1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gurtunya'yı asan yok
Gurtunyayı asan yok

Gurtunya'yı asan yok

Süper Lig’in son hafta maçlarından bir tanesi, ligin düşme potasını yakından ilgilendirilen karşılaşmaların gölgesinde kalan ve uzun yıllardır oynanan Limasol’da oynana Türk Ocağı – Doğan Türk Birliği derbisi ile tamamlandı. Ülkemizde ta

A+A-

 

 

Süper Lig’in son hafta maçlarından bir tanesi, ligin düşme potasını yakından ilgilendirilen karşılaşmaların gölgesinde kalan ve uzun yıllardır oynanan Limasol’da oynana Türk Ocağı – Doğan Türk Birliği derbisi ile tamamlandı. Ülkemizde taraftarların maça ilgisi, takımın ligdeki iddiası ile aynı derecededir. Türk Ocağı – Doğan Türk Birliği karşılaşmasında her iki takım adına hatırı sayılır bir taraftar kitlesi görmek mümkündü. Bu kitle, biri kendi kalesine olmak üzere toplamda 4 gol görme şansı yakaladı. Sahadaki mücadele vasatın üzerindeydi. Doğan Türk Birliği oynayacağı kupa finali nedeni ile Sabri, Raif gibi yıldız isimlerini bu maçta oynatmadı. Türk Ocağı’nın play out oynayacağı daha önceden kesinleşmişti. Bu nedenle karşılaşmadan alacakları puan veya puanlar, Düzkaya karşısında olası Göçmenköy galibiyeti ile bir sıra daha aşağıya inmemeleri açısından önemliydi.

Maçın ilk devresinde Doğan Türk Birliği golü bulana kadar ileri uçta pek bir varlık gösteremedi. Türk Ocağı rakibine oranla ileride daha istekli, zayıf da olsa şutlarla kaleyi yokladı. İlk devrede savunmada görmeye alıştığımız Ahmet Sönmez’i ileride tek forvet oynattı Doğan. Sağ ve solunda Aydın ve Kenan ile pozisyonlar hazırlamaya çalıştı ancak, Türk Ocağı’nın oyunu rakip yarı alana yığmaya dayalı oyunu buna izin vermedi. Köşe atışından kazanılan gol Doğan Türk Birliği’nin en azından ilk devre sonuna kadar oyunda denge sağlamasına yardımcı oldu.

İkinci devrede Doğan Türk Birliği savunmasının birinci bölgede yaptığı basit hatalar, kalesinde iki gol görmesine neden oldu. Türk Ocağı’nın ilk golünde oyuna sonradan giren Emrah, savunmanın arkasına iyi bir koşu yaptı ve önde olan kaleci Okyanus’u aşırma kafa vuruşu ile avladı. Okyanus’un ileri çıkmakta geç kalması, aynı şekilde savunmanın adam takibini iyi yapamaması sonrası skora denge geldi. İkinci gol de hemen hemen aynı şekilde gelişti. Yine sağ kanattan yapılan bir orta ve bu sefer savunmanın hava topunu sektirince rakibi bu topa ortak etmesi sonrası Aksel aşırma bir vuruşla skoru takımının lehine çevirdi. Maç bu skorla bitecek derken Doğan Türk Birliği’nin golü geldi. Son dakikada kazanılan serbest vuruşta ceza alanı içerisine gelen topu kendi kalesine kafa ile gönderdi Bayram. Maçın sonunda atılan 4 gole bakıldığında adam takibindeki kopukluk, hava topunun sektirilemesi sonrası rakibi topa ortak etme gibi basit hataların skora etki ettiğini söylemek mümkün.

Türk Ocağı’nın bir önceki hafta Yenicami karşısında 8 gollü bir mağlubiyet almasının ardından en azından bu maçta sahaya yansıttığı oyun ile play out maçları öncesi olumlu sinyal verdiğini söyleyebiliriz. Doğan Türk Birliği’nde kupa finali öncesi as kadrosundan oyuncuları oynatmadığını da hesaba katarsak, sahada mücadele eden oyuncular ellerinden geleni yaptılar ancak basit hatalar sonrası kalelerinde goller gördüler. Bu hataların Küçük Kaymaklı gibi bir takım karşısında yapılması, bu sezon hedef olarak belirtilen kupa finalinde sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Derbinin Limasol’da oynandığı dönemlerde, galip gelen taraf mağlup olan takım taraftarlarının evlerinin kapılarına “Gurtunya” olarak nitelendirilen bitkiden koyarak maçın galibiyetini biraz da esprili bir şekilde kutlardı. Günümüzde tabi bu tür bir kutlama yok ancak günün sonunda dün oynanan derbide Gurtunya’yı kimsenin asamadığını söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 700 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler