1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’İN 5 MİLYAR EURO’YA İHTİYACI VAR
GÜNEY’İN 5 MİLYAR EURO’YA İHTİYACI VAR

GÜNEY’İN 5 MİLYAR EURO’YA İHTİYACI VAR

Güney Kıbrıs’ın, içinde bulunduğu ekonomik krizi aşabilmek için ihtiyacı olan paranın, yaklaşık 5 milyar Euro olduğu bildirildi

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ın, içinde bulunduğu ekonomik krizi aşabilmek için ihtiyacı olan paranın, yaklaşık 5 milyar Euro olduğu bildirildi. Bu kapsamda Kıbrıs (Rum) Yönetimi’nin, AB Destek Mekanizması’na başvurmakla kalmayıp, aynı zamanda, gerek borç batağındaki Marfin Laiki bankasının sermayesini yeniden yapılandırabilmek için, gerekse 2012 yılı bütçe açığını kapatmak ve 2013 yılı için ihtiyaç duyulan 2,3 milyar Euro’yu temin edebilmek için, daha önceden alınacağı duyurulan 1,8 milyar Euro’dan çok daha fazla para isteyeceği belirtildi.
Simerini gazetesi “5 Milyar Euro İsteyeceğiz” başlığıyla, edindiği bilgilere dayanarak aktardığı haberinde, Rum Merkez Bankası’nın, banka yetkililerinin Avrupa Birliği’nde (AB), Rum Yönetimi’nin AB Destek Mekanizması’na başvurmasıyla ilgili temaslar yaptığına ilişkin basında çıkan haberleri yorumlamaktan kaçındığını, ancak bankanın müdürü Panikos Dimitriadis’in, Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısına katılmak üzere bu hafta içinde gittiği Frankfurt’ta, bu konuyla ilgili temaslarda bulunma fırsatı yakaladığını yazdı.
Gazete, Rum Merkez Bankası’nın AB Destek Mekanizmasına, sıkı önkoşullar olmadan, bir çeşit memorandum imzalanarak başvurması için gösterdiği çabaların sonuçsuz kaldığını ve hedefin şimdi, mekanizmadan daha yumuşak önkoşullar altında borç almak olduğunu kaydetti.
Haberde, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis’in, Pazartesi günü Kıbrıs Rum Meclisi’nde düzenlenecek bir toplantıda, ekonominin durumuyla ilgili soruları yanıtlayacağı belirtildi.

KIBRIS RUM MERKEZ BANKASI'NIN DEĞERLENDİRMELERİ

Gazete, bir diğer haberinde de, Rum Merkez Bankası’nın dün düzenlediği bir basın toplantısıyla, Rum ekonomisinin uzun vadeli akıbetiyle ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu haber verdi.
Gazete “Ekonomi Giderek Daha Aşağıya” başlıklı haberinde, bankanın ekonominin geleceğiyle ilgili iç karartıcı yorumlarda bulunduğunu, uzun vadede ekonominin çökeceği, işsizliğin artacağı ve 2013 yılında ekonomik açıdan iyileşme yerine, özellikle Yunanistan’da 15 Haziran’da yapılacak olan seçimlerin ardından meydana gelecek olan olumsuz gelişmelerle bağlantılı olarak, daha da kötüye gidilebileceği yorumunu yaptığını yazdı.
Habere göre banka, bu yıl için Rum ekonomisinde yüzde 1,1 oranında daralma öngörürken, işsizliğin yüzde 10,1’e tırmanacağı, enflasyonun yüzde 3,2 olacağı ve özel tüketim oranının yüzde 2,9’a ineceği değerlendirmesinde bulundu.
2013 yılıyla ilgili olarak ise çok büyük hareketlilik beklemediğini ve kalkınma hızının yüzde 0,4 ile sınırlı kalacağını da belirten banka, işsizliğin ise yüzde 10,8’e ulaşacağı öngörüsünde bulundu.
Gazete devamla, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Avrupa Komisyonu’nun Rum ekonomisiyle ilgili öngörülerine de yer verdi.
Habere göre Komisyon, Rum ekonomisinde 2012 yılı için yüzde 0,8 oranında daralma öngörürken; IMF, yüzde 1,2 oranında daralma olacağı öngörüsünde bulundu.
Kalkınma hızıyla ilgili olarak ise yüzde 0,3 ile yüzde 0,8 oranları arasında değişen değerlendirmeler yapıldığını yazan gazete, bu konuda Komisyon’un daha kötümser, IMF’in ise daha iyimser olduğunu yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler