1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDEN 'KIRMIZI ALARM'
GÜNEYDEN KIRMIZI ALARM

GÜNEYDEN 'KIRMIZI ALARM'

Suriye’ye gitmek üzere Rusya’nın St Petersburg Limanı’ndan yola çıkan “Chariot” isimli Rus bandıralı gemi, üç hafta Akdeniz’de dolaştıktan sonra, dün akşam yakıt ikmali için yanaştığı Limasol Limanı’nda bağlandı.

A+A-

 

 

 

Suriye’ye gitmek üzere Rusya’nın St Petersburg Limanı’ndan yola çıkan “Chariot” isimli Rus bandıralı gemi, üç hafta Akdeniz’de dolaştıktan sonra, dün akşam yakıt ikmali için yanaştığı Limasol Limanı’nda bağlandı. İkmalin ardından yapılan aramada 60 ton patlayıcı/mühimmat taşıdığı saptanan gemi için Rum makamları devletlerarası kırmızı alarm verdi ve AB’yle temasa geçti.

Rum hükümeti yetkilileri, geminin, destinasyonunu değiştirme güvencesi vermesinin ardından, Limasol’da ayrılmasına izin verileceği bildirdi.

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanou’nun basına yaptığı açıklamada, “gemi Suriye yerine başka bir destinasyon belirtmesi üzerine, Limasol Limanı’ndan ayrılmasına izin verilmiştir” denildi. Stefanou, geminin kargosu, destinasyon değişikliği ve yeni varış limanı ile ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Olay, Güney Kıbrıs’ta kırmızı alarm verilmesine neden olurken, geçen yıl içinde 98 konteynır dolusu patlayıcı taşıdığı için limanda bağlanan “Monchegorsk” adlı Rus gemisinin yüklerinin, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun Mari’deki (Tatlısu) Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde 11 Temmuz’da patlamaya neden olduğu hatırlatılarak, benzer bir olayın tekrarlanmaması için hükümete büyük iş düştüğü yorumları yapıldı.

 

 

RUM DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

 

Rum Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın St. Petersburg limanından hareket eden ve yakıt ikmali için yaklaştığı Limasol limanında mühimmat taşıdığı gerekçesiyle bağlanan “Chariot” adlı Saint Vincent bandıralı Rus gemisindeki mühimmatın güzergahının Türkiye ve Suriye olduğunu öne sürdü.

 

Rum Haber Ajansı KİPE’de yer alan resmi açıklamada, geminin güzergâhının Türkiye ve Suriye olması nedeniyle başta, gemiye yakıt ikmali yapılmasına ve geminin limandan ayrılmasına izin verilmediği, ancak geminin kaptanlarının rota değiştirme kararının akabinde yetkili makamlardan gerekli izinlerin verildiği belirtildi.

 

Geminin, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde faaliyet gösteren Westberg Ltd. adlı bir şirkete ait olduğu ifade edilirken, kötü hava koşulları yüzünden yakıtının bitmesi nedeniyle yakıt ikmali için Limasol Limanı’na demirlediği kaydedildi.

 

Açıklamada ayrıca, “Gümrük ve Liman yetkililerinin gemiye ve konteynıra olağan prosedür ve kontrolleri uyguladığı ve germideki 4 konteynırın içiyle geminin ambarında bulunan jeneratörün de kontrol edildiği ifade edilirken, konteynırların içeriğinin yerin dar olması nedeniyle tam olarak kontrol edilemediği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler