1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDEN İLK TEPKİLER OLUMSUZ
GÜNEYDEN İLK TEPKİLER OLUMSUZ

GÜNEYDEN İLK TEPKİLER OLUMSUZ

BAN'ın Greentree zirvesini değerlendirdiği basın açıklamasının ardından Rum siyasi partilerinin ilk tepkileri gelmeye başladı

A+A-

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın huzurunda; Greentree zirvesini değerlendirdiği basın açıklamasının ardından Rum siyasi partilerinin ilk tepkileri gelmeye başladı.

Rum Meclis Başkanı ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru; New York’ta, Rum Ulusal Konseyi’nin kararlarına uyulmadığını, Kıbrıs sorunundaki tehlikelerin daha da büyüdüğünü belirterek, gelişmeleri “çok tehlikeli” diye niteledi.

“Genel Sekreter’in açıklaması en kötü korkularımızı doğruladı” diyen Omiru şunları söyledi:

“Dar takvimlerle; BM’ye, tarafların olur görüşü olmadan uluslararası konferans düzenleme olanağı tanınmasıyla; doğrudan müzakerelerden toprak başlığının çıkartılması ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın rolünün artmasıyla; doğrudan müzakereler prosedürü artık başladığı zaman uzlaşıldığı gibi değil”.

EURO.KO “Kıbrıs sorunu kapanmıştır” yorumunu yaptı. Rum siyasi partileri ve Rum halkını “önlerinde açılan mahvoluş sürecine karşı sorumluluklarını üstlenmeye” çağıran EURO.KO, “Türk yanlısı niyetleriyle tanınan birisi” olarak nitelediği  Alexander Downer’ın prosedürün hakimi olduğunu ve Nisan ayındaki uluslararası konferans toplanmasını, Mart ayındaki raporu ile belirleyeceğini kaydetti.

DİSİ, Rum Yönetimi Başkanı’nın “Kıbrıs sorununu kapsamlı ve itibarlı bir planlama olmadan yönetmekteki ısrarına acilen son vermesi gerektiği” görüşünü ortaya koydu, Greentree’den çıkan sonucun hayal kırıklığı ve endişe yarattığına dikkat çekti.

DİKO, doğrudan müzakere prosedürünün köklü şekilde değiştiğini, dinamik bir hız kazandığını, artık net bir yol haritası şekillenmekte olduğunu; prosedürün artık, bitiş tarihi 1 Temmuz olan son aşamasına girdiğini gösterdiği görüşünü ortaya koydu. DİKO; Ulusal Konsey’in belirlediği ilkeleri ve ortaya koyduğu şartları dahi savunamamakla suçladığı Hristofyas’ı 2004’teki Bürgenstock’un aynı senaryodaki yeni versiyonu diye nitelediği Greentree Zirvesi için “fiyasko” dedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı Rum Ulusal Konseyi’nin kararından caymakla suçladı. Gelişmeleri “tehlikeli” olarak niteleyen Hareket, buna; Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığıyla ilişkilendirilen; çoklu konferans düzenlenme tarihinin de eklendiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 891 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler