1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÜNEY’DE 'PAKET' İSYANI !
GÜNEY’DE PAKET İSYANI !

GÜNEY’DE 'PAKET' İSYANI !

Güney Kıbrıs’taki sendikalar hükümetin ekonomik krizin aşılması için hazırlamış olduğu ve muhalefetin de onayını alan ekonomik tedbirler paketini protesto etmek için dün, Meclis önünde eylem düzenledi. Eylem sırasında olaylar çıktı, Hükümet aleyhind

A+A-

 

 

 

Güney Kıbrıs’taki sendikalar hükümetin ekonomik krizin aşılması için hazırlamış olduğu ve muhalefetin de onayını alan ekonomik tedbirler paketini protesto etmek için dün, Meclis önünde eylem düzenledi. Eylem sırasında olaylar çıktı, Hükümet aleyhinde sloganlar atıldı ve DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu’ya hakaret edildi.
Eylem için Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT)’lerde ve devlet dairelerinde ve okullarda grevler de yapıldı.
Rum radyosu, Meclis önünde toplanan ve aralarında ödenekleri kesilecek çok çocuklu ailelerin de bulundu yaklaşık 7 bin eylemcinin, “İşçiler aleyhinde yüklere hayır”, “Zenginin ve sermaye sahibinin meclisi”, “Vergi kaçakçılığı hırsızlık ve gasptır” şeklinde sloganlar attığını ve DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu’ya hem Meclis’e girerken, hem de Meclis’ten çıkışı sırasında “yalancı” ve “hain” diye hakaret ettiğini duyurdu.
Sendikalar, eylem sırasında Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile Maliye Bakanı Kikis Kazamias’a, toplumsal diyalog kurumunun önemini vurgulayan ve ekonomik tedbirler paketinin işçi haklarını budadığı görüşünü ortaya koyan bir muhtıra verdi. Sendikalar tarafından verilen muhtıra, Meclis’te okundu.
Haberde, Limasol, Larnaka, “Mağusa Bölgesi” ve Baf’ta da, grevlere katılanların belediye binaları önünde toplandıkları ve protestolar yaptıkları belirtildi.


 

 

 

 

Bu haber toplam 1415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler