1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDEN ONAY
GÜNEYDEN  ONAY

GÜNEYDEN ONAY

Rum Elektrik Kurumu, kuzeyden elektrik alınmasını onayladı. Bu akşamdan itibaren güneye elektrik veriliyor -------------------------------------------------------------------------------- İMZALAR YETKİ BEKLİYOR Güney Kıbrıs’ın KKTC’den

A+A-

GÜNEY ONAYLADI

16/07/2011 SAAT 11:40

Rum Elektrik Kurumu, kuzeyden elektrik alınmasını onayladı.

Bu akşamdan itibaren güneye elektrik veriliyor


 

İMZALAR YETKİ BEKLİYOR

Güney Kıbrıs’ın KKTC’den elektrik satın alması konusunda iki tarafın elektrik dairesi yetkilileri arasında prensipte uzlaşmaya varılmasına karşın, Rum heyetin siyasilerden yetki talebi nedeniyle anlaşmaya imza atılamadı.

Gün boyu devam eden toplantıların ardından saat 20.00 civarında Kıb-Tek Müdür Yardımcısı Gürcan Erdoğan basına yaptığı açıklamada, iki elektrik kurumu yetkilileri arasında gün boyu devam eden görüşmelerde kriterlerin ortaya konup imza aşamasına kadar gelindiğini, ancak Rum heyetin telefon trafiği sonrası Güney’e geri çağrılmasıyla anlaşmanın imzalanamadığını söyledi.

Erdoğan, “İmza aşamasına kadar geldik. Ancak Rum teknik heyet yetki almayı bekliyor, bu nedenle bugün anlaşmaya imza atılamadı. Yarın gelişme olursa basına bilgi verilecek” derken, Güney’e elektrik vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Kıb-Tek olarak gerekli kriterleri, şartları ve fiyatı ortaya koyduklarını, ancak bu konularda teknik bilgi veremeyeceklerini söyleyen Erdoğan, Rum heyetin Güney’de yapacağı temasların ardından kendilerine cevap vereceklerini dile getirdi.

90 VE 110 MV

Çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, prensip anlaşması uyarınca KKTC Güney Kıbrıs’a, elektriğe talebin yoğun olduğu saatlerde 90, düşük olduğu saatlerde 110 megavat elektrik enerjisi satacak.

Görüşmelerde SOPAZ bölgesindeki Rum Elektrik İdaresi (AİK) istasyonu kanalıyla Rum tarafına elektrik verilebileceği belirlenirken, elektriğin satış fiyatı ve ödemenin hangi kanalla yapılacağı konuları da ele alındı.

Tüm bu konularda teknik heyetler arasında prensipte uzlaşmaya varılmasına karşın, detaylar açıklanmadı. (TAK)

 

 

UZLAŞI

SAAT 18: 20

Elektrik konusunda uzlaşı sağlandı.

Bugün Elektrik Kurumu’nda görüşen Rum bürokratları ile KIB-TEK yönetimi ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yetkilileri güneye elektrik verilmesi konusunda anlaştı.

Kıbrıs’ın kuzeyinden, güneye elektrik sağlanması için çalışma başladı

Güney Kıbrıs’a yoğun olan saatlerde, 60-70 Megavat, yoğun olmayan saatlerde ise 100-120 Megavat elektrik enerjisi verileceği öğrenildi. Şu sıralada devam eden toplantıda, fiyat konusunun ele alındığı gelen bilgiler arasında.

KIBRIS TV’ye onuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “anlaşma sağlandı” açıklamasını yaptı. Atun’un birazdan açıklama yapması bekleniyor.

 

Güneye elektrik için toplandılar

SAAT 17:27

Elektrik Kurumu’nda toplantı sürüyor.

Kıbrıs Rum Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mavros Mavromatis ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Alp Cengizalp toplantıya döndü. Toplantıya tekrar  girmeden önce kısa bir açıklama yapan Cengizalp, “toplantı Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un bilgisi dahilinde sürüyor” dedi.

SAAT 16:50

Elektrik Kurumu’ndaki toplantı devam ediyor.

Kıbrıs Rum Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mavros Mavromatis ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Alp Cengizalp’in toplantıdan ayrıldığı ve  Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na gidecekleri iddia ediliyor.

KANAL SİM’e konuşan Cengizalp, “elektrik ile ilgili toplantı devam ediyor, konu ile ilgili açıklama yapmam mümkün değildir” dedi.

SAAT 16:30

Güneyden bir grup Kıbrıslı Rum bürokrat şu sıralar elektrik Kurumu’nda toplantıda.

YENİDÜZEN gazetesinin, güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, güneyden bir grup Kıbrıslı Rum bürokrat, kuzeyden, güneye elektrik konusunu görüşmek üzere Elektrik Kurumu’na geldi.

Saat 15:00 sıralarında başlayan toplantı halen devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2093 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler