. Gaşandriler derler bize. O zamanki maçlar şimdikinden daha iyiydi. Daha fazla heyecan vardı. Bu maçlara daha fazla ilgi vardı. Ocak – Doğan maçları bambaşkadır. Yendiğimizde zevkten dört köşe olurduk. Bu haftaki maça ölüm bile gider. Mağlup olduğumuzda eve kapanırdık. Kapıyı açamazdık gurtunyalardan. 10 senede bir defa yenerlerdi bizi, benim evin kapısı gurtunyalardan açılmazdı. Kasap Hüseyin vardı, koyu Ocak taraftarıydı. Ben takımım kazandığında yapmazdım bir şey, o Ocak yendiğinde hemen gelir kapımı gurtunya doldururdu. Bu hafta sonu Doğan 2-0 maçı alır. Ceyhun gitsin, yerine başkası gelir. Doğan boş kalmaz”

 

ERCAN ALP: “GÜNEYDEKİ DERBİLER BAŞKAYDI”

 

“Bu derbiyi güneyden hatırlıyoruz. Güneyde Limasol’da Doğan – Ocak derbilerini yaşadım. Türk Ocağı’na yenildiğimiz gün ve ertesi gün bizim için cehennem olurdu. Sokağa çıkamazdık. Öğrenciydik, okula giderdik Türk Ocağını destekleyen arkadaşlarımız bizimle alay ederlerdi. Limasol’da gurtunya meselesi vardı. Yenen taraf yenilen tarafın evine veya iş yerine gurtunya dediğimiz ağaç dallarından evlerine asardı. Bayağı çekişmeli maçlar olurdu. İki kulübün nerede olduğu, kaçıncı olduğu önemli değildi. Doğan – Ocak maçları bir yerde şampiyonluk maçları gibiydi. Bizim tabi bir sloganımız vardı. Ocak’a gol atmayan Doğancı olamazdı. Rahmetli Özdemir’i saygı ile anmak lazım. Gençler Birliği’nden bize geldi. Türk Ocağı’na gol atmadan onu Doğancı saymadık. Türk Ocağı’na gol attıktan sonra Doğancı oldu. Tatlı bir çekişmeydi. Tabi bu rekabet kuzeye ne ölçüde yansıdı, yine bir kıpırtı heyecan yaşanıyor ama güneydekiler başkaydı. Burada iki takımın arasındaki güç dengeleri bayağı açıldığı için rekabet duygusu biraz zayıfladı gibi geliyor bana. Zaman zaman Doğan Türk Birliği ikinci kümede mücadele etme durumunda kalmış ve bu derbilere ara verilmişti. Zaman zamanda Türk Ocağı ikinci kümeye düşmüştü. Ama iki takımın birinci ligde buluştuğu yıllarda yine tatlı bir rekabet oluşuyor. Ben inanıyorum ki Doğan Türk Birliği ve Türk Ocağı camiaları ezeli rakip ebedi dostturlar”

 

ABDULLAH COŞKUN: “ESKİ DERBİLER DAHA ÇETİN OLURDU”

 

“Eskiden Doğan - Ocak derbileri daha güzel daha çetin olurdu. İddialı maçlar olur. Geçmiş maçlarda güçlü olan taraf her zaman puan kaybederdi. Güçsüz olan kazandırdı. Bu kez tersi olacak. Doğan kazanacak. Bence Doğan 3-0 kazanacak”

 

MUSTAFA MÜSBAH: “DOĞAN KESİN KAZANIR”

 

“Doğan Türk Birliği kesin kazanacak. Bundan 20 sene önce bir Doğan – Ocak maçı. O zaman Türk Ocağı kaleci Rafet’i getirmişti ve o zamana kadar Ocak hiç gol yemedi. Maçta bir pozisyon oldu. Ramadan gol attı. Bende kalenin arkasında top toplardım. Bir tokat vurdu bana, o maçta olaylar oldu”

 

ORAL MAHMUT: “KARDEŞÇE BİR MÜCADELE OLSUN”

 

“Limasol’un iki güzide takımı. Kuruldukları günden bugünlere kadar rekabet içerisinde geldiler. Limasol’da maç olduğu zamanlar, hayat duruyordu. Herkes Doğan – Ocak maçını konuşuyordu. Büyük bir rekabet bugünlere kadar geldi. Son birkaç yıl belki ilk önce Doğan Türk Birliği, daha sonra Türk Ocağı ikinci kümeye düştükten sonra birkaç yıl bu rekabet durakladı. Lakin bu hafta yine iki takım karşı karşıya geliyor. İnşallah iyi olan kazanır diyorum. Dostça, kardeşçe bir mücadele olmasını diliyorum. Maça gitmeye çalışacağım. Üç yıl Doğan Türk Birliği’ne başkanlık yaptım. 17 yaşımdan bu zamana kadar kulüpte idarecilik yaptım. 1985 yılında takım küme düşünce başkan oldum.  O yıl takımı bir üst kümeye çıkardık. Genç takımımız namağlup şampiyon oldu. Çok güzel, gençlerimizden kurulu bir takım kurmuştuk. Bugün gerek başkanımız, gerek idarecilerimiz o zamanın sporcularıdır. Hocalarımız da. Onlar alt yapıdan yetişip Doğan’ı devraldılar, en iyi şekilde götürüyorlar. Onları kutluyorum”

 

ŞENER NEBİL: “MAÇLAR HEP ÇEKİŞMELİ GEÇER”

 

“Limasolluyum. Doğan – Ocak maçları hep çekişmeli geçer. Doğan hep kazanırdı. Doğan Türkiye’nin Fenerbahçesi gibi, Ocak da Trabzonsporu gibidir bence. Ben küçükken hep saha kenarından bu maçları seyrederdim. Maçlara çok insanlar gelirdi, kalabalık olurdu. Bir çekişme vardı. Doğan – Ocak maçları özel maçlardı”

 

REFİK SAYDAM: “KAYBEDENE GURTUNYA YAPRAĞI VERİRLERDİ”  

 

“Limasolluyum. Eskiden o dönemlerde Doğan Türk Birliği ve Türk Ocağı arasında çok rekabet vardı. Şimdi pek o rekabeti göremiyorum ama eskiden ikisinden taraflardan biri yenildiğinde yenen taraf gidip yenilene gurtunya yaprağı koyardı. Gurtunya meyvesiz bir ağaçtır, geniş ve kokar yapraklı bir ağaçtır. Özelliği yaprağının buruşturduğunuzda kokar olmasıdır. Eskiden maçlara çok giderdik, aradan uzun zaman geçti. Maçlar çok rekabetli geçerdi. Doğan – Ocak maçlarında galip gelenler eşeği boyarlar ve mağlup takımın kulübünün önünden geçirirlerdi”

 

OSMAN UÇANER: “REKABET VAR AMA TEMİZ BİR REKABET OLSUN

 

 “Doğan – Ocak derbisi 74 öncesi ne ise şimdi de öyledir. Rekabet her zaman en üst düzeydedir. Düşünün bir Fenerbahçe – Galatasaray maçlarını, onların veya bir Barcelona – Real Madrid maçlarını, bizim Kıbrıs’ta da Doğan – Ocak maçları o tarz maçlardır. Anılarımız çok. Bu maçlara her iki takımın oyuncuları çok özel olarak hazırlanıyorlardı. Gerek taraftarı gerekse futbolcular ve yöneticileri olsun iyi hazırlanıyorlar. Aynı rekabet devam ediyor. Dileğimiz güzel bir maç olması. Taraftarların takımlarını güzel destekleyip daha güzel bir maç seyretmelerini sağlamaları ve futbolcuların sahada futbolun gerektirdiklerini yapmaları. Rekabet var ama temiz bir rekabet olsun. Güzel bir mücadele olsun. Her iki takıma da başarılar diliyorum.  Benim oynadığım dönemde Ocak takımı yanlış anlamasın, bize karşı hiçbir galibiyetleri yoktur. Bu hafta inşallah maça gitmek istiyorum. Yine eski anılarımız tazelenir”

 

 

 

Doğan Ocak derbisinde galip gelen takım taraftarları mağlup tarafın destekçilerinin evlerine veya iş yerlerine gurtunya adı verilen bu ağacın yapraklarını asardı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler