1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE VATANDAŞLIK SIKINTISI
GÜNEY’DE VATANDAŞLIK SIKINTISI

GÜNEY’DE VATANDAŞLIK SIKINTISI

Alithia gazetesi “Ruslar Da Kıbrıslı Olarak Vaftiz Edildi... Kamu Çıkarları İçin İstisnai Olarak Kıbrıs Vatandaşlığı Elde Ettiler...

A+A-


Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Hükümetinde, yasalardaki hükümler yerine getirilmeden, başta Ruslar olmak üzere, yabancıların “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı olarak yurttaşlığa alınmasının alışılageldik bir fenomen olduğu belirtildi.
Alithia gazetesi “Ruslar Da Kıbrıslı Olarak Vaftiz Edildi... Kamu Çıkarları İçin İstisnai Olarak Kıbrıs Vatandaşlığı Elde Ettiler... Esad’ın Akrabası... Rusların İşgal Bölgelerinde Faaliyetleri” başlıklarıyla verdiği haberinde, Fileleftheros gazetesinde dün, Rum Başkanlık seçimlerinde aday olmaya ilgi gösteren bir Rus işadamına istisnai olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı verildiğinin kaydedildiğini anımsatarak; istisnai olarak vatandaşlık alan başka Rus ve yabancı uyrukluların da bulunduğunu belirtti.

KAMU ÇIKARLARI İÇİN VATANDAŞLIK

Yurttaşlığa alınmaların, kamu çıkarları amacıyla; yani ekonomik sebeplerden ötürü yapıldığını yazan gazete, istisnai olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı alanların tümünün işadamı ya da işadamlarıyla ilişkili kişiler olduğuna dikkat çekti.
Habere göre Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu’nun istisnai vatandaşlık vermeyle ilgili tüm bu kararlarında, “Kıbrıs Cumhuriyetine” üst düzey hizmetler sunulması ve kamu çıkarlarına olması gibi gerekçeler yer alıyor.
Bu argümandan yola çıkılarak, Bakanlar Kurulu’nun bu günlerde yasalardaki hükümlere uymayan; yani Güney Kıbrıs’ta yedi yıl ikamet etmeyen başka Rusların da “Kıbrıslı” olarak yurttaşlığa aldığını kaydeden gazete, buna göre ilk kez 2007’de Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Rusya vatandaşlığına sahip Tamaz Tskvitishvili ile ilk kez 2008’de Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Rusya vatandaşlığına sahip Sergey Makhov’un “Kıbrıs Cumhuriyeti” yurttaşlığına alındığını aktardı.

İŞADAMLARININ YAKINLARI

Bunların dışında Bakanlar Kurulu’nun, kamu çıkarlarına atıfta bulunarak, istisnai olarak yine kamu çıkarları nedeniyle yakınları hali hazırda “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı elde etmiş birçok Rus’un da yurttaşlığa alındığına işaret eden gazete, örneğin; Rodion Minenok, Alina Voronova, Alfiya Stolyarenko, Elena Rybkina ve oğlu Kiril Rybkin, Olga Tuliakova, Grigory Beezkin’in istisnai olarak yurttaşlığa alındığını belirtti.
Gazeteye göre faaliyetlerinden ötürü Freij Fares El-Zein adlı Suriyeli bir işadamı da vatandaşlık almak için gerekli kriterlere uymamasına rağmen “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı aldı.

ZENGİNLER

Gazete tüm bunların yanında yabancı uyruklu multimilyonerlerin de istisnai olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı edildiğini belirterek; Norveç kökenli Jhon Fredriksen ile ikiz kız çocukları Kathrine Astrup ve Fredriksen Cecille Astrup Fredriksen’in, ayrıca Rus Mikhail Kuzovlev’i bu duruma örnek gösterdi.
Gazete yurttaşlığa alınmalarda FORBES listesinde yer alan zenginlerden Alexander Abramov’un da “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı aldığına dikkat çekti.

ESAD’IN KUZENİNE DE VATANDAŞLIK VERİLMİŞTİ

Gazete haberinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni Rami Makluf’a da “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı verildiği, ardından bunun geri alındığı anımsatıldı.

KKTC’DEKİ RUSLAR

Öte yandan gazete “İşgal Bölgelerinde De Rusların Faaliyetleri” başlıklı haberinde, Rus internet sitesi “DW”ye dayandırdığı haberinde, binlerce Rus’un KKTC’de yaşadığını, taşınmaz mal ve arazi aldığını yazdı.
Gazete, Rusça yayım yapan bir gazetenin müdürünün, verilere dayanarak, KKTC’de, gittikçe daha aktif bir şekilde faaliyette bulunan yaklaşık 3 bin 500 Rus vatandaşının bulunduğu ifade ettiğini aktararak, konuyla ilgili bazı ayrıntılara yer verdi

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler