1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEYDE RADİKAL DEĞİŞİM
GÜNEYDE RADİKAL DEĞİŞİM

GÜNEYDE RADİKAL DEĞİŞİM

Rum halkının yaşamında radikal değişim HAKLAR GERİLİYOR! Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka heyetinin Güney Kıbrıs’ta yaptığı araştırma nitelikli temaslardan; imzalanacak memorandumla Rum halkının hayatı

A+A-

 

 

Rum halkının yaşamında radikal değişim

 

HAKLAR GERİLİYOR!

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka heyetinin Güney Kıbrıs’ta yaptığı araştırma nitelikli temaslardan; imzalanacak memorandumla Rum halkının hayatında meydana gelecek radikal değişiklikler su yüzüne çıkıyor.
Simerini “Yaşamımızda Yeni Fiili Durum” başlığıyla yansıttığı haberinde Troyka heyeti ile geçen hafta yapılan görüşmelerde Rum ekonomistlerin ve diğer unsurların; Troyka’nın tedbirleri konusunda edindiği ilk izlenimleri okurlarına şöyle aktardı:

“KAMU VE YARI DEVLET (KİT) TEDBİRLERİ:

 

Eşel mobil uygulamasının kaldırılması. Devlet ve KİT maaşlarının (13’üncü maaş da dâhil) azaltılması ve önümüzdeki üç yılda toplam azaltmanın yüzde 15 olması. Kamu ve KİT’lerde maaş zammının sıfırlanması. Kamu ve KİT’lerdeki ödeneklerin sıfırlanması. Her türlü ek mesainin azaltılması. Bakanlık harcamalarının GSMH’ye oranının azaltılması. Kamu görevlisi sayısının azaltılması. CYTA (Telekomünikasyon İdaresi), AİK (Elektrik İdaresi) ve Kıbrıs Liman Başkanlığı gibi yarı devlet kuruluşların özelleştirilmesi, çalışma ve maaş ayrıcalıklarının kaldırılması. Emeklilik yaşının yükseltilmesi, yeni sağlık planı oluşturulması. Esnek istihdam yöntemleri uygulanması.

ÖZEL SEKTÖR İÇİN TEDBİRLER:

 

İşleyişi devam ediyorsa, eşel mobil sisteminin özel sektörde de kaldırılması. 13’üncü maaşın özel sektörde de kaldırılması, maaş zamlarının sıfırlanması.

KİMLER NASIL ETKİLENECEK?

 

Hane Halkı, Maaşlar:Devlet, yarı devlet, banka ve özel sektör çalışanlarının gelir ve menfaatleri azalıyor. Tüketim harcamaları azalıyor bu da ticarete ve işletmelere doğrudan etki yapacak. KDV’nin yüzde 2 oranında artırılmasıyla Kıbrıslı hane halkının giderleri artacak. Konut ve diğer maksatlarla alınan kredilerin geri ödemesinde ciddi sorunlar yaşanacak. Çalışanların işten çıkartılması tehlikesi artıyor, Kıbrıslıların mevduat yatırımları azalıyor.

İŞLETMELER İÇİN TEDBİRLER:

 

Eşel mobil sisteminin tasfiyesi nedeniyle üretim maliyeti düşecek, 13’üncü maaşın özel sektörde de kaldırılacak olması nedeniyle giderler azalacak.

NASIL ETKİLENİLECEK?

 

 Tüketimin işletme cirolarındaki etkileri darbelenmeye çalışılacak. İşletmelerin gelirleri daralacak veya tüketimin azalması dolayısıyla zararları artacak. Eşel mobilin kaldırılması ve işçi maliyetinin azalması nedeniyle tasarruf sağlanacak. KDV oranının yüzde 2 artırılması ve genel durgunluk (resesyon) ortamı nedeniyle işletmelerin iş hacminin daralacak olması dolayısıyla işten çıkarma veya daha da küçülme tehlikesi artacak.

EMEKLİLER VE DİĞER NÜFUS GRUPLARI İÇİN TEDBİRLER:

 

Eşel mobil sistemi tamamen kaldırılacak. Emekli maaşları yüzde 10 oranında azaltılacak ve sosyal ödenekler kaldırılacak veya azaltılacak. Sosyal Sigortalar Fonu’nun yaşayabilirliğine ilişkin tedbirler.

 

NASIL ETKİLENİLECEK?:Emekli maaşları fakirlik sınırının altına çekiliyor. Emeklilerin gelirleri ve dolayısıyla yaşam düzeyleri düşüyor. KDV artışı nedeniyle emekli hane halkının giderleri artıyor.

FİNANS SEKTÖRÜNE YÖNELİK TEDBİRLER:

 

Yeniden yapılandırılmış kredilerin ortaya çıkmasıyla bankaların portföy kalitesinin güvence altına alınması. Tahsili gecikmiş kredilerin hesaplama yöntemi konusunda Kıbrıs’ın verdiği sınır netleşecek. Yunanistan’daki Kıbrıs banka şubelerinin işleyiş ve faaliyetleri Kıbrıs’taki ana bankalardan ayrılması. Banka tahvillerinin kapital değerinin yüzde 75 zararla tıraşlanması. Kooperatif bankalarının denetiminin daha iyi yapılabilmesi için, Kıbrıs Merkez Bankası denetimine verilmesi. Kooperatif bankalarının tahsil edilememiş kredi ve takipteki alacaklarının netleştirilmesi.

 

KİMLER NASIL ETKİLENECEK? 

Eşel mobil sisteminin, 13’üncü maaşların ve ikramiyelerin kaldırılması ile banka memurlarının maaş ve hakları azalıyor. Emeklilik yaşının yükseltilmesi bankaları da kapsıyor ve işten çıkarmalardan korkuluyor. Kredi alanlara, kredi taksitlerini ödemeleri için baskı yapılıyor, kredi verme kriterleri katılaştırılıyor.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler