1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE 'TERORİST ALARMI'
GÜNEYDE TERORİST ALARMI

GÜNEYDE 'TERORİST ALARMI'

Rum makamlarının şimdi de ikinci bir terörist nedeniyle alarmda

A+A-

 

Güney Kıbrıs’ta terör saldırısı düzenlemeye hazırlandığı gerekçesiyle birkaç hafta önce 24 yaşındaki bir Lübnanlının tutuklanmasının ve önceki gün Suriye Büyükelçiliği’ne Molotof kokteyli ile saldırı yapılmasının ardından, Rum makamlarının şimdi de ikinci bir terörist nedeniyle alarmda olduğu bildirildi.

Simerini gazetesi “Alarm Hali... Ülkemizde İkinci Bir Müstakbel Teröristin Varlığıyla İlgili Bilgiler” başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum makamlarının Lübnanlı şahsın ardından yine Arap kökenli olan, genç yaşlardaki bir kişinin daha Güney Kıbrıs’a gittiği bilgisini aldıklarını yazdı.

Gazete, Rum Yönetimi ile yabancı istihbarat teşkilatlarının şahsı yakın takibe aldıklarını ve attığı her adımı yakinen izlediklerini kaydederken, şahsın adaya Lübnanlının tutuklanmasının hemen ardından geldiğinin düşünüldüğünü belirtti.

Habere göre Polis Basın Sözcüsü Andreas Angelidis, konunun ciddiyeti nedeniyle bazı boyutlarına ilişkin detayları kamuoyu ile paylaşmayacaklarını söyledi.

Gazete, iki güvenilir muhbirin şahısla ilgili tüm detayları Rum polisine aktarmakta olduğunu ve MOSSAD ajanlarının Rum İstihbarat Teşkilatı ile birlikte olayı değerlendirerek, söz konusu şahsın en kısa sürede tutuklanmayı planladıklarını yazdı.

Haberde, Rum polisine bilgi veren yabancı istihbarat kaynaklarının çoğunun Arap ülkelerinden olduğuna da dikkat çekildi.

LİMASOL’DA YAPILMASI PLANLANAN TERÖR SALDIRISININ ARDINDA EL KAİDE’NİN BULUNDUĞU ŞÜPHESİ

Öte yandan Alithia gazetesi de, 24 yaşındaki Lübnanlının Limasol’da gerçekleştirmeyi planladığı terör saldırısı ile Bulgaristan’da İsrailli turistleri taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırının arkasında El Kaide terör örgütünün bulunduğunu yazdı.

Gazete, bu değerlendirmeyi yapan “Kıbrıs Araştırma Merkezi” (KİKEM) Müdürü Hristos Yakovu’nun, Güney Kıbrıs’ta olası terör saldırılarının yükselişe geçmesinin sebebinin, Güney Kıbrıs’ın cazip bir turizm merkezi olması ve yaz aylarında yoğunluk nedeniyle, sıkı güvenlik önlemlerinin alınmaması olduğunu söylediğini kaydetti.

Habere göre Yakovu, Güney Kıbrıs’ın coğrafik açıdan İsrail’e yakın olduğunu ve İsrailliler için cazip bir tatil merkezi olduğunu belirtti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler