1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY'DEN İKİ MÜZAKERE BAŞLIĞINA ONAY
GÜNEYDEN İKİ MÜZAKERE BAŞLIĞINA ONAY

GÜNEY'DEN İKİ MÜZAKERE BAŞLIĞINA ONAY

Fileleftheros haberi “Hükümet ve DİSİ: Türk Başlıklarına Evet... Karşılık Almadan Türk Üyelik Müzakerelerine ve ‘Olumlu Ajanda’ya Destek” başlığıyla yansıttı.

A+A-

 


Güney Kıbrıs’ın Aralık 2009’da tek taraflı olarak dondurduğu Türkiye’nin AB müzakere başlıklarından “Adalet Dağıtma Sistemi-Temel Haklar (23’üncü Başlık) ve Adalet, Özgürlük, Güvenlik (24’üncü başlık)” başlıklarının müzakereye açılmasına onay verdiği bildirildi.
Fileleftheros haberi “Hükümet ve DİSİ: Türk Başlıklarına Evet... Karşılık Almadan Türk Üyelik Müzakerelerine ve ‘Olumlu Ajanda’ya Destek” başlığıyla yansıttı.
Gazete zamanın Kıbrıs (Güney) Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun önerisiyle Türkiye’nin müzakere başlıklarını buzdolabına koyan Hristofyas hükümetinin, bugün tek taraflı yaptırımlarını korumak zahmetine girmemekle kalmayıp, hareketleri ve ihmalleri ile Brüksel’in; “ihtilaf konusu başlıkların buzdolabından çıkarılıp ileri götürülmesi çabalarına” uyduğunu yazdı.

DİSİ DE AYNI İSTİKAMETTE HAREKET ETTİ
DİSİ’nin de Avrupa Parlamentosu’nda aynı istikamette hareket ettiğini belirten gazete, DİSİ’nin içinde bulunduğu Avrupa Halk Partisi’nin, bu iki Türk müzakere başlığının ileri götürülmesini reddetmesini talep etmediği, aynı ‘siyasi aileden’, raportörden gelen ihtilaflı Türk müzakere başlıklarının ileri götürülmesi konusundaki ‘uzlaşı önerisi’ne taraf olduğunu kaydetti.
Gazete, DİSİ’nin iki Avrupa milletvekilinden (Yannakis Kasulidis ve Eleni Theoharus), hiçbirinin Dışişleri Komitesi önünde 29 Şubat’ta gerçekleşen görüşme sırasında değişiklik önerisi dahi sunmayıp, Avrupa Halk Partili raportör Ria Oomen Ruiten’in raporundaki “(gazeteye göre) kabul edilemez” maddeleri destekliyor görüntüsü verdiklerini belirtti. 

ACİL ETKİN YÖNTEM
Politis “AB, Türkiye İle İlişkileri Pekiştirmek İsterken, Kıbrıs’ın Tavrından Dolayı Kaygı” başlıklı haberinde Türkiye’nin Avrupalıların gözündeki jeopolitik öneminin arttığını, üyelik prosedürünü canlandırarak Ankara’nın Avrupa yörüngesinde tutulmasının ve NATO-AB ilişkilerindeki sorunun aşılması için acilen etkin bir yöntem bulunmasının gerekli görüldüğünü yazdı.
“Brüksel’de Lefkoşa’nın argümanları ve bu başlıkları engellemeye devam etmekteki genel tavrı anlaşılmıyor, Kıbrıs’ın hassasiyetlerine tamamen anlayış göstermelerine karşın Enerji meselesini siyasi görmüyorlar” ifadesini kullanan gazete, AB merkezindeki deneyimli Avrupalı diplomatların, “Kıbrıs’ın, Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek şeklindeki resmi tezi, Avrupalı ortaklarının gözünde değerini kaybetmeye başladı, bu da Lefkoşa’nın konumunu kötüleştiriyor” dediklerini yazdı.
Habere göre aynı kaynaklar, Güney Kıbrıs’ın, 23 ve 24’üncü başlıkların açılması hedefiyle etkin ve verimli bir hareketlilik içerisine girmesinin orta ve uzun vadede elde edineceği çıkarın, bugünkü engelleme tavrından çok daha büyük olacağını değerlendiriyorlar. 
Aynı kaynaklar “Lefkoşa, Türkiye’yi, AB içerisinde yaptığı hareketlerinin muhatabı olarak görmeye devam ederse stratejik bir hataya düşme tehlikesindedir. Lefkoşa’nın ana emeli, Kıbrıs’ın AB içerisindeki konumunu yükseltmek olmalıdır, bunu Türkiye-Avrupa ilişkilerine karşı gerçekçi ve stratejik hareketlerle gösterebilir” dedi. Gazete, Brüksel’deki gelişmelerin merkezinde bulunan kişilerin, Güney Kıbrıs’ın, kendi dönem başkanlığında değil ama mevcut Danimarka dönem başkanlığı sırasında Türkiye’nin AB müzakere başlıklarından ihtilaf konusu olan iki tanesinin açılması yönünde hareket etmeye karar vermesi halinde, çok olumlu bir işbirliği dinamiği yaratılacağı görüşünde olduğunu da yazdı. 


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler