1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE YAS İLAN EDİLDİ
GÜNEYDE YAS İLAN EDİLDİ

GÜNEYDE YAS İLAN EDİLDİ

Rum Bakanlar Kurulu’nun, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama sonrasında yaptığı olağanüstü toplantının ardından basına açıklamada bulunan Sözcü Stefanos Stefanu, patlamada hayatını kaybedenlerin tamamının Rum olduğunu açıkladı. Rum radyosunun

A+A-

ÜS KOMUTANI DA ÖLENLER ARASINDA

Rum Bakanlar Kurulu’nun, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama sonrasında yaptığı olağanüstü toplantının ardından basına açıklamada bulunan Sözcü Stefanos Stefanu, patlamada hayatını kaybedenlerin tamamının Rum olduğunu açıkladı.

Rum radyosunun haberine göre Stefanu, bütün kurbanların Rum olduğunu söyledi ancak detay vermekten kaçındı. Olayda kayıp kişiler de bulunduğu yolundaki haberlerin sorulması üzerine ise “Bunlar hassas konular, şu anda daha fazla konuşulması doğru değil” yanıtını verdi.

Rum haber kaynakları patlamada ölenlerin 2 RMMO subayı, 2 astsubay, iki denizci (ikiz kardeş) ve 6 itfaiye görevlisi olduğunu duyururken; olay yerinden yapılan canlı bağlantılarda, Evangelos Florakis Üs Komutanı’nın da öldüğü belirtildi.

Rum Sözcü Stefanu, halk arasında korku veya panik ortamı yaratılmaması için sorumlu bir tavır ortaya konulması, meydana gelen durumu daha da kötüleştirecek çeşitli söylentiler yayılmaması için siyasi liderlik ve medyanın işbirliği içerisinde hareket edilmesi gerektiğini de söyledi.

Benzer bir açıklama da Rum Gazeteciler Birliği’nden geldi ve medya organlarından, yayınlarında ölü yakınlarının acısına saygılı olunması ve hassasiyet gösterilmesi istendi.

Rum haber kaynakları, Vasiliko elektrik santralinde meydana gelen büyük hasar nedeniyle yoğun elektrik kesintileri yaşanacağından, önümüzdeki günlerin çok zor geçeceğine dikkat çekiyor.

Santralin yeniden devreye sokulabilmesi için haftalar, belki aylar gerekeceği; Rum Elektrik İdaresi’nin Güney Kıbrıs geneline bugüne kadar sağladığı enerjinin yalnız yüzde 60’ını verebileceği yolunda bilgiler bulunuyor.

Yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde elektrik enerjisi ihtiyacının tavan yaptığına dikkat çekilirken, Vasiliko’daki santralin yandığı, Moni’dekinin devre dışı bırakıldığı, şu anda sadece Derinya’daki 60 megavat gücündeki santralin çalıştığı belirtiliyor.

Ülkenin elektrik ihtiyacının Elektrik İdaresi’nin şu anda sağlayabildiği elektrik enerjisinden çok daha fazla olduğu için Rum ekonomisinin durma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna da dikkat çekiliyor.

Sabahki patlamada hayatını kaybeden 12 kişiden 4’ünün cesetleri Lefkoşa Genel Hastanesi’ne götürüldü ve teşhis için aileler çağrıldı. Hastanede, ölü yakınlarına destek için psikologların görevlendirildiği bir kabul merkezi oluşturuldu. Olayda ağır yaralanan ve Limasol Genel Hastanesi’nde tedavi altına alınan bir kişi de öğleden sonra Lefkoşa Genel Hastanesi’ne nakledildi.

 


GÜNEYDE 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, RMMO Deniz Üssü’nde bu sabah meydana gelen ve ölüm, yaralanma ve ağır hasara yol açan patlama dolayısıyla üç günlük yas ilan etti.

Toplantının ardından basına açıklamada bulunan Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, Bakanlar Kurulu’nun kararı uyarınca bugünden itibaren 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Stefanu, yas süresince kamu binalarındaki bayrakların yarıya indirileceğini, bütün sosyal etkinliklerin ertelendiğini ve bugünkü olayda hayatını kaybedenlerin devlet töreniyle defnedileceğini söyledi.

Patlama neticesinde ölü sayısının 12, yaralı sayısının 62 olduğunu, yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu belirten Stefanu, Savunma Bakanı Kostas Papakostas ve RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis’in istifa ettiğini doğruladı ancak yeni atamalar yapılana kadar görevleri başında kalacaklarını söyledi.

Meydana gelen patlama ve ardından yaşananları trajedi olarak niteleyen Stefanu, olayla ilgili araştırmalara katılmak üzere yurtdışından uzmanlar çağrılmasına karar verildiğini de açıkladı ve ilk bakışta olayda sabotaj ihtimal görülmediğini söyledi.

Stefanu, bir soruya karşılık, geçen hafta üste muhafaza edilen mühimmat konusunda toplantı ve yerinde inceleme yapıldığını, mühimmatın korunmasına yönelik bazı kararlar alındığını söyledi.


SAVUNMA BAKANI VE RMMO KOMUTANI İSTİFA ETTİ

Evangelos Florakis Deniz Üssü’nde bu sabah meydana gelen şiddetli patlama sonrasında Rum Savunma Bakanı Kostas Papakostas ve RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis istifa etti.

Rum radyosu Papakostas ve Çalikidis’in istifalarını, öğle saatlerinde yapılan olağanüstü Bakanlar Kururu toplantısına sunduğunu duyurdu.

Rum Sözcü Stefanos Stefanu, Papakostas ve Çalikidis’in istifalarının RumYönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından kabul edildiğini açıkladı.

 


EROĞLU: ELEKTRİK VEREBİLİRİZ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ta bu sabah meydana gelen ve onlarca kişinin ölümüne neden olan patlama nedeniyle  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasına göre Eroğlu, Hristofyas’a elektrik santrallerindeki tahribat ve bundan kaynaklanan elektrik enerjisi açığı konusunda yardımcı olunabileceğini belirterek, istendiği taktirde kendilerine elektrik enerjisi verilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, taziye ve geçmiş olsun dileklerini yazılı olarak da Hristofyas’a iletti.

Açıklamaya göre Hristofyas görüşmede, patlamada ölenlerin 6’sının asker, 6’sının itfaiyeci olduğunu söyledi. Hristofyas, maddi zararın da büyük olduğunu duyurdu.


AB’YE YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNULDU

·        ELEKTRİK KRİZİ NEDENİYLE SU ARITMA TESİSLERİ KAPATILDI

·        VASİLİKO ELEKTRİK SANTRALİNİN YENİDEN DEVREYE SOKULMASI İÇİN HAFTALAR GEREKİYOR

·        YUNAN HAVA KUVVETLERİ HAZIRDA SAĞLIK EKİBİ BEKLETİYOR

·        HRISTOFYAS: “KARA TEMMUZ’A BİR KARA GÜN DAHA EKLENDİ”

 

Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, RMMO’nun Egangelos Florakis Deniz Üssü’nde bu sabah saat 06.00 dolaylarında meydana gelen şiddetli patlama nedeniyle Avrupa Birliği’nden yardım istedi.

Rum radyosu, Kiprianu’nun acil yardım talebinde bulunduğunu duyurdu ancak ayrıntı vermedi.

Patlama, üç yıl önce el konulan bir gemiden indirilen ve askeri üs’de tutulan 98 konteynerden ikisinde çıkan yangın neticesinde meydana geldi. Ardından Vasiliko elektrik santralinde çıkan yangın santralı devre dışı bırakırken, ülke genelinde kesinti yaşanıyor. Elektrik sorun u nedeniyle tuzlu arıtma tesisleri de kapatıldı.

Vasiliko elektrik santralindeki yangına müdahale eden itfaiye ekiplerinin, yangının yakıt depolarına sıçramasını engellemeye öncelik vermeleri nedeniyle santralin tamamen yandığı, sadece yakıt depoları ile kulelerinin ayakta kaldığı belirtildi. Santralin önümüzdeki günlerde yeniden faaliyete geçmesinin çok zor olduğu ve tamirinin haftalar alabileceğine de işaret edildi.

Rum Tarım Bakanlığı, tuzlu su arıtma tesislerinin elektrik enerjisiyle çalışmasından dolayı Güney Kıbrıs genelindeki bütün tesislerin çalışmasının durdurulduğunu açıklayarak, tüketicilerden su tüketimini azaltmalarını istedi.

Rum yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas danışmanlarından bilgi aldıktan sonra saat 10.30 civarında olay yerine giderek incelemelerde bulundu, “Kara temmuza bir kara gün daha eklendi” diyen Hristofyas, saat 13.00 itibarıyla durum değerlendirmesi maksadıyla olağanüstü toplantısı devam eden Bakanlar Kurulu’na başkanlık ediyor.

İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis de bölgede inceleme yapmasının ardından, Mari sakinlerinin bu akşam otellerde barındırılacağını, Psematismeno (Yalancıköy), Maroni, Dohni (Taşkent), Kalavason ve Pendakomo (Beşevler) köylerinin de patlamadan hafif şekilde etkilendiğini açıkladı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ihtiyaç olması halinde Rum tarafına göndermek üzere sağlık ekiplerini hazırda bekletiyor. Yunanistan Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı Rum meslektaşlarını telefonla arayarak durumla ilgili bilgi aldı.

Savunma Bakanlığı, ölü ve yaralıların tam sayısını açıklayabilecek durumda olmadığını belirtirken; en az 12 ölü, 55 yaralı ve  bir kişinin de kayıp olduğu yolunda bilgiler var.  Ölüler arasında 5 itfaiye eri, 4 RMMO askeri ve 2 denizci bulunuyor.

Bütün gruplarda kan bağışı yapılması, elektrik enerjisi ve su kullanımının azaltılması çağrıları yineleniyor.


ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTTI, HALKA KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI YAPILIYOR

·        HRİSTOFYAS ÜSSE GİDİYOR, BAKANLAR KURULU’NU OLAĞANÜSTÜ TOPLUYOR

·        ULUSAL KONSEY VE EKONOMİ KONULU TOPLANTI ERTELENDİ

·        VASİLİKO ELEKTRİK SANTRALİNDE DE YANGIN ÇIKTI, KONTROL ALTINA ALINDI ANCAK SANTRALDE BÜYÜK HASAR VAR

RMMO’nun “Evangelos Florakis” Deniz Üssü’nde bu sabah meydana gelen patlamada ölü ve yaralı sayısı arttı, halka kan bağışı çağrısında bulunuluyor.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas olay yerine giderken, Rum Bakanlar Kurulu öğle saatlerinde Hristofyas başkanlığında olağanüstü toplanacak. Rum Ulusal Konsey toplantısı ile siyasi partilerle yapılacağı açıklanan ekonomi konulu toplantı ise ertelendi.

Rum radyosu, üste saat 06.00 sularında meydana gelen olayı trajedi olarak niteledi ve Rum Savunma Bakanlığı’nın ölü sayısını teyit edebilecek durumda olmadığını duyurdu.

Patlamada en az 12 kişinin hayatını kaybettiği, kayıp kişiler olduğu ve yaralı sayısının fazla olduğu yolunda bilgiler geliyor. Limasol Hastanesi’ne 30’un üzerinde yaralı taşındığı, bunlardan 3’ünün durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

Olay sonrasında üsse giderek yürütülen operasyonları yöneten RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis, “Büyük bir yıkım oldu. Patlama, üç yıl önce el konulan bir gemiden indirilen konteynerlerdeki mühimmatta meydana geldi” dedi.

Şu an itibarıyla deniz üssünde çok sayıda ambülans ve itfaiye aracı bulunuyor, bölge üzerinde helikopterler dolaşıyor. Deniz üssünün dışındaki alan ise bombardımana uğramış görüntüsü veriyor. Üsse giden yol; parçalanmış boru, dal ve araçların kırılmış camlarıyla dolu.

Patlama anında Limasol - Lefkoşa anayolunda seyreden araçların sürücüleri büyük tehlike yaşadı.

Görgü tanıkları, patlama sonrasında üsten metal parçaları fırladığını ve dev bir mantar şeklinde duman yükseldiğini söyledi.

SANTRALDE YANGIN

Deniz üssünün hemen yanındaki Vasiliko bölgesinde bulunan Rum Elektrik İdaresi’ne (AİK) ait elektrik santralinde de yangın çıktı. Yangın saat 09.30’da kontrol altına alındı ancak santralde büyük hasar meydana geldi. Yangın yerine giden çok sayıda itfaiye eri ve aracı, yangının; santralin mazot depolarına ulaşmasını engellemeye çalışıyor.

Olay yerindeki gazeteciler, Vasiliko santralinde korkunç bir görüntü meydana geldiğini kaydetti.

Rum yetkili makamları; halka, elektrik enerjisi tüketimini mümkün olduğunca azaltma ve seferi jeneratörü olanların; şebekeye yüklenmemek için derhal bunları kullanma çağrısında bulunuyor.

Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis, Vasiliko bölgesinde durumun trajik olduğunu söyledi. Pashalidis, Vasiliko Elektrik Santrali’nin devre dışı olduğunu belirterek, elektrik şebekesinin yükünün azaltılması için jeneratörü olanların bunları kullanmasını istedi.

Bu arada Rum İtfaiye Teşkilatı Basın Sözcüsü Leonidas Leonidu, bu sabah saat 04.27’de deniz üssünde, ardından da Vasiliko Elektrik Santrali’nde yangın çıktığı ihbarı aldıklarını açıkladı. Leonidu, “Şu anda 60’tan fazla itfaiyeci ve 14 itfaiye aracı çok zor ve tehlikeli durumu kontrol altına almaya çalışıyor” dedi.

Rum Sağlık Bakanı Hristos Patsalidis ise, durumun göğüslenmesi için Lefkoşa ve Limasol hastaneleri arasında koordinasyon sağlandığını açıkladı. Lefkoşa hastanesinde şu anda, patlamada ciddi şekilde yaralanan iki kişinin ameliyatının sürdüğünü söyleyen Patsalidis, yaralıların çoğunun Limasol hastanesine götürüldüğünü, ölenlerin ise Lefkoşa’daki hastaneye götürülmesine karar verildiğini açıkladı.

Kan Merkezi ise, ortaya çıkan kan ihtiyacının giderilmesi için halka acilen her gruptan kan bağışı yapılması çağrısı yaptı. Kan vermek isteyenlerin gün boyunca Engomi’deki kan merkezine ve bütün hastanelerin kan bankalarına gitmesi istendi.

Bu arada Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, saat 10.30’da “Evangelos Florakis” Deniz Üssü’ne giderken, saat 12.00’de ise Rum Bakanlar Kurulu Hristofyas başkanlığında olağanüstü toplanacak. Bugün saat 11.00’de yapılması planlanan Rum Ulusal Konsey toplantısı ile siyasi partilerle yapılacağı açıklanan ekonomi konulu toplantı ise ertelendi. (TAK)


 

Limasol’da PATLAMA

Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Mari - Zigi’deki “Evangelos Florakis” Deniz Üssü’nde bu sabah saat 06.00 sularında meydana gelen büyük patlamalar neticesinde üs bölgesinin bombardımana uğramış görüntüsü verdiği bildirildi.

Rum radyosu, askeri kaynaklara dayanarak üste bulunan barut dolu 98 konteynerden ikisinde başlayan yangın neticesinde en az 8 ölü ve çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu.

Patlamanın şiddetiyle, üssün yaklaşık 300 metre ilerisindeki anayola düşen demir parçalarının zaman zaman yoldan geçen araçlara zarar verdiği, araçların camlarının kırıldığı öğrenildi. Patlama sırasında trafikte seyretmekte olan sivillerden de yaralananlar oldu.

Patlama nedeniyle, üs yakınından geçen Limasol - Lefkoşa ana yolunda seyreden çok sayıda araç şoförünün ölüm tehlikesi yaşadığı belirtilirken, bazı araç sürücüleri; şiddetli patlamadan sonra metal parçaların havaya uçtuğunu, mantar şeklinde bir duman bulutunun da gökyüzüne yükseldiğini söylediler.

Olay yerindeki muhabirler, yaralıların üs dışına taşındığını ve ardından da ambülanslarla hastanelere ulaştırıldığını, patlama sonrasında, birbirine yakın üç noktada yangın çıktığı ve alevlerin Vasiliko’daki elektrik santralinde de görüldüğünü bildirdi.

Patlama sonrasında oluşan duman bulutunun halen bölgede etkili olduğu bildirilirken RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis’in olay yerine gittiği ve oluşturulan kriz masasını yönettiği üs üzerinde askeri helikopterlerin uçtuğu haber verildi.

Patlamanın hemen ardından Vasiliko’daki Rum Elektrik İdaresi’ne (AİK) ait iki elektrik santralinin devreden çıkması ve sadece Derinya’daki santralin çalışması nedeniyle Güney Kıbrıs genelinde elektrik kesintisi yaşanıyor.

ÖLÜ SAYISI 12'E YÜKSELDİ

Güney Kıbrıs’ta 3 yıl önce İran’dan Suriye’ye patlayıcı ve silah götürürken ele geçirilen ve Rum Milli Muhafız Ordusu’nun Limasol i yakınlarındaki askeri üssünde tutulan gemide art arda patlamalar meydana geldi.

Terazi köyündeki ‘Evangelos Florakis’ Deniz Üssü’ne demirli tutulan geminin 98 konteynerden ikisinde meydana gelen patlamalar sonucunda bölge savaş alanına döndü.

NTV’nin Rum kaynaklardan edindiği bilgilere göre, alıkonulan gemide çok büyük miktarda barut ve patlayıcı bulunuyordu. Hava sıcaklığının dün gölgede 40 dereceyi geçmesi ve nem miktarının artması neticesinde konteynerlerdeki barut infilak etti. Patlama nedeniyle üs harabeye döndü. Olayda ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü. Çok sayıda da yaralı var.

SON DAKİKA

Kıbrıs Haber Ajansı (CNA)’in olay yerinden aktardığı bilgiye göre, çok sayıda yaralı var, yaralılar Limasol Genel Hastanesi’ne aktarılıyor, Larnaka Hastanesi ise alarmda. Cesetler Lefkoşa’ya getiriliyor.

Sivil ölümü bildirilmedi ancak Reuters patlamanın bölge köylerine büyük hasara neden olduğunu bildirdi, 3 kilometre uzaklıktaki turizm bölgesinde ise camlar ve kapılar yerle bir oldu.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
RMMO Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis’in olay yerine gittiği ve kriz masası oluşturulduğu, bölgede askeri helikopterlerin uçtuğu haber veriliyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler