1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’E GEÇİŞ KOLAYLAŞTI
GÜNEY’E GEÇİŞ KOLAYLAŞTI

GÜNEY’E GEÇİŞ KOLAYLAŞTI

Kuzey Kıbrıs limanlarından giriş yapan yabancıların vizesi olması kaydıyla denetlenmeden Güney’e geçişi artık serbest Güney Kıbrıs İçişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs - KKTC sınırındaki geçiş noktalarında görev yapan polislere, KKTC hava ve deniz lima

A+A-

 

 

Kuzey Kıbrıs limanlarından giriş yapan yabancıların vizesi olması kaydıyla denetlenmeden Güney’e geçişi artık serbest

Güney Kıbrıs İçişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs - KKTC sınırındaki geçiş noktalarında görev yapan polislere, KKTC hava ve deniz limanlarından giriş yapan ve seyahat belgelerinde vizeleri olan üçüncü ülke vatandaşlarının, denetlenmeden, KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçişlerine müsaade edilmesi talimatı verdi.
Fileleftheros “Barikatlarda Yabancılarla İlgili Karışıklık... Üçüncü Ülkelerden Gelenlerin Serbest Geçişi Yönünde Yeni Talimat... Denetim İçişleri Bakanlığı Genelgesi İle Kaldırılıyor” başlıklı haberinde sınır kapılarında görevli Rum polis yetkililerine gönderilen ve bugüne kadarki uygulamayı kökten değiştiren Rum İçişleri Bakanlığı genelgesinin soru işaretleri yarattığını yazdı.
Bugüne kadar Güney Kıbrıs’a KKTC üzerinden geçmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının Rum sınır kapısında denetlendiğini ancak yeni genelgeyle, seyahat belgelerinde vize olması şartıyla bundan böyle Güney’e serbest geçebileceklerini belirten gazete AB vatandaşlarının Güney Kıbrıs ile KKTC arasındaki seyahatlerinin serbest olduğunu da hatırlattı.
Kıbrıs Rum polisi artık pasaportunda vizesi olan yabancıların KKTC üzerinden Güney’e geçiş sebebinin turistik, iş arma veya siyasi sığınma maksatlı mı olduğunu sorgulayamayacak. Gazete bu uygulamanın tam da; Güney’deki İsrail hedeflerine saldırı planladığı gerekçesiyle Lübnanlı bir kişinin tutuklandığı dönemde yaşandığına dikkat çekti, şunları yazdı:
“Bu gelişmeden sonra barikatlarda görev yapan polisler inisiyatif aldı ve işgal bölgelerinden geçen üçüncü ülke vatandaşlarını, en azından kimliklerini bilebilmek maksadıyla, kaydetmeye başladı. Bu arada son zamanlarda işgal bölgelerinden özgür bölgelere karpuz yüklü büyük kamyonlar geliyor ancak bütün kamyonların denetlenmesi zor.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler